مجموعه عکس تاریخ فضایی در تمبرها | هوافضای جوان

تاریخ فضایی در تمبرها (قسمت اول: اولین ها در فضا)

تمبر های پستی برای خیلی از مردم معنایی بیش از یک قطعه کاغذ برای پرداخت پول پست داشته. هنوز هم افراد زیادی رو میشه پیدا کرد که برای سرگرمی و حفظ خاطرات کلکسیونی از تمبر رو جمع آوری کردند.

خب با این وجود خودتون رو بذارید جای مسئولین دولت های اون زمان: “اگر مردم چنین علاقه ای به تمبرها دارند و اگر تمبرها برای چندین سال و برای چند نسل توسط مردم نگه داری می شه؛ بهترین جا برای ثبت خاطرات دست آوردها و موفقیت ها روی همین تمبرهاست.” این شد که تمبرها پر شدند از ثبت خاطرات فضایی و کرکری خواندن دو قدرت بزرگ فضایی آن زمان، امریکا و شوروی و دوستانشون. در این مجموعه ۵ قسمتی با تعدادی از این مجموعه تمبرها آشنا میشیم. در قسمت اول این مجموعه خاطرات اولین دست آوردهای فضایی در مدار زمین ثبت شده است.

a0369

برای روس ها همه چیز از یک نام شروع شد. سرگئی کرولف، کسی که سری موشک های R7 رو برای روس ها به ارمغان آورد. این خانواده از موشک ها مبنای خیلی از دست آوردهای فضایی روس ها شد.

Soviet_Union-1972-Stamp-0.06._15_Years_of_Space_Age._Satellites

اولین پرتاب موفقیت آمیز یک ماهواره به فضا. در این تمبر ماهواره اسپوتنیک۱ رو می بینید که توسط موشک اسپوتنیک (از خانواده R7) پرتاب شد.

China_Sputnik_4fen_stamp_in_1958

یک تمبر چینی برای یادبود ماهواره روسی اسپوتنیک۱. از همین نگاهِ همراه با حسرت اژدها (نماد کشور چین) می شد فهمید چینی ها خیال های بلندپروازانه ای در سر دارند.

laika-stamp

بازهم یک دست آورد دیگه و بازهم پیشتازی شوروی. در مأموریت دوم موشک اسپوتنیک، سگی به نام لایکا به عنوان اولین موجود زنده به فضا فرستاده شد.

gagarin_stamp_1_by_mihenator-d3dk0l7

4 سال بعد از لایکا، یعنی در سال ۱۹۶۱ میلادی (۱۳۴۰ شمسی) یوری گاگارین به عنوان اولین انسان با فضاپیمای وستوک۱ به فضا پرتاب شد

Soviet_Union-1972-Stamp-0.06._15_Years_of_Space_Age._Rockets

در این تمبر تصویری از موشک حامل سفینه وستوک نمایش داده شده. این موشک هم از خانواده R7 است.

640px-Project_Mercury_1962_Issue-4c

سفینه مرکوری (به معنای عطارد) اولین برنامه پرتاب انسان به فضا توسط امریکایی ها بود که کمتر از یک ماه بعد از پرتاب یوری گاگارین به نتیجه رسید و آلان شپارد به عنوان اولین امریکایی به فضا پرتاب شد.

6th-ASDC

در این دو تمبر تصویری از یوری گاگارین و سفینه اش (وستوک) در چپ و آلان شپارد و سفینه مرکوری اش در سمت راست دیده می شود.

Valentina Tereshkova

ولنتینا ترشکوا اولین زنی بود که به فضا پرتاب میشد. ترشکووا در سال ۱۹۶۳ در آخرین مأموریت سفینه وستوک به فضا پرتاب شد.

4967209292_9fb706941f_b

سال ۱۹۶۵ شاهد لحظه ی مهمی بود. در این سال و در مأموریت وسخود۲ یک انسان برای اولین بار از سفینه فضایی اش خارج شد و به راهپیمایی فضایی پرداخت. سفینه وسخود مدل تغییر یافته ای از وستوک بود.

US_Space_Walk_1967_Issue-5c

کمتر از سه ماه بعد از وسخود۲، امریکایی ها هم موفق شدند در مأموریت جمینی۴ برای اولین بار راهپیمایی فضایی کنند.

تا اینجای تاریخچه فضا امریکایی ها یک قدم از روس ها عقب بودند. در قسمت بعدی این مجموعه عکس اولین سبقت امریکایی ها رو می بینیم: فتح ماه.


 

 

یک دیدگاه در ”تاریخ فضایی در تمبرها (قسمت اول: اولین ها در فضا)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.