پهپاد مهاجر | هوافضای جوان

پهپاد مهاجر

جنگ تحمیلی در کنار همه بدی هایی که داشت حداقل این پیغام مثبت را برای نیروهای دفاعی ایران به همراه داشت که باید هر چه سریع تر تلاش کنند که از نظرتسلیحات و تجهیزات نظامی به خودکفایی برسند.

همین موضوع باعث شد که از میانه های جنگ فکر طراحی و تولید پرنده های بدون سرنشین یا همون پهپادها به صورت جدی دنبال بشه و در نتیجه اون، اولین نسل پرنده های بدون سرنشین ایرانی به اسم مهاجر ساخته بشه (حتی ابراهیم حاتمی کیا فیلمی در رابطه با همین پهپاد و به همین اسم ساخت).

ساخت این پهپاد شروعی بود برای ساخت خانواده ای از پهپادها که امروز به پرجمعیت ترین خانواده پهپادهای ایرانی تبدیل شده که برنامه توسعه و به روز رسانیشون تا به امروز هم ادامه داشته و هر روز پیشرفته تر از روز قبل میشوند و وظایف و ماموریت های جدیدی به ماموریت هاشون اضافه میشه.

مهاجر ۱

مهاجر ۱ اسمیه که بعدتر که مهاجرهای ۲، ۳ و ۴ ساخته شدند به پهپادی که توی جنگ ساخته شده بود داده شد. وظیفه این پهپاد در طول جنگ این بود که مناطق تحت نفوذ و سلطه دشمن رو شناسایی و از اون ها تصویربرداری کنه.

تصویر پهپاد مهاجر 1 - برگرفته از فیلم مهاجر

تصویر پهپاد مهاجر ۱ – برگرفته از فیلم مهاجر

مهاجر ۲

نسل اول این پهپاد هم در طول ۸ سال جنگ ساخته شد و ماموریت ها و وظایفش شبیه به مهاجر یک بود. هر چند بعدا و در سال ۹۳ نسل جدید این پهپاد با نام “مهاجر ۲ نوین” رونمایی شد. این پرنده که مشخصات فیزیکی و ظاهریش شبیه به نمونه قبلی، از لحاظ تکنولوژی و عملکرد بهتر و به روزتر شده بود.

پهپاد مهاجر نوین 2

پهپاد مهاجر نوین ۲

این پهپاد نسبت به نمونه قبلیش ۱۰۰ کیلومتر افزایش برد پیدا کرده و بردش به ۱۵۰ کیلومتر رسیده. علاوه بر این مداومت پروازیش هم از ۹۰ دقیقه به ۶ ساعت رسیده که افزایش قابل توجهی محسوب میشه.

مهاجر نوین ۲ علاوه بر نصب دوربین هایی با قابلیت گردش ۳۶۰ درجه، می تونه موشک هم با خودش حمل کنه. با توجه به این ویژگی ها این پهپاد قابلیت گشت مرزی، کنترل ترافیک، نظارت هوایی بر بلایای طبیعی، کنترل امنیتی بر نقاط حساس رو داره.

نمای نزدیک مهاجر نوین 2. در این تصویر دوربین جلوی این پهپاد به خوبی مشخص است

نمای نزدیک مهاجر نوین ۲. در این تصویر دوربین جلوی این پهپاد به خوبی مشخص است

مهاجر ۳

مهاجر ۳ که با اسم درنا هم شناخته میشه نسل بعدی این پرنده محسوب میشه و از نکات قابل  توجه در طراحیش افزایش برد و مداومت پروازی نسبت به مهاجر ۲ و طراحی مجدد بال و بدنه اشه. از جمله این تغییرات مهم شکل بدنه از استوانه ای به مکعبی نزدیک شده و دماغه پرنده هم دیگه حالت کاملا گرد مهاجر ۲ رو نداره.

سرعت مهاجر ۳ میتونه تا ۲۲۰ کیلومتر در ساعت هم برسه و مداومت پروازیش حدود ۲ تا ۳ ساعته. این پرنده می تونه توی همه شرایط جوی ماموریتش رو اجرا کنه. ماموریت های تعریف شده برای این پرنده شبیه به ماموریت های مهاجر ۲ است.

مهاجر ۴

با افزایش توان تکنولوژیک نیروهای دفاعی کشورمون، پهپادهای خانواده مهاجر روز به روز مجهزتر و پیشرفته تر شدند. در حال حاضر آخرین نسل از این خانواده مهاجره ۴ است که هم از لحاظ فنی و هم از لحاظ بدنه تغییرات قابل توجهی توی طراحی اون رخ داده. برای مثال به جای قرار گیری بال ها در بالای بدنه، جای بال ها به پایین بدنه تغییر کرده که این کار دارای مزایایی مثل کاهش نیروی مقاوم (درگ) القایی و کاهش سطح راداری اونه.

مهاجر 4 بر فراز آسمان ها

مهاجر ۴ بر فراز آسمان ها

از دیگر تغییرات این پرنده میشه تغییر شکل بال ها از پیکانی شکل به ذوزنقه رو ذکر کرد که باعث میشه مساحت بال افزایش پیدا کنه و موجب افزایش نیروی برآ بشه که به بیشتر شدن حداکثر وزن برخاست و وزن محموله قابل حمل کمک می کنه. البته باید گفت که تغییرات انجام شده باعث شده که وزن این پرنده هم حدودا ۲ برابر نمونه های قبلی مهاجر بشه و به حدود ۱۷۵ کیلوگرم برسه.

حداکثر سرعت مهاجر ۴ به ۲۰۰ کیلومتر در ساعت می رسه و سقف پروازیش هم ۴۰۰۰ پا بیشتر از مهاجرهای قبلیه و به ۱۵۰۰ پا می رسه. از پهپادهایی که برای ساختشون از این پرنده الهام گرفته شده میشه به پهپاد هدهد و پهپاد شاهین اشاره کرد.

البته آخرین عضو خانواده مهاجر ها در حال حاضر پهپاد فتوگرامتری (نقشه برداری هوایی) مهاجر ۴ محسوب میشه که دوم شهریورماه امسال توی نمایشگاه دستاوردهای صنعت هوایی رونمایی شد. وظیفه این پهپاد اینه که نقشه های هوایی برای کاربری های نظامی و غیرنظامی تهیه کنه.

پهپاد فتوگرامتری مهاجر 4

پهپاد فتوگرامتری مهاجر ۴

شبکه یک سیما هم به تازگی مستندی درباره سیر تکوین و تکامل ساخت این پرنده با عنوان “داستان مهاجر” تهیه کرده و توی اون با دست اندرکاران ساخت و فرماندهان نیروی هوایی هم مصاحبه کرده که دیدنش خالی از لطف نیست.

منابع: خبرگزاری های فارس، مشرق و سایت ایران توانا

 

 

 

 

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.