معرفی درس آیرودینامیک | هوافضای جوان

معرفی درس آیرودینامیک

فرض کنید تصمیم گرفتید که موشک کاغذی بسازید. همه ی ما از بچگی یاد گرفتیم که اول از همه دو تا گوشه ی بالای کاغذ رو به شکل مثلث تا کنیم، بعد کاغذ رو از وسط تا کنیم و همینطوری مرحله به مرحله پیش بریم.

paper rocket

اما تا حالا فکر کردید که چرا موشک کاغذی رو اینطوری می سازیم؟ چرا مثلا به جای این مراحل کاغذ رو مچاله نمی کند؟!! اصلا تا حالا شده موشک رو به شکل دیگه ای بسازید و پرتابش کنید؟ کسی چه می دونه شاید بیشر جلو رفت!

باید بگم دانشی وجود داره که با کمک اون می تونید بدون آزمایش کردن پیش بینی کنید که موشک جدیدتون مسافت بیشتری رو طی می کنه یا نه. این دانش، دانش آیرودینامیکه.

علم آیرودینامیک یکی از درس هایِ رشته ی هوافضاست که در واقع زیر مجموعه ای از مکانیکِ سیالاته و سیال مورد مطالعه هواست. آیرودینامیک به ما کمک می کنه که ویژگی های هوا رو مطالعه کنیم و بفهمیم وقتی جسمی در هوا حرکت می کنه چه نیروهایی از طرف هوا به اون وارد می شه. این نیروها در جهت دلخواه ما هستند یا نه؟ مثلا یکی از این نیروها نیرویِ درگه که در خلاف جهت حرکت به جسم وارد می شه. مهندسین هوافضا میونه ی خوبی با نیروی درگ ندارند. علم آیرودینامیک به اونها کمک می کنه تا وسیله ی پرنده رو به شکلی بسازند که این نیرو حداقل بشه. نیروی دیگه ای که از طرف هوا به جسم وارد می شه نیروی لیفته. این نیرو به وسیله ی پرنده کمک می کنه که بر وزن خودش غلبه کنه و از زمین جدا بشه، اما چی کار کنیم که نیرویِ لیفت بیشتری تولید بشه؟ این سوال رو هم علم آیرودینامیک جواب می ده.

airplane-forces

آیرودینامیک فقط به هوافضایی ها کمک نمی کنه بلکه به حوزه هایی مثل خودرو سازی هم سرک می کشه و تو طراحیِ خودرو ها تاثیر می ذاره. دلیل ساخته شدن قسمت انتهاییِ اتومبیل شکل زیر رو باید از متخصصین آیرودینامیک پرسید.

M4S_jp_02

جالبه بدونید که حتی دلیلِ زبر بودن سطح توپ بیس بال ریشه در آیرودینامیک داره. بنابراین حتی اگه مهندس هوافضا نباشید، تعداد زیادی پدیده ی فیزیکیِ دیگه در اطرافتون هست که می تونید با دونستنِ آیرودینامیک دلیل اونها رو بفهمید.

 

 

 

 

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.