سفر به ماه قسمت دوم | هوافضای جوان

سفر به ماه قسمت دوم

در قسمت قبل خوندیم که آمریکایی ها چطوری تونستند با کمک فضاپیمای آپولو۱۱ خودشون رو به ماه برسونند. تا اینجای کار آمریکا نسبتا بدون وقفه مراحل رسیدن به ماه رو طی کرده بود و حالا زمان این رسیده بود که با سفرهای بیشتر به ماه اطلاعات بیشتری به دست بیاد. اما واقعیتی که دانشمندان باید باهاش کنار بیان اینه که توسعه ی علم و دانش نیاز به سرمایه داره و معمولا این دانشمندان نیستند که برای چگونگی خرج کردن پول تصمیم می گیرند، بلکه سیاستمدارها این کار رو می کنند! تا زمان رسیدن به ماه، سیاستمدران آمریکایی به خاطر رقابتی که با شوروی احساس می کردند، با دانشمندان ناسا همسو شده بودند و در نتیجه کارها خوب پیش می رفت؛ اما بعد از اینکه به هدفشون رسیدند و تو مسابقه ی فضایی اول شدند، انگیزشون رو از دست دادند. همین باعث شد که یک سال بعد از پرتاب آپولو۱۱ اولویت ها تغییر کنه و ناسا حجم زیادی از بودجه ی خودش رو صرف آماده سازی ایستگاه فضایی  و آزمایشگاه درون اون بکنه.  کاخ سفید به ناسا فشار می آورد که ماموریت های بعد از آپولو ۱۵ رو کنسل بکنه اما با تلاش ناسا ماموریت های آپولو ۱۶ و آپولو۱۷  هم اجرا شدند. در این قسمت می خوایم نکات مهم مربوط به ماموریت های بعد از آپولو ۱۱ رو با هم بررسی کنیم.

آپولو ۱۲

اهداف ماموریت آپولو ۱۲ علمی بودند. شاید باورتون نشه ولی فضانوردان حدود ۴۰ کیلو سنگ و خاک رو برای آزمایشات با خودشون به زمین آوردند. اتفاق عجیبی که برای آپولو ۱۲ بعد از پرتاب افتاد دوبار برخورد رعد و برق با اون بود! این برخوردها می تونستند همه چیز رو خراب کنه چون باعث شدند که سیستم به اشتباه تشخیص بده که باید سلول های سوختی رو از دور خارج کنه در نتیجه تنها منبع انرژِ در دسترس باقی مونده باطری ها بودند، که به تنهایی قادر نبودند انرژی لازم برای برخاست رو تامین کنند. هیچ کس نمی دونست باید چی کار کنه تا بالاخره با دستوری که یکی از اعضای تیم کنترل مستقر روی زمین به فضانوردان داد، همه چیز به خیر و خوبی گذشت! فیلم زیر برای نشون دادنِ اون موقعیت ساخته شده.

آپولو ۱۳

می تونیم آپولو۱۳ رو هم یه ماموریت ناموفق بدونیم و هم موفق. ناموفق از این لحاظ که به خاطر مشکلی که برای فضاپیما پیش اومد اونها نتونستند روی ماه فرود بیان و مجبور شدند به زمین برگردند و موفق از این لحاظ که با وجود این مشکل بزرگ، که در ادامه در موردش توضیح می دیم، هر سه فضانورد زنده به زمین برگشتند. مشکل از این قرار بود که دو روز بعد از پرتاب، فضانوردان متوجه شدند که سیستم برق یکی از مخازن سوخت اکسیژن خراب شده و مخازن در دسترس تنها برای ساعت های پایانی ماموریت کافی بودند و نه برای مدت زمان طولانی. این موضوع باعث شد که فضانوردان بدون فرود بر روی ماه و با یک گردش به دور اون( چون جهت فضاپیما به سمت زمین نبود) مستقیما به زمین برگردند. چهار روزِ بعد از این حادثه روزهای به شدت حساسی بودند چون فضانوردان مجبور بودند با مشکلاتی مثلِ کمبود آب و غذا و … دست و پنجه نرم کنند. هر سه نفر اونها مجبور بودند در مدول ماه نشین که در واقع برای زندگی دو نفر طراحی شده بود زندگی کنند. از طرفی مدول سرویس همیشه بدون مدول ماه نشین به زمین بر می گشت اما حالا مدول ماه نشین هم همراهش بود. با وجود تمام این مشکلات بالاخره بعد از چهار روز آپولو و سرنشینان اون به زمین برگشتند. بعدها یک فیلم هالیوودی به نام آپولو۱۳ در مورد این واقعه ساخته شد.

آپولو ۱۴

برای اینکه حادثه ی آپولو۱۳ دوباره تکرار نشه، متخصصین ناسا تانک های اکسیژن رو دوباره طراحی کرده و یک تانک دیگه هم به اونها اضافه کردند.

ماموریت آپولو ۱۴ آخرین ماموریتی بود که فضانوردان دو روز رو روی ماه سپری کردند و دوتا پیاده روی روی سطح ماه انجام دادند. اگر بخوام دقیق تر بگم دو فضانورد، ۳۳ ساعت و نیم رو روی ماه گذروندند که ۹ ساعت و نیم از این مدت به پیاده روی فضایی گذشت. در طول مدت پیاده روی حدود ۴۰ کیلوگرم سنگ جمع کردند. اونها برای اولین بار ارتعاشات سطح ماه رو اندازه گیری کردند. این کار به دانشمندان کمک می کنه اطلاعاتی در مورد درون ماه به دست بیارند. یکی از فضانوردان ایده ی جالبی به ذهنش رسیده بود تعدادی توپِ گلف رو با خودش به ماه برده بود تا اولین انسانی باشه که در جایی به غیر از زمین گلف بازی کرده! فیلم زیر گلف بازی کردن این فضانورد روی سطح ماه رو نشون می ده. درسته که این کار بیشتر یک شیرینی کاری بود اما مشاهدات علمی رو هم در بر می گرفت. به خاطر جاذبه ی کم ماه و همچنین نبود اتمسفر در اطراف ماه، توپ تا مسافتی بیشتر از اون مقداری که روی زمین جلو می ره، روی ماه جلو رفت.

در حالی که دو فضانورد روی ماه مشغول کارهای گفته شده بودند، فضانوردی که در مدار ماه در مدول سرویس بود هم بیکار ننشسته بود و از ماه عکس می گرفت، همچنین تعداد زیادی دانه ی درختان رو با خودش به اونجا برده بود. اکثر این دانه ها بعد از برگشتن کاشته شدند و البته تا حالا تفاوتی بین دانه های به مدار ماه رفته و دانه های معمولی دیده نشده.

آپولو ۱۵

آپولو ۱۵ اولین ماموریت از سری ماموریت های “جِی” بود. این ماموریت ها سه ویژگی داشتند، اول اینکه زمان اقامت فضانوردان روی سطح ماه تقریبا سه روز بود، دوم اینکه از ماشینی برای حرکت روی سطح ماه استفاده می کردند، این ماشین به فضانوردان کمک می کرد که مساحت بیشتری از سطح ماه رو در مدت کوتاه تری بررسی کنند،برای اطلاعات بیشتر در مورد این ماشین به این لینک مراجعه کنید. ویژگی سوم اینکه اهداف ماموریت به طور جدی تری علمی بودند. در ماموریت آپولو ۱۵، از سه روز گفته شده، فضانوردان ۱۸ ساعت و نیم رو خارج از فضاپیما بودند.

آپولو ۱۶ و آپولو۱۷

ماموریت های آپولو ۱۶ و آپولو ۱۷ به ترتیب دومین و سومین ماموریت از سری “جی” بودند. ویژگیِ منحصر به فرد آپولو ۱۶ و ۱۷ این بود که روی ارتفاعات سطح ماه فرود اومدند تا فضانوردان بتونن به مواد قدیمی تری دسترسی پیدا کرده و اطلاعات بیشتر در مورد گذشته ی ماه به دست بیارند. اونها حدود ۲۷ کیلومتر رو با ماشین روی سطح ماه طی کردند و ۹۵.۸ کیلوگرم سنگ جمع آوری کردند! در فیلم زیر یکی از فضانوردان آپولو۱۶ رو بر روی ماه می بینید. دلیل حرکت پرشیه فضانورد جاذبه ی کم ماه نسبت به زمینه.

همونطور که گفتیم ناسا برنامه ریزی کرده بود که تا ماموریت آپولو ۲۰ رو هم اجرا کنه. ولی با فشارهایی که به ناسا آورده می شد، اونها مجبور شدند که ماموریت آپولو ۱۷ رو آخرین ماموریت اعلام کنند. از طرفی قرار بود که در آپولو ۱۸ یکی از دانشمندان هم با فضانوردان همراه بشه. با کنسل شدن این ماموریت جامعه ی دانشمندان هم فشارهای زیادی به ناسا وارد کردند و در آخر هریسون اسمیت که یک زمین شناس بود برای سفر با آپولو ۱۷ آماده شد و باعث شد که این فضاپیما اولین فضاپیمایی باشد که یک دانشمند رو به ماه می بره.

بعد از این ماموریت ها از فضاپیمای آپولو برای رسیدن به ماه استفاده نشد بلکه دربرنامه ی  آزمایشگاه فضایی و همچنین ماموریت مشترک آپولو و سایوز از این فضاپیما کمک گرفتند. بعد از حدود ۴۵ سال که از آخرین فرود انسان ها به ماه می گذره دیگه انسانی روی ماه فرود نیومده… .

 

 

 


 

 

4 دیدگاه در ”سفر به ماه قسمت دوم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.