کنترل چیست ؟ | هوافضای جوان

کنترل چیست ؟

کنترل چیست و چه اهمیتی دارد ؟

در ابتدای این درس باید به دو سؤال فوق جواب بدیم که قرار است چه کار کنیم و برای چه انجام می‌دیم.

برای پاسخ به این دو سؤال چندین مثال می‌زنیم تا واضح شود. در اطراف ما متغیرهای زیادی وجود دارد که می‌خواهیم آن‌ها را کنترل کنیم. مثلا کنترل دمای اتاق، کنترل سرعت اتومبیل، کنترل دور کمر، کنترل هوای نفس و غیره .

مثال‌های هوافضایی هم وجود دارد، مانند کنترل ارتفاع و سرعت هواپیما، کنترل مسیر حرکت آن، کنترل مصرف سوخت وغیره.

با توضیحاتی که در بالا دادم این نتیجه رو می‌شه گرفت که هدف کنترل تغییر رفتار یک جسم است. قبل از این که بتونیم رفتار یک جسم رو تغییر بدیم، باید رفتار اونو شناسایی کنیم. شناسایی رفتار یک جسم رو دینامیک می گن. پس باید دینامیک چیزی رو که می خواهیم کنترل کنیم رو بدست بیاریم تا بعد به اون حالتی که خودمون در نظر داریم برسونیم. فیلم زیر رو نگاه کنید.

فیلم بالا چی رو نشون می داد؟

برای اون پاندول معکوس بالا، یه سیستم کنترلی گذاشتن که هر چی اون رو را از حالت تعادلش دور کنه سیستم کنترلی بر می‌گردونه. پس تو فیلم بالا، کاربرد کنترل رو دیدید. نمونه‌ی کاربر سیستم کنترلی تو هوافضا اینه که مثلاً یه هواپیما یا یه موشک با باد منحرف که بشه باید بتونه به حالت اولیه خودش برگرده، یا این که می‌خواهیم موشک یا هواپیما و یا هر پرنده دیگه رو در مسیر مورد نظر هدایت کنیم. فیلم زیر واقعا عالیه، کنترل رو به تمامه نشون داده.

از سیستم‌های کنترلی، برای هواپیما هم استفاده می شه حالا چه هواپیما با خلبان باشه چه مثل پهپادها خلبان نداشته باشه. به این سیستم‌ها خلبان خودکار (Auto pilot) گفته می‌شه. تو پهپادها که کاملاً واضحه باید چنین سیستم‌هایی وجود داشته باشه؛ چون اصلاً خلبان نداره و باید بتونه خودش رو کنترل. البته هواپیماهای مدل که رادیو کنترلی هستن توسط یه شخصی که کنترل کننده دستشه کنترل می‌شن. از این سیستم‌های کنترلی برای هواپیماهای با خلبان هم استفاده می‌شه که بار کاری خلبان کم بشه و خلبان با کمک اون بتونه راح‌تر هواپیما رو کنترل کنه.

یه مثاله که می گن تو هواپیما A380، خلبان باید خودش سگ ببره داخل کابین که تا اومد به چیزی دست بزنه سگه پارس کنه و نذاره اون به چیزی دست بزنه. این مثال می خواد قدرت کنترلی خلبان خودکار رو نشون بده و بگه این قدر سیستم‌شون قویه که دیگه اصلاً نیاز به خلبان نیست.

شما حتماً شنیدید که می‌خواد در آینده ماشین‌هایی بیاد که خودش رانندگی رو انجام بده و شما فقط براش مقصد رو تعیین می‌کنید. تو اون ماشین‌ها هم حتماً از سیستم‌های کنترلی باید استفاده بشه. خلاصه این که کنترل تو همه جا کاربرد داره، هم تو هوافضا و هم تو هرجایی دیگه. چون بالاخره ما می‌خواهیم یک سری از متغیرها رو اون طوری که می‌خواهیم تغییر بدیم.


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.