آریان (Ariane) | هوافضای جوان

آریان (Ariane)

علاوه بر آمریکایی ها و روس ها، اروپایی ها هم در پرتاب ماهواره های سنگین به فضا وارد شدند. یکی از موشک های فضایی اروپا که وظیفه حمل ماهواره به مدارها GEO و LEO رو داره خانواده آریان است. این سری موشک فضایی توسط آژانس فضایی اروپا ساخته شده و شامل مدل های مختلفی است برای همین به اون خانواده آریان گفته می شه.

خانواده آریان

خانواده آریان

موشک فضایی آریان از گویان فرانسه پرتاب می شه. گویان فرانسه منطقه ای در آمریکای جنوبی و جزء خاک فرانسه است که به خط استوا خیلی نزدیکه. یکی از پارامترهای تعیین مکان پرتاب ماهواره برها طول و عرض جغرافیایی است. برای این که ماهواره بر با انرژی کمتری به مدار خودش برسه بهتر از نزدیکی های استوا پرتاب بشه. تصویر زیر محل پرتاب آریان نشون داده شده.

گویان محل پرتاب آریان

گویان محل پرتاب آریان

سال ۱۹۷۳ برای اولین بار فرانسه پروژه موشک های فضایی آریان رو با آلمان و انگلیس مطرح کرد. حاصل همکاری این کشورها تا حالا ۵ موشک فضایی شده. در حال حاضر هم آریان ۶ در حال توسعه است و قراره تا سال ۲۰۲۱ به تنیجه برسه. علاوه بر این ۳ کشور اروپایی ۷ کشور دیگه هم در این پروژه ها سهیم بودند اما سهم این کشورها خیلی کم بوده مثلا اسپانیا در حد ۲% در این پروژه ها شرکت کرده.

پایگاه پرتاب گویان

پایگاه پرتاب گویان

انواع مدل ها :

آریان ۱ : اولین راکت این پروژه است که سال ۱۹۷۹ اولین پرتاب موفقش رو انجام داده. این ماهواره بر برای حمل دو ماهواره مخابراتی طراحی شد. وزن محموله ای که که با خودش حمل می کنه ۱۸۵۰ کیلوگرمه و ماهوراه رو به مدار GEO یعنی ارتفاع ۳۶۰۰۰ کیلومتری می رسونه. این پروژه معادل ۲ میلیارد یورو هزینه برداشت.

آریان 1

آریان ۱

این ماهواره بر از ۴ مرحله تشکیل شده و وزن اون در هنگام پرتاب ۲۱۰ تن است. مرحله اول از ۴ موتور و مراحل دوم و سوم وچهارم از ۱ موتور تشکیل شده اند.

این حامل با این که اولین پرتابش رو با موفقیت انجام داد اما در دومین پرتابش دچار سانحه شد. علت این سانحه به خاطر ناپایداری احتراق در یکی از موتورهای مرحله اول اعلام شد. با رفع نقص به وجود آمده پرتاب های بعدی با موفقیت انجام شد. طراحی این حامل تا آریان ۴ همون طور باقی موند.

آریان ۲ : ۶ ماهواره از سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۸۹ توسط این حامل ماهواره حمل شده که یکی از این ۶ عملیاتش ناموفق بوده. تفاوتی که این ماهواره بر نسبت به مدل قبلی داره اینه که می تونه ماهواره های سنگین تری رو با خودش حمل کنه. تعداد مراحل آریان ۲ یه مرحله کم شده و به ۳ مرحله رسیده.

آریان ۳ : آژانس فضایی اروپا برای مرحله اول آریان ۲ بوسترهای سوخت جامد گذاشت و یک ماهواره بر جدید ساخت. از لحاظ ساختار درونی تفاوتی بین آریان ۲ و ۳ وجود نداره. این ماهواره بر از ۱۱ عملیاتی که انجام داده ۱۰ موفقعیت بدست اورده.

آریان 3

آریان ۳

آریان ۴ : حامل ماهواره آریان ۴ خیلی موفق بود به دلیل این که ۱۱۶ عملیات فضایی انجام داده و در ۱۱۳ عملیات موفق بوده. این تعداد بالای پرتاب نشون می ده که تعداد زیادی از ماهواره های دنیا توسط این ماهواره بر بازنشسته پرتاب شده. این ماهواره بر خودش به چندین مدل تقسیم می شه که در تصویر زیر اون ها رو می بینید.

مدل های مختلف آریان 4

مدل های مختلف آریان ۴

طول این ماهواره بر نسبت به مدل های قبلی بلندتر شده ولی یه مرحله نسبت به مدل قبلی کمتر شده یعنی این حامل ماهواره ۲ مرحله داره. وزن محموله هایی که با خودش حمل می کنه از ۲ تا ۴.۲ تن است.

آریان ۵ : ماهواره بری که الان مورد استفاده آژانس فضایی اروپا قرار می گیره آریان ۵ است. طراحی این حامل ماهواره به کلی با مدل های قبلی فرق می کنه. ماهواره های مختلفی رو به مدارهای GEO و LEO رسونده و در مجموع ۸۳ پرتاب داشته. طبق برنامه ای که تنظیم شده تا سال ۲۰۲۳ قراره که این حامل عملیات انجام بده و بعد از اون آریان ۶ کار خودش رو شروع میکنه.

آریان 5

آریان ۵

وزن محموله آریان ۵ بسته به این که قراره در چه مداری قرار بگیره متفاوته. برای مدارهای با ارتفاع کمتر وزن محموله تا ۱۶ تن هم می رسه و برای مدارهای با شعاع بالاتر وزن محموله ۶۹۵۰ کیلوگرمه. بوسترهای آریان ۵ سوخت جامد هستند اما موتورهای اصلی اون سوخت مایع هستند. فیلم های زیر یکی از پرتاب های موفق و ناموفق این حامل رو نشون می ده.

آریان ۶ : این ماهواره بر که هنوز داره مراحل توسعه رو طی می کنه قراره دو مرحله ای باشه. طول آریان ۶ به مراتب از مدل آریان ۵ بلندتره ولی از بوسترهای سوخت جامد کوچکتری استفاده می کنه. وزن محموله ای که برای اون در نظر گرفته شده حداکثر ۱۱ تن و حداقل هم ۵ است. الان که زود است در مورد عملکرد اون قضاوت کنیم باید منتظر باشیم تا سال ۲۰۲۱.

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Ariane_(rocket_family

https://en.wikipedia.org/wiki/Ariane_2

https://en.wikipedia.org/wiki/Ariane_1

https://en.wikipedia.org/wiki/Ariane_3

https://en.wikipedia.org/wiki/Ariane_4

https://en.wikipedia.org/wiki/Ariane_5


 

 

6 دیدگاه در ”آریان (Ariane)

 • ۳۰ آبان ۱۳۹۴ در ۷:۳۳ ب.ظ
  پیوند یکتا

  حرفشم خوب نیس.خدا اون روز رو نیاره که بری, داداشی دق میکنم.

  پاسخ
  • ۱ آذر ۱۳۹۴ در ۷:۱۳ ق.ظ
   پیوند یکتا

   من همچنان هستم در سایت

   پاسخ
 • ۳۰ آبان ۱۳۹۴ در ۷:۴۹ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام بر مهندس تقی زاده.
  جناب مهندس خبری شده؟ دارین میرین از سایت؟ چرا شما که خوبید؟! پیشنهاد بهتری دریافت کردین؟! خب میشه بیشتر فکر کنید؟

  پاسخ
  • ۱ آذر ۱۳۹۴ در ۷:۱۹ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   من همچنان در سایت هستم و متن می نویسم و قصد رفتن ندارم.

   پاسخ
 • ۳۰ آبان ۱۳۹۴ در ۷:۵۳ ب.ظ
  پیوند یکتا

  این شوخی هست یا جدی؟ ؟ دارین از پیش مون میرید.بابا شما مدیر سایت هستین.آقا محمد نه دیگه.

  پاسخ
  • ۱ آذر ۱۳۹۴ در ۷:۱۷ ق.ظ
   پیوند یکتا

   نه من همچنان در سایت هستم و متن می نویسم. مدیر سایت آقای مجیدیان هستند.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.