اجزا سیستم کنترلی | هوافضای جوان

اجزا سیستم کنترلی

اجزا سیستم کنترلی
تو این جلسه می‌خوام در مورد اجزا یک سیستم کنترلی حرف بزنم و بگم تو یه سیستم کنترلی چه اجزایی وجود داره. برای این که راحت‌تر فهمیده بشه با یک مثال شروع می‌کنم.
همون آونگ معکوس تو جلسه قبل رو در نظر بگیرید که می‌خوایم رو دست‌مون کنترلش کنیم. حتماً این بازی رو قبلاً انجام دادید که یه میله رو روی دست نگه دارید و نگذارید اون بیفته. تو اون بازی شما یک سیستم کنترلی بودید که نمی‌گذاشتید میله از روی دستتون بیفته. ما تو این بازی دنبال این هستیم که میله نیفته پس این حالته مطلوب‌مونه.
بنابراین برای این که تو این حالت باقی بمونه، مغز ما یک سری دستور می‌ده به دست‌مون پس مغز میشه کنترل‌کننده و دست می‌شه عملگر و با چشم تشخیص می‌دیم که از حالت مطلوب خارج شدیم یا نه.
با توضیحاتی که دادم می‌شه اجزای کنترلی رو تشخیص داد. یک کنترل کننده داشتیم که تو مثال بالا مغز ما این کار رو انجام می‌داد، یک عملگر داشتیم که دستورات کنترل کننده رو انجام می داد و یک سنسور (حسگر) داشتیم که وضعیت موجود رو بررسی می‌کرد. حالا با توضیحات داده شده بلوک کنترلی زیر رو ببینید.

f11

شکل بالا داره روش کاره یه سیستم کنترلی رو نشون می‌ده. از سمت چپ یه ورودی به عنوان حالت مطلوب وارد میشه. مثل نگه داشتن میله روی دست، کنترل کننده می‌فهمه که باید تو چه حالتی داشته باشه و برای رسیدن به اون حالت مطلوب، دستورات رو به عملگر می‌ده . عملگر هم دستورات رو انجام می‌ده. ممکنه یه فاصله‌ای هم چنان با حالت مطلوب داشته باشیم برای تشخیص اون از سنسور استفاده می‌کنیم. اگر از حالت مطلوب فاصله داشتیم دوباره به کنترل کننده می‌گیم دستور به عملگر بده تا به حالت مطلوب برسیم.

چیزی که تو بالا گفتم روش کلی سیستم‌های کنترلیهکه البته می‌تونه این بلوک‌های کنترلی خیلی پیچیده‌تر بشه. ممکنه بپرسید چه جوری سخت‌تر می‌شه. جوابش اینه که تو سیستم کنترلی بالا، ما فقط یه حالت مطلوب رو بررسی کردیم. اگر یه سیستمی چندین حالت مطلوب داشته باشه، دیگه بلوکش به این راحتی نیست. البته بگم منطقشه همین طوری فقط یه ذره پیچیده‌تر می‌شه.

حالا برا این که خستگی‌تون در بره، حرف های بالا، یعنی اجزای یه کنترل کننده رو توی فیلم پایین پیدا کنید و بگید.


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.