انواع سیستم | هوافضای جوان

انواع سیستم

تو قسمت‌های قبل گفتیم که هدف از کنترل، تغییر رفتار یک جسمه اون جور که می‌خواهیم. پس باید یه جسمی وجود داشته باشه که دارای یه سری رفتاره و ما میخوایم اون رو تغییر بدیم. گفتیم که به رفتار اون جسم دینامیک می‌گن. الان می خوام یه سری مفهوم در مورد دینامیک یا همون رفتار جسم بیان کنم.

اولین مفهومی که می خوام در موردش صحبت کنم مفهوم نقطه تعادله. نقطه تعادل به حالتی می‌گن که توی اون نقطه رفتار جسم هیچ تغییری نکنه. بنابراین اگر دیدید مثلاً دمای دماسنج به نقطه­ای رسیده و هیچ تغییری نمی‌کنه، با گذشت زمان می‌تونید بگید که به نقطه تعادل رسیده و اگر در حال تغییره، در نقطه تعادلش نیست.

مفهوم دیگه که خیلی مهمه اینه که اون نقطه تعادل در حالت پایداره یا نه. پایدار بودن یه نقطه تعادل، یعنی این که اگر جسم رو از اون حالت تعادل خارج کنیم، بعد از گذشت یه زمانی دوباره به نقطه تعادل بگرده. مثلاً فرض کنید شما یه آونگ معکوس دارید. تو اون نقطه بالا اگه یه اشاره کوچیکم بشه، سریع از حالت تعادلش خارج می‌شه و دیگه به اون نقطه بر نمی‌گرده.

f21

حالا یه سوالی که پیش میاد اینه که این حرفا چه ربطی به کنترل داره؟ ربطش این جاست که اگه بعضی از سیستم‌ها ناپایدارن و ما می‌خوایم اونا رو کنترل کنیم. مثلاً یه هواپیما یا یه موشک ممکنه که ناپایدار باشه ولی با سیستم کنترلی میشه اونو کنترل کرد. این که گفته می‌شه ناپایداره یعنی این که مثلاً یه هواپیما داره حرکت می‌کنه، یه باد از کنار بهش می‌خوره و کنترلش رو از دسته می ده و دیگه نمی‌تونه به پرواز ادامه بده. اما اگه سیستم کنترلی داشته باشه می‌تونه خودش رو در حالت تعادل نگه داره.

این حرفا رو تو فیلم زیر بهتر می‌فهمید.

دید که اگه هواپیماها سیستم کنترلی نداشتن چه اتفاقی می‌افتاد. تو فیلم دید که بادهای بسیار شدید داشت می‌ومد و هواپیما تونست خودش رو کنترل کنه.

بعد از این دو مفهوم میشه یه سری سوالی رو مطرح کرد که فرض کنیم قابلیت کنترل حول نقطه تعادل ناپایدار رو با سیستم کنترل کننده به وجود آوردیم. حالا می‌دونیم که اگه از نقطه تعادل خارج شدیم دوباره به نقطه تعادل بر می‌گردیم؛ ولی حالا که خارج شد با چه سرعتی به جای خودش بر می گرده؟ برگشتش با نوسانه یا نه؟

پاندول رو که شما از حالت تعادل خارج می‌کنید بعد یه مدت سر جاش بر می‌گرده ولی نوع برگشتش نوسانیه. مثل فیلم زیر.


 

 

2 دیدگاه در ”انواع سیستم

 • ۱۹ تیر ۱۳۹۴ در ۲:۱۶ ب.ظ
  پیوند یکتا

  مثلا برای این بخش اونقدر یاد بدین که خودمون بتونیم چهارپره بسازیم و خودش ارتفاع رو کنترل کنه.
  پدرم میگند که این چهاره پره تا ۸ پره ها تنها سختی ساخت شون خلبان خودکار هست.درخواست دارم تا آموزش اون جلو برید.آقای تقی زاده ممنون

  پاسخ
  • ۲۰ تیر ۱۳۹۴ در ۵:۴۰ ق.ظ
   پیوند یکتا

   ایشالا این موضوع رو هم تو تکمیل سایتمون در نظر می گیریم.
   حرف پدرتون دقیقا درسته. یکی از دوستان بنده در دانشگاه پروژه کارشناسیش همین موضوع بود. روش هم خیلی کار کرد تا تونست به یه نتایجی برسه.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.