پژوهشگاه فضایی ایران | هوافضای جوان

پژوهشگاه فضایی ایران

پژوهشگاه فضایی ایران سال ۱۳۹۰ تاسیس شد و از زیر مجموعه های سازمان هوافضایی ایران به حساب می اومد. سال ۱۳۹۳ شورای عالی اداری این پژوهشکده رو زیر مجموعه وزارت ارتباطات و مخابرات کرد.

طبق اساسنامه ای که برای این پژوهشگاه نوشته شده هدف این پژوهشگاه طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره های مخابراتی و سنجشی، موقعیت یابی، ناوبری و زیست فضا است. علاوه بر این یک آموزشگاه عالی برای تحصیلات تکمیلی است. این مرکز دانشجویان ارشد و دکتری با شرایط خاص جذب می کند. سه دفتر مرکزی این پژوهشگاه در شهرهای تهران، تبریز، شیراز و اصفهان قرار گرفته است.

05.04.1392-01

این پژوهشکده با این ماموریت های بزرگش به پژوهشکده های کوچکتری تقسیم بندی می شه.

  • پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی :

قبل از تاسیس پژوهشگاه فضایی ایران این پژوهشکده مشغول به انجام کار بود و سابقه فعالیت های اون به سال ۱۳۶۲ بر می گرده. اما سال ۱۳۸۹ زیر مجموعه سازمان فضایی ایران می شه. این پژوهشکده یکی از پژوهشکده های سیستمی پژوهشگاهه.

اهدافی که برای این پژوهشکده تعیین شده از این قبیله که تامین و اکتساب فناوری، طراحی و توسعه سامانه‌های حمل‌ونقل فضایی و تجهیز کلیه ملزومات این سامانه‌ها رو انجام بده.

این پژوهشکده از گروه های پژوهشی مختلفی در حوزه های مختلف تشکیل شده. نام این گروه های پژوهشی به این ترتیبه : گروه پژوهشی سیستمی ، گروه پژوهشی پیشران ، گروه پژوهشی سازه ، گروه پژوهشی مخابرات پیشرفته و آکوستیک.

  • پژوهشکده سامانه های ماهواره :

سال ۱۳۸۶ بود که این پژوهشکده تاسیس شد. مهم ترین وظایف این پژوهشکده اجرای طرح های پژوهشی، کاربردی و توسعه ای در علوم و فناوری فضایی و مطالعه، طراحی و ساخت ماهواره های سنجشی و مخابراتی است.

گروه های پژوهشی این پژوهشکده به این ترتیبه : گروه پژوهشی سامانه های ماهواره، گروه پژوهشی فناوری فضایی، گروه پژوهشی فناوری زمینی، گروه پژوهشی رباتیک فضایی

  • پژوهشکده رانشگرهای فضایی

این مرکز تحقیقاتی از سال ۱۳۶۴ شروع به کار کرده و به دلیل این که شرایط و امکانات در استان آذربایجان شرقی بیشتر فراهم بوده این پژوهشکده کار خودش رو تو این استان انجام می ده.

این پژوهشکده از ۳ گروه پژوهشی تشکیل شده : گروه پژوهشی عملگرها، گروه پژوهشی مکانیزم ها، گروه پژوهشی رانشگرهای الکتریکی

مهندسینی که تو این پژوهشکده فعالیت می کنند همگی متخصص در حوزه مهندسی برق و الکترونیک، مکانیک، متالورژی، شیمی و صنایع هستند. از افتخارات این پژوهشکده اینه که تا حالا ۱۰ تا ثبت اختراع داشته و ۳ جایزه از جشنواره بین المللی خوارزمی دریافت کرده.

حوزه فعالیت این پژوهشکده  تدوین نقشه راه محصولات و فناوری های پژوهشکده، طراحی مفهومی رانشگر الکتریکی-یونی، طراحی سازه ای و ارائه طرح ایمنی سالن های کارخانه پروژه موج، اجرای پایلوت تحقیقاتی سامانه تعدیل آب و هوا، ساخت دستگاه های مختلف با کابردهای متفاوت تعدیل آب و هوا باران نزدیک، نصب و راه اندازی دستگاه ازن ژنراتور ۱۰۵ کیلوگرم در ساعت است. البته این فعالیت پیچیده دیگه ای هم بود که از اوردن اون ها صرف نظر کردم.

علاوه بر این اعلام شده که فعالیت های این پژوهشکده در حال گسترشه و برنامه های زیادی رو برای آینده ترسیم کرده اند.

  • پژوهشکده مکانیک :

وزارت جهاد کشاورزی سال ۱۳۶۵ برای تامین نیازهای فنی مهندسی صنایع مختلف این پژوهشکده رو تاسیس کرد. سال ۱۳۸۹ به سازمان فضایی ایران منتقل شد و الان هم زیر مجموعه پژوهشگاه فضاییه.

گروه های پژوهشی اون به ترتیب گروه پژوهشی حسگرهای فضایی، گروه پژوهشی تجهیزات فضانوردی، گروه پژوهشی آیروترمودینامیک است.

آزمایشگاه های بزرگ و مجهز این پژوهشکده اجازه می ده تا متخصصان حوزه های برق، مکانیک، شیمی، صنایع غذایی، متالورژی، صنایع و پلیمر طرح ها و فعالیت های پژوهشی زیادی انجام بدهند. حاصل این فعالیت ها ثبت ۹ اختراع، کسب سه رتبه برتر از جشنواره بین المللی خوارزمی ، اخذ گواهی نامه بین المللی استاندارد ISO/IEC ۱۷۰۲۵ از مرکز معتبر DAR آلمان است.

  • پژوهشکده مواد و انرژی :

این پژوهشکده که در اصفهان قرار داره در حوزه مواد و فناوری های ساخت و شکل دهی، مولدهای انرژی، آشکارسازها و ماشین آلات و تجهیزات ویژه فعالیت می کنه.

گروه های پژوهشی اون به ترتیب گروه پژوهشی مولدهای انرژی، گروه پژوهشی مواد و آلیاژهای نوین، گروه پژوهشی ذخیره انرژی است.

این پژوهشکده تونسته از لحاظ عملی در سطح اول دنیا کار کنه و ۹ مقاله ISI ارئه کنه علاوه بر این ۱۰ کتاب از این پژوهشکده چاپ شده. مختصصانی که در این پژوهشکده کار می کنند در زمینه های مکانیک، متالورژی، شیمی،برق و الکترونیک، مدیریت و صنایع متخصص هستند.


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.