سارمان فضایی | هوافضای جوان

سارمان فضایی

Iran-space-agency-logo.svg

سازمانی که فعالیت های حوزه فضا رو سر و سامان می ده و کارها رو به سمت یه کار واحد هدایت می کنه سازمان فضاست. این سازمان بزرگ از زیر مجموعه های بزرگی مثل پژوهشگاه فضایی ، پژوهشکده سامانه های ماهواره ، پژوهشکده سامانه های فضانوردی و مرکز فضایی البرز تشکیل شده.

با توجه به این که اهمیت حوزه فضا برای مسئولین مشخص شده وجود یه سازمان که به هدایت سیاست های کلی در حوزه فضا به پردازه نیاز بود برای همین سازمان فضایی تشکیل شد. سال ۱۳۸۲ این سازمان با مصوبه مجلس تشکیل شد که رئیس اون دبیر شورای عالی فضاییه.

تا قبل از سال ۱۳۸۹ این سازمان زیر مجموعه وزارت مخابرات و ارتباطات بود اما بعد از اون سال تو نهاد ریاست جمهوری زیر نظر مستقیم رئیس جمهور اداره می شه.

از جمله مهم ترین وظایف شورای عالی فضایی، سیاستگذاری و تعیین خطوط کلی کشور تو حوزه فضاست و سازمان فضایی ایران هم وظیفه اجرای این مصوبات رو داره. به خاطر این که مصوبات شورای عالی فضایی هم ابعاد داخلی داره و هم بین المللی بنابراین وظایف سازمان فضایی ایران هم خیلی اهمیت داره. توسعه فناوری ماهواره‌ای و مخابرات، سنجش از دور، پرتاب و حمل و نقل فضایی از یه طرف، و گسترش ایستگاه‌های زمینی و زیرساخت‌های مناسب برای هدایت و کنترل ماهواره‌ها از طرف دیگه، مهم ترین کارهایی است که سازمان فضایی باید انجام بده.

مهم ترین کارهایی که این سازمان انجام داده به ترتیب زیره :

  • پرتاب موفقیت آمیز ماهواره امید با ماهواره بر سفیر امید
  • پرتاب کاوشگرهای ۳،۲،۱ و ۴ و محموله های زیستی با پرتابگرهای ایرانی برای اجرای پروژه ارسال انسان به فضا.
  • پرتاب موفقیت آمیز ماهواره رصد ۱
  • پرتاب موفقیت آمیز ماهواره نوید علم و صنعت
  • طراحی و ساخت چندین ماهواره که به زودی با پرتابگر های داخلی به فضا پرتاب می شوند.

اصلی ترین پایگاه پرتاب ایران در ۸۰ کیلومتری شهر سمنان قرار داره. سال ۱۳۸۶ برای اولین بار از این پایگاه رونمایی شد. مرکز فضایی البرز که سال ۱۳۵۷ شروع به کار کرده در استان البزر قرار داره.

پایگاه پرتاب سمنان

پایگاه پرتاب سمنان

دومین پایگاه پرتاب این سازمان در کنار شهر قم قرار داره. اولین بار سال ۱۳۷۰ از این پایگاه موشکی پرتاب شد و بعد از اون در رزمایش های مختلف برای پرتاب موشک مورد استفاده قرار گرفته.

این سازمان اعلام کرده که می خواهد پایگاه پرتابی در حوالی شهر چابهار که در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان قرار داره بسازه. این منطقه به خاطر این که عرض جغرافیایی کمتری نسبت به سمنان داره برای پرتاب ماهواره بر مناسب تره.

ماهواره های متعددی در صف وجود دارند که پرتاب اون ها تو برنامه های آینده این سازمانه. ارسال انسان به فضا تا سال ۱۳۹۹ هم جزء برنامه های آینده این سازمانه.


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.