Aircraft به وسیله ای گفته می شود که از هوا برای پرواز استفاده می کنه. ایرکرفت ها رو می شه بر مبناهای مختلفی تفسیم بندی کرد مثلا بر اساس موتوری که استفاده می کنند. یکی از روش های ساده در تقسیم بندی اجسام پرنده مقایسه اون ها با وزن هواست. بر این اساس پرنده ها به دو قسم تقسیم می شوند : 1- سبک تر از هوا :این نوع پرنده ها از قانون ارشمدیس برای پرواز استفاده می کنند یعنی سعی می کنند که چگالی کمتری نسبت به هوا داشته باشند دقیقا مانند کاری که کشتی ها می کنند تا روی آب بمونند. مشخصه اصلی این نوع پرنده ها مخزن های گاز بسیار بزرگه که معمولا از گاز هیدروژن ، هلیوم یا هوای داغ که نسبت به هوا سبکترند پر شده اند. گاز هیدروژن به خاطر این که امکان اشتعال و انفجار داره کنار گذاشته شده. | هوافضای جوان

انواع اجسام پرنده (Aircraft)

Aircraft به وسیله ای گفته می شود که از هوا برای پرواز استفاده می کنه. ایرکرفت ها رو می شه بر مبناهای مختلفی تفسیم بندی کرد مثلا بر اساس موتوری که استفاده می کنند. یکی از روش های ساده در تقسیم بندی اجسام پرنده مقایسه اون ها با وزن هواست. بر این اساس پرنده ها به دو قسم تقسیم می شوند :

 • سبک تر از هوا :

این نوع پرنده ها از قانون ارشمدیس برای پرواز استفاده می کنند یعنی سعی می کنند که چگالی کمتری نسبت به هوا داشته باشند دقیقا مانند کاری که کشتی ها می کنند تا روی آب بمونند. مشخصه اصلی این نوع پرنده ها مخزن های گاز بسیار بزرگه که معمولا از گاز هیدروژن ، هلیوم یا هوای داغ که نسبت به هوا سبکترند پر شده اند. گاز هیدروژن به خاطر این که امکان اشتعال و انفجار داره کنار گذاشته شده.

انفجار هیدروژن داخل Aerostate

انفجار هیدروژن داخل Aerostate

فانوس های هوایی که به عنوان یه تفریح می شه مورد استفاده قرار بگیره از همین نوع پرنده است که از هوای داغ به عنوان گاز سبکتر از هوا استفاده می کنه.

فانوس هوایی

فانوس هوایی

مدل بزرگتر از این پرنده همون بالون ها هستند که در عکس زیر نشون داده شده اند. یه مدل دیگه از این پرنده کشتی های هوایی هستند، این نوع پرنده از موتورهایی برای حرکت رو به جلو استفاده میکنه.

بالون

بالون

کشتی هوایی

کشتی هوایی

 • سنگین تر از هوا :

اکثر پرنده هایی که ما می شناسیم از این نوع هستند. به دلیل این که این پرنده ها سنگین تر از هوا هستند مستعدند تا سقوط کنند. این پرنده ها برای که بتونند روی هوا باقی بمونند باید به یه روشی نیروی برآ (لیفت) تولید کنند. روش های مختلف تولید نیروی لیفت مبنایی برای تقسیم بندی پرنده های سنگین تر از هواست.

 • پرنده های بال ثابت : این پرنده ها برای تولید نیروی لیفت سعی می کنند با سرعت در هوا حرکت کنند. (برای مطالعه دقیق تر به درسنامه های بخش آیرودینامیک مراجعه کنید.) اولین نوع از این پرنده کایت ها هستند که توسط چینی ها اختراع شدند. گلایدرها ، هواپیماهای تجاری ، جنگنده ها و … از این نوع هستند.
بوئینگ 777

بوئینگ ۷۷۷

 • پرنده های روتوری : پرنده هایی مثل هلیکوپتر که برای پرواز از روتور استفاده می کنند مشهور به پرنده های روتوری هستند. این نوع پرنده ها نیز بر اساس نوع روتورهاشون به انواع مختلفی تقسیم می شوند.
هلیکوپتر

هلیکوپتر

 • بدنه های برآزا : پرنده هایی که بدنه اون ها در تولید نیرو لیفت کمک کننده است جزء این نوع قرار می گیرند. این پرنده ها به دلیل این که نیروی پسا (درگ) زیادی در موقع حرکت تولید می کنند خیلی کارآمد نیستند.
پرنده ای با بدنه برا زا

پرنده ای با بدنه برا زا

 • Powered lift : برای بلند شدن و غلبه بر وزن گاهی اوقات از قدرت موتور استفاده می شه. این نوع پرنده ها قابلیت نشست و برخاست به صورت عمودی دارند.
جنگنده عمود پراز

جنگنده عمود پرواز

 • Flettner : یک پرنده قدیمی که برای بلند شدن از اثر مگناس استفاده می کنه. اثر مگناس یه اتفاق آیرودینامیکی است که باعث ایجاد نیروی برآ می شه.
نمونه ای از Flettner

نمونه ای از Flettner

 • پرنده های بال زن : علاوه بر پرنده ها که بال زن هستند انسان ها هم ماشین هایی رو تولید کردند که مانند پرنده ها بال می زند و بر نیروی وزن خود غلبه می کنند.
نمونه ای از پرنده بال زن

نمونه ای از پرنده بال زن


 

 

یک دیدگاه در ”انواع اجسام پرنده (Aircraft)

 • ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ در ۵:۵۶ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام. اثر مگناس همون اثر مگنوسه ؟؟؟ اگر ممکنه نقشه سه نمای این Flettner رو هم بذارید. اصلا معلوم نیست کجاش سبب اثر مگنوس میشه ؟

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.