اژدهای فضایی | هوافضای جوان

اژدهای فضایی

شرکت SpaceX یکی از شرکت های خصوصی پیشرو در صنعت فضاییه. این شرکت تکنولوژی لازم برای طراحی و تولید موشک حامل فضایی و سفینه باری رو در اختیار داره. در حال حاضر این شرکت از موشک فالکون ۹ و سفینه باری دراگون(به معنی اژدها) برای حمل بار به ایستگاه فضایی استفاده میکنه. یکی از تکنولوژی های جالبی که این شرکت رو خاص می کنه، اینه که مرحله اول موشک فالکون ۹ بعد از اینکه مرحله دوم رو در ارتفاع مشخص شده رها میکنه، خودش برای استفاده مجدد و به کمک موتورهای موشکیش، روی زمین فرود میاد.

اهمیت سفینه دراگون از این جهته که این سفینه که فعلاً استفاده باربری داره، در کنار سفینه اریون(ساخت خود ناسا)، دو گزینه اصلی امریکا برای تبدیل شدن به سفینه های کم خرج پرتاب انسان به ایستگاه فضایی هستند.

در زیر تصاویری از مراحل پرتاب این سفینه رو میبینیم:

1-CRS-3_Dragon_mating_with_Falcon_9_rocket_in_SLC-40_hangar_(16649075267)

قبل از هر مأموریت فضایی محموله باید بر روی موشک حامل سوار بشه، این تصویر لحظات اتصال سفینه دراگون به موشک فالکون رو نشون می ده.

2-640px-Launch_pad_40_awaiting_Falcon_9_rocket

گام بعدی آماده شدن موشک بر روی سایت پرتابه. این تصویر سایت پرتاب موشک فالکون ۹ در منطقه فضایی کیپ کاناورال در فلوریدای امریکا رو نشان می ده.

3-Launch_of_Falcon_9_carrying_ABS-EUTELSAT_(16510241270)

و بالاخره پرتاب!

4-Falcon_9_first_stage_attempts_landing_on_ASDS_after_CRS-6_(17170624412)

همونطور که گفتیم، مرحله اول موشک فالکون میتونه بعد از جدا شدن مابقی موشک، برای استفاده مجدد فرود بیاید.

5-SpaceX_ASDS_moving_into_position_for_CRS-7_launch_(18610429514)

برای بعضی از مأموریت ها مسیر پرتاب به صورتیه که مرحله اول موشک میتونه در همون کیپ کاناورال فرود بیاد، اما خیلی وقت ها هم این اتفاق امکان پذیر نیست و به یک فرودگاه دریایی نیاز داریم.

6-CRS-6_first_stage_booster_landing_attempt

شاید به نظرتون این قابلیت چندان مهم نباشه، اما سخت در اشتباهید، فرود آوردن یک موشک کار بسیار پیچیده ایه و کنترل عمود بودن اون در زمان فرود معمولاً بسیار سخته!

7-640px-COTS_2_Dragon_-_2.4_km_below_ISS_-_uncropped

تو این مدت که ما سرگرم فرود موشک بودیم، سفینه دراگون به سمت هدف حرکت کرده، در این تصویر که از ایستگاه فضایی گرفته شده، هنوز ۲۴ کیلومتر تا ایستگاه فضایی فاصله هست.

8-CRS-5_Dragon_on_approach_to_ISS_(ISS042-E-119867)

در این تصویر سفینه دیگه عملاً به مقصد رسیده.

9-1024px-SpX_CRS-2_berthing

یک بازوی رباتیک ایستگاه فضایی بین المللی به نام Canadarm به سفینه ها کمک میکنه که دقیقاً در مکان اتصالشون به ایستگاه قرار بگیرند.

10-640px-Inside_the_Dragon_(capsule)

این هم محیط داخلی سفینه دراگون در زمان اتصال به استگاه فضایی (اکثر بارهای داخل اون تخلیه شده اند)

11-699px-ISS_crew_inside_Dragon_C2

و عکس یادگاری سرنشینان ایستگاه فضایی از داخل دراگون. اگه پیگیر فیلم های سایتمون بوده باشید یکی از این ۶ نفر رو باید بشناسید! (این لینک)

12-CRS-4_Dragon_ocean_landing_(16601701050)

سفینه دراگون بعد از تخلیه بارهای مورد نیاز ایستگاه فضایی و سوارکردن بارهای ارسالی و اضافات ایستگاه، به زمین برمیگرده. تصویری از لحظه رسیدن سفینه به سطح دریا!

13-CRS-5_Dragon_recovery_aboard_ship_(16511391418)

آخرین گام از مأموریت دراگون، نجات اون از دریا توسط کشتی.

14-SpaceX_CRS-7_launch_failure

همیشه هم بازگشت به خونه به این اندازه آسون نیست، سفینه دراگون با وجود اینکه تعداد کمی مأموریت داشته یک بار دچار سانحه شده. این سانحه در هفتمین مأموریت این سفینه موسوم به  CRS-7 رخ داد.

15-710px-Post-flight_Dragon_capsule

در این تصویر میتونیم ابعاد سفینه دراگون رو متوجه بشیم. دراگونی که در این عکس حضور داره از یک مأموریت برگشته و آثار سوختگی ناشی از گرمایش ایرودینامیکی حین بازگشت به جو، در قسمت زیرین اون مشخصه.

SpaceX-Dragon_V2-nave_espacial-Estacion_Espacial_Internacional_LNCIMA20140530_0126_28

در این تصویر الون ماسک، مدیر عامل شرکت SpaceX در مقابل نسخه ابتدایی نسل دوم فضاپیمای دراگون ایستاده. یکی از دلایل توجه این شرکت به توسعه تکنولوژی فرود عمودی موشک فالکون اینه که دراگون ۲ در سال ۲۰۲۰، برای مأموریت ارسال انسان به مریخ باید بتونه به همین صورت روی مریخ فرود بیاد.


 

 

5 دیدگاه در ”اژدهای فضایی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.