موشک کوثر | هوافضای جوان

موشک کوثر

اهمیت تنگه هرمز و خلیج فارس به عنوان شاهراه ارتباطی ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس با آب های آزاد بر کسی پوشیده نیست. به دلیل اهمیت و حساسیت بسیار بالای این منطقه، بخشی از پروژه های طراحی و ساخت موشک های نظامی ایران معطوف به پاسداری و تامین امنیت کامل این منطقه بوده است. موشک ضدکشتی کوثر را از جمله موشک هایی می توان دانست که با این هدف طراحی و ساخته شده است.

تست شلیک موشک کوثر از یک ایستگاه زمینی به صورت ساحل به دریا

تست شلیک موشک کوثر از یک ایستگاه زمینی به صورت ساحل به دریا

موشک برد متوسط کوثر در سال ۱۳۸۵ به تولید انبوه رسید. این موشک قابلیت کاربری به صورت دریا به دریا، ساحل به دریا و هوا به دریا رو داره.

این موشک به یک سرجنگی الکترو اپتیکی مجهزه که وظیفه کنترل اون رو بر عهده داره. با توجه به ابعاد و وزنش موشک کوثر برای شلیک از شناورهای گشتی کوچک تا متوسط، بالگردها و هواپیماهای گشت زنی مناسبه و با توجه به همین مشخصات، قابلیت ساقط کردن شناورها و رزمناوهای کوچک و متوسط رو داره.

آماده سازی موشک کوثر برای شلیک

آماده سازی موشک کوثر برای شلیک

از جمله توانایی های جالب این موشک میشه به قابلیت انتخاب اتوماتیک هدف بعدی اشاره کرد. یعنی این که اگر به هر دلیل هدف اولیه موشک از دسترس خارج بشه، موشک به صورت اتوماتیک خودش نزدیک ترین هدف رو به عنوان هدف بعدیش انتخاب میکنه.

یکی از ویژگی های برجسته دیگه اون، وجود یک سیستم جستجوگر پیشرفته در کلاهکشه که باعث میشه هیچ یک از سیستم های پیشرفته منحرف کننده موجود در جهان توانایی منحرف کردن اون از مسیرش رو نداشته باشند.

شلیک موفقیت آمیز موشک کوثر در رزمایش

شلیک موفقیت آمیز موشک کوثر در رزمایش

از لحاظ مشخصات ظاهری هم این موشک دارای چهار بال صلیبی شکل با چهار باله دم کوچکتره که به قسمت الکترواپتیکی موجود در سر جنگی موشک متصله و با استفاده از امواج مادون قرمز یا تلویزیونی از دور هدایت میشه.

ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که موشک کوثر روی پهپاد کرار هم با موفقیت تست شده و این پهپاد هم قابلیت حمل و شلیک این موشک رو داره.

در فیلم زیر میتونید بیشتر با این موشک آشنا بشید:

 

جدول مشخصات ظاهری:

نوع موشک ضدکشتی
بیشترین برد ۱۵ تا ۱۹ کیلومتر
طول ۲.۶ متر
وزن سرجنگی ۲۹ کیلوگرم
وزن کلی ۱۰۰ کیلوگرم
موتور بوستر سوخت جامد با سوخت ذخیره
سرعت ۰.۸ ماخ

منابع:

ویکی پدیا، فارس نیوز، راسخون، باشگاه خبرنگاران جوان


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.