ماهواره بر دلتا | هوافضای جوان

ماهواره بر دلتا

از سال ۱۹۶۰ ماهواره بری به نام دلتا در آمریکا شروع به عملیات کرد که بیشتر از ۳۰۰ فروند از اون بعدها ساخته شده. ۹۵% از عملیات هایی که با این راکت ها انجام شد همراه با موفقیت بود. هنوز هم از دو مدل اون یعنی Delta II و  Delta IV استفاده می شه اما گفته شده که قراره به زودی Delta II بازنشسته بشه.

راکت های دلتا در اصل تغییر یافته اولین موشک بالستیک آمریکا به اسم PGM-17 Thor هستند که توسط نیروی هوایی آمریکا ساخته شده بود. مرحله اول اولین راکت دلتا دقیقا همون موشک بالستیک PGM-17 Thor بود اما مراحل بعدی اون کاملا متفاوت بود که این ناشی از تفاوت ماموریت این دو وسیله است. با گذشت زمان دلتا مدل ها مختلفی به خودش دیده که تصویر زیر مهم ترین اون ها رو نمایش می ده.

خانواده دلتا

خانواده دلتا

انواع مدل ها :

همون طوری که در عکس بالا دیده می شه دلتا به سه دسته کلی تقسیم می شه. که هر کدوم از این دسته ها خودشون به انواع موشک ها تقسیم بندی می شوند.

 • Delta II :

طراح و سازنده این راکت شرکت مکدانل داگلاس بوده. سال ۱۹۸۹ عملیات های Delta II شروع می شه. مدل های مختلف این راکت از دو یا سه مرحله تشکیل شده. بسته به این که Delta II ماهواره رو در چه مداری قرار می ده وزن محموله اون بین ۶۱۰۰ کیلوگرم تا ۱۰۰۰ کیلوگرم متغیره. برای حمل چنین محموله هایی وزن کل حامل ماهواره تقریبا بین ۱۵۰ تا ۲۳۰ تن است.

دلتا 2

دلتا ۲

همون طور که در عکس بالا می بینید در کنار راکت اصلی تعدادی بوستر سوخت جامد قرار داره در مدل های مختلف تعداد این بوسترها متفاوته. بر خلاف بوسترها موتورهای مراحل اول و دوم از نوع سوخت مایعه و موتور مرحله آخر مجددا جامده. در مدل هایی که تعداد بوسترهایش ۳ و ۴ است همه بوسترها روی زمین روشن می شوند اما در مدل هایی که ۹ بوستر وجود داره ۶ عدد از بوسترها روی زمین روشن می شوند و ۳ عدد هم روی هوا روشن می شوند.

در عکس زیر مشخصه که مرحله اول بزرگترین مرحله است و بیشتر از ۱۰۰ تن وزن و ۲۴ متر طول داره. بعد از جدایش مرحله اول ، مرحله دوم شروع به کار می کنه. سوخت این مرحله بسیار سمی است. مرحله دوم ۶ متر طول داره و مدت عملیاتش ۴۳۰ ثانیه است.

ساختار دلتا 2

ساختار دلتا ۲

جالبه بدونید که مرحله اول موشک دلتا به حدی قدرتمنده که سرعت بالایی که به مراحل بالایی ماهواره بر میده باعص میشه این قسمت های ماهواره بر هم علاوه بر ماهواره در مدار قرار بگیرند و روی زمین سقوط نکنند. (در واقع مراحل بالایی این ماهواره بر تبدیل به زباله فضایی میشند) تصویر زیر مرحله دوم ماهواره بر دلتا۲ رو نشون میده که توسط ماهواره XXS10 در زمان گذشتن این دو جسم از کنار هم در فضا گرفته شده. میتونید این قسمت از ماهواره رو در تصویر بالا پیدا کنید.

Delta-II_Stage2_XSS-10

 • Delta III :

این مدل توسط شرکت بوئینگ ساخته شده است و سال ۱۹۹۸ اولین پرتاب خودش رو تجربه کرد. از سه پرتاب اول راکت Delta III دو تای اول ناموفق بود ولی پرتاب سوم تونست یک ماهواره رو به صورت آزمایشی روی مدار قرار بده. یکی از تفاوت هایی که نسبت به مدل قبلی داره اینه که وزن محموله اون بیشتر شده یعنی ماهواره هایی بین ۳۸۱۰ تا ۸۲۹۰ کیلوگرم رو می تونه حمل کنه اما به دلیل عملکرد ناموفق این حامل ماهواره سریع بازنشسته شد و بوئینگ به سراغ مدل بعدی یعنی Delta IV رفت.

ماهواره بر Delta III دو مرحله ای است و ۹ بوستر سوخت جامد داره. هر دو مرحله از موتورهای سوخت مایع استفاده می کنند. مرحله اول ۱۴.۷ متره و مرحله دوم هم ۲۰.۴ متر طول داره.

دلتا 3

دلتا ۳

 • Delta IV :

بعد از عدم موفقیت بوئینگ در طراحی Delta III مدل دیگه ای رو طراحی کرد که از لحاظ ظاهری تفاوت های زیادی با مدل قبلی داره. در عکس اول دیدید که این مدل هم انواع مختلفی داره بسته به این که وزن محموله چقدر باشه اندازه و تعداد بوسترهای اون متغیره. مدل آخر برای حمل ماهواره های سنگین تر به مدارهای دوتر است. در مجموع مدل Delta IV می تونه ماهواره هایی رو بین ۴۴۴۰ تا ۲۸۷۹۰ کلوگرم رو حمل کنه.

برای راکت Delta IV دو مرحله در نظر گرفته شده. هر مرحله از موتورهای سوخت مایع استفاده می کنه. بر خلاف مدل های قبلی که بوسترها سوخت جامد بودند Delta IV بوسترهای سوخت مایع داره.

دلتا 4

دلتا ۴

راکت Delta IV همچنان در حال استفاده است و قراره که ماهواره های مختلفی رو در آینده با خودش حمل کنه.

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Delta_IV

https://en.wikipedia.org/wiki/Delta_III

https://en.wikipedia.org/wiki/Delta_II

(https://en.wikipedia.org/wiki/Delta_(rocket_family


 

 

یک دیدگاه در ”ماهواره بر دلتا

 • ۱۷ آذر ۱۳۹۴ در ۸:۰۷ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام
  میخاستم بپرسم چ بخشایی ار این ماهواره بر ها قابل بازیابی هست؟

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.