رصد لحظه به لحظه ایستگاه فضایی | هوافضای جوان

رصد لحظه به لحظه ایستگاه فضایی

ایستگاه بین المللی فضایی یا ISS که ازش به عنوان گرون ترین پروژه طول تاریخ بشر، سنگین ترین جرم فرستاده شده به فضا تا کنون و سومین شی نورانی توی آسمون که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است یاد می کنند، با همکاری ۱۵ کشور در مدار زمین قرار گرفته. پروژه ساخت و تکمیل این ایستگاه در فضا یک برنامه چندین و چند ساله بود که از سال ۱۳۷۹ شروع شده و همچنان هم ادامه داره.

نمایی از سایت ISS Trackrt

نمایی از سایت ISS Trackrt

سایت ISS Tracker برای علاقه مندان و دوستداران این ایستگاه محبوب و دوست داشتنی این امکان رو فراهم کرده که بتونند توی هر لحظه از شبانه روز موقعیت دقیق این ایستگاه رو رصد کنند. توی این سایت می تونید اطلاعات کامل و جامعی مثل سرعت گردش ایستگاه به دور زمین، فاصله لحظه ای ایستگاه تا سطح زمین، طول و عرض جغرافیاییش و این که الان بالای کدوم منطقه از زمین قرار داره رو مشاهده کنید. خط های زرد رنگی هم که توی تصویر و توی سایت می بینید مدار گردش ایستگاه فضایی به دور زمین رو نشون میده.

در مورد مشخصات مداری ایستگاه فضایی باید این نکته رو اضافه کنم که ایستگاه فضایی در فاصله بین ۳۳۰ تا ۴۳۵ کیلومتری از سطح زمین در حال چرخش به دور زمینه و متوسط سرعتش  حدود ۲۷,۷۰۰ کیلومتر بر ساعته. یعنی با این سرعت، ایستگاه فضایی در هر روز ۱۵ بار دور زمین می چرخه.


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.