ماشین پرنده | هوافضای جوان

ماشین های پرنده

از وقتی که انسان موفق به اختراع اتومبیل شد همیشه رویای این که بتونه ماشینی بسازه که پرواز هم بکنه وجود داشته و تلاش های خیلی زیادی هم برای این کار صورت گرفته. سیر تحول ساخت این نوع از اتومبیل ها رو با هم مرور می کنیم:

 

 

Henson Aerial Steam Carriage

Henson Aerial Steam Carriage

شاید بشه گفت این طرح، اولین نمونه از یک ماشین پرنده است، حتی قبل از این که برادران رایت هواپیما رو بسازند! این طرح توسط ویلیام ساموئل هنسون و جان استرینگفلو  توی سال ۱۸۴۱ کشیده شده. هر چند این طرح هیچ وقت عملیاتی نشد اما الهام بخش طراحان و ایده پردازان بعدی شد.

Pitcairn PCA-2

Pitcairn PCA-2

می توان این نوع هواپیمای بدون بال رو اولین نمونه واقعی ماشین های پرنده دونست. این پرنده که اولین هواپیما با بال های گردان بود Pitcarin PCA-2  نام داشت و توی سال ۱۹۲۳ تولید شد و به تولید انبوه هم رسید و تونست مجوز پرواز توی امریکا رو کسب کنه و حتی یک بار توی محوطه چمن کاخ سفید فرود اومد!

Waterman Aerobile

Waterman Aerobile

شرکت واترمن با همکاری شرکت خودروسازی استودبیکر در سال ۱۹۳۷ یک خودرو با ۶ سیلندر عمودی با ۱۰۰ اسب بخار قدرت ساخت. از این ماشین پرنده فقط ۵ نمونه  ساخته شد. طرح ساخت این پرنده به دلیل این که شرکت سازنده اش به دنبال ساخت نمونه هایی بود که بتونه هم پرواز کنه و هم توی جاده حرکت کنه متوقف شد.

ConVairCar Model 118

ConVairCar Model 118

این ماشین عجیب غریب فقط یک بار پرواز کرد! این ماشین که برای شرکت والتی ایرکرفت طراحی شده بود اولین و آخرین تست پروازش رو توی نوامبر ۱۹۴۷ انجام داد. توی این تست پرواز که بیشتر از یک ساعت هم طول نکشید خلبان مجبور شد به خاطر کمبود سوخت فرود اضطراری داشته باشه. البته فرودش هم چندان موفقیت آمیز نبود و موقع فرود هم قسمت اتومبیل و هم بال ها آسیب دیدند!

Aero-Car

Aero-Car

بالاخره با ساخته شدن این Aero-Car توی سال ۱۹۶۶ اولین نمونه از ماشین های پرنده با بال های تاشو ساخته شدند. سرعت این ماشین روی زمین حدود ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت و توی آسمون حدود ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت بود.

Sky Commuter

Sky Commuter

توی دهه هشتاد میلادی شرکت بوئینگ بیش از ۶ میلیون دلار برای ساخت این ماشین پرنده هزینه کرد. این ماشین که قرار بود موتور توربین گاز داشته و شبیه به هلیکوپتر پرواز کنه بنا بود جایگزین هواپیماهایی که تبدیل به ماشین می شوند بشه، هر چند هیچ وقت عملیاتی نشد و در حد ایده باقی موند!

M400 Sky-car

Sky-Car M400

عکسی که می بینید حاصل یک عمر تلاش مخترعی به اسم پل مولره. اسم این ماشین پرنده  Sky-Car M400 است و یه ماشین عمود پرواز محسوب میشه. نکته جالب ماجرا اینه که توی سال ۲۰۰۳ پل مولر به صورت غیرقانونی شروع به فروش سهام ساخت این پرنده توی اینترنت کرد و تونست ۵.۱ میلیون دلار پول جمع کنه! شرکت مولر به خاطر این کار بیش از ۵۰ هزار دلار جریمه شد اما همچنان داره به فعالیتش ادامه میده تا شاید بتونه راه ساخت این ماشین آسمونی رو هموارتر کنه!

Terrafugia's

Terrafugia’s

شما الان با پرداخت ۱۹۶ هزار دلار ناقابل می تونید این ماشین پرنده خوش ساخت رو بخرید اما به این زودی ها به شما تحویل داده نمیشه! این پرنده با نام Terrafugia که بال های تاشو داره و میتونه توی جاده ها هم حرکت کنه اولین بار توی سال ۲۰۰۹ اولین تست پروازش رو انجام داد ولی برنامه های تحقیق و توسعه اش برای کسب مجوزها و استانداردهای لازم برای پرواز ادامه داره. شرکت سازنده اش قول داده که تا ۲ سال آینده نسل سوم  این پرنده رو تحویل بازار میده.

AeroMobil 3.0

AeroMobil 3.0

سازنده های این AeroMobil به زیبایی و سادگی این ماشین خیلی افتخار می کنند. به گفته اون ها این ماشین ویژگی های زیادی داره مثل: داشتن سایز مناسب برای جاپارک های متداول فعلی، استفاده از سوخت های معمول، نشست و برخاست از تمامی سطوح خاکی. البته الان موانع حقوقی و قانونی مانع از این شدند که استفاده از این ماشین گسترش پیدا کنه. البته توی سال ۲۰۱۰ این ماشین موفق به کسب مجوز پرواز برای پرنده های فوق سبک از فدراسیون هوانوردی اسلواکی شد اما هنوز راه درازی تا رفع همه موانع و تولید انبوهش باقی مونده.

 

 

 


 

 

یک دیدگاه در ”ماشین های پرنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.