تولید ابر توسط هواپیما | هوافضای جوان

هواپیماهای مافوق صوتی که ابر تولید می‌کنند!

روزانه در آزمایشگاه‌ها و تونل‌های باد هزینه‌ی زیادی صرف آشکارسازی جریان هوا می‌شود به این صورت دانشمندان می‌توانند مشاهده کنند که چه اتفاق برای هوا می‌افتد. گاهی وقت‌ها طبیعت بدون هیچ هزینه‌ای تغییرات هوا در طی پرواز را به ما نشان می‌دهد. البته زمانی که هواپیما ساخته شده و بنابراین این اطلاعات دیگر به در طراحان نمی‌خورد! در مجموعه عکس زیر دلایل مختلفی که ممکن است باعث دیده شدن ها شوند، بررسی شده‌اند.

همیشه به جز اکسیژن، نیتروژن و بقیه‌ی گازهایی که هوا را تشکیل می‌دهند، مقداری بخار آب هم در هوا وجود دارد اما مقدار آن به دما و فشار هوا بستگی دارد. اگر دمای هوا از دمای خاصی کمتر شود، بخار آب به صورت مایع در آمده و به صورت شبنم دیده می‌شود. به این دما، دمای نقطه‌ی شبنم می‌گویند.

p255148701-3

همانطور که در درس “درگ فشاری” توضیح داده شد، وقتی زاویه حمله‌ی جنگنده از مقداری بیشتر شود، جریان جدا شده، فشار و در نتیجه دما افت می‌کنند و دما از دمای نقطه‌ی شبنم کمتر می‌شود و در نتیجه بخار آب موجود در هوا به مایع تبدیل شده و ابری را که در شکل می‌بینید تولید می‌کند.

expansion wave

به غیر از جدایش، دلیل دیگری هم برای افت فشار وجود دارد. وقتی جریانی که با سرعت مافوق صوت در حال حرکت است، به گوشه‌ای مانند آنچا در شکل می‌بینید برخورد کند، سرعتش زیاد و فشارش کم می‌شود.

 

military-jet

افت فشار توضیح داده شده در بالا، بازهم باعث افت دما، کمتر شدن دما از دمای نقطه‌ی شبنم و در نتیجه تولید ابر می‌شود.

070824-N-0684R-060 PACIFIC OCEAN (Aug. 24, 2007) - An F/A-18C Hornet, from the "Argonauts" of Strike Fighter Squadron (VFA) 147, breaks the sound barrier while making a high-speed pass close to the Nimitz-class aircraft carrier USS John C. Stennis (CVN 74) during an air power demonstration. The air power demonstration showed the capability of Stennis and Carrier Air Wing 9 to service members' family and friends who were invited to get underway with the ship. Stennis is returning to the United States after a 7.5-month-long deployment promoting peace, regional cooperation and stability and supporting the global war on terrorism. U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Ron Reeves (RELEASED)

تولید ابر به خاطر برخورد با گوشه

11517311-standard

تولید ابر به خاطر جدایش

f18 awesome-pictures-of-jets-breaking-the-sound-barrier

تولید ابر به خاطر جدایش

sound-barrier

تولید ابر به خاطر برخورد جریان مافوق صوت با گوشه

02x9L

تولید ابر به خاطر برخورد جریان مافوق صوت با گوشه

5dea15442bbefe42b4b1dc4b828453c6

تولید ابر به خاطر برخورد جریان مافوق صوت با گوشه

6782691-cool-sound-wallpaper

تولید ابر به خاطر برخورد جریان مافوق صوت با گوشه- هماطور که در شکل می بینید، چند موج انبساطی در قسمت‌های مختلف هواپیما تشکیل شده است


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.