بزرگترین اتفاق فضایی سال 2015 | هوافضای جوان

بزرگترین اتفاق فضایی سال ۲۰۱۵

تو ده سال اخیر پلوتو که زمانی نهمین سیاره ی منظومه ی شمسی بود دوبار خبرساز شده، بار اول وقتی بود که در سال ۲۰۰۶ انجمن بین المللی نجوم تصمیم گرفت پلوتو رو از خانواده ی سیارات بیرون بندازه و لقب سیاره ی کوتوله رو به اون بدهد. این موضوع باعث نشد که دانشمندان دست از سرِ پلوتو بر دارند بنابراین فضاپیمای افق های نو تو همون سال به قصد جمع آوری اطلاعات در مورد این سیاره ی کوتوله و بقیه ی اجرام کمربند کویپر عازم یه سفر طولانی شد و ده سال بعد یعنی امسال(۲۰۱۵) به پلوتو رسید. تو این مجموعه عکس سعی شده زندگی پلوتو از زمان کشفش با تلسکوپ در سال ۱۹۳۰ تا زمانی که بشر تونست از فاصله ی خیلی نزدیک اونو ببینه نشون داده بشه.

Pluto_discovery_plates

این عکس نشون می ده که کاشف پلوتو چطوری اون رو کشف کرده. فلش موجود در شکل پلوتو رو تو دو روز مختلف نشون می ده. همونطور که می بینید پلوتو داره تو زمینه ی آسمون حرکت می کنه؛ همین موضوع اون رو از ستاره ها متمایز می کنه.

pluto-discovery-hf

روزنامه ای که با تیتر بزرگ کشف پلوتو رو به مردم خبر داد

 

tumblr_m0u00gbNpi1qdrocso1_1280

خانومی که تو عکس می بینید وقتی یازده سالش بوده، پلوتو رو نام گذاری کرده. پلوتو یکی از خدایان یونانی ها بوده که می تونسته خودش رو نامرئی کنه و بدون پرتوهای خورشید به زندگیِ خودش ادامه بده. این اسم برای سیاره ی جدید که تو فاصله ی زیادی از خورشید قرار داه اسم هوشمندانه ای  به نظر می رسه.

1-1930

این تصویر عکسی که  در سال ۱۹۳۰ از پلوتو گرفته شده رو نشون می ده.

2-1994

قرار گرفتن تلسکوپ هابل در مدار یکی از اتفاقاتی بود که باعث شد دید ما نسبت به خیلی از اجرام آسمانی تغییر کنه. این عکس، که به وسیله ی تلسکوپ هابل گرفته شده، پلوتو رو نشون می ده.

 

pluto-demoted

داشمندان بعد از ۷۶ سال (سال ۲۰۰۶) به این نتیجه رسیدند که پلوتو شرایط لازم برای اینکه یه سیاره باشه رو نداره و اگه اون سیاره باشه تعداد دیگه ای از اجرام کمربند کوییپر هم می تونند سیاره باشند و در اون صورت سیاره های منظومه ی شمسی به حدود ۲۰ تا می رسند؛ بنابراین حذف پلوتو از مجموعه ی سیارات کارِ عاقلانه تری بود.

7-2015-14 april

این عکس، پلوتو رو از نگاه فضاپیمای “افق های نو” نشون می ده. فضاپیمایی که بعد از حدود ده سال به این سیاره ی کوتوله رسید.

8-2015-12 may

افق های نو داره به پلوتو نزدیک و نزدیک تر می شه. با مقایسه ی این عکس و عکس قبلی می بینیم که بعد از گذشت فقط یک ماه این فضاپیما تونسته تصویر بهتری رو از پلوتو به دست ما برسونه.

9july

ماه جولای سال ۲۰۱۵ زمانیه که تیم طراح و سازنده ی “افق های نو”جواب تمام زحمت هاشون و انتظار ده ساله شون رو می گیرند. با مقایسه ی این عکس و  عکس بعدی می فهمیم که در ماه جولای حتی روزها هم مهم بودند و با گذشت هر یک روز، بشر چند قدم به دنیای پلوتو نزدیک تر می شده… .

 

14july

این عکس زمانی گرفته شده که فاصله ی افق های نو از پلوتو کمینه بوده.

 

pluto-observations-through-the-years

این هم یه تصویر متحرک که تغییرات پلوتو رو از دید بشر در طول ۸۵ سال نشون می ده.

 

 

 

nhov20151201_0541

بعد از عکاسی از پلوتو، افق های نو به سفر خودش به سمت کمربند کوییپر ادامه داد. فاصله ی اون از زمین، خورشید و پلوتو در روز ۲ دی ۱۳۹۴ در شکل بالا نشون داده شده. (یک آیو برابره با متوسط فاصله ی زمین از خورشید)

انتخاب عکس:محمدمهدی مهدوی


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.