ارسال انسان به فضا(درس هفتم) | هوافضای جوان

ارسال انسان به فضا(درس هفتم)

همونطور که تو درس قبلی گفته شد، برخلاف باور بیشتر مردم، انسان اولین موجودی نبود که پاش به فضا باز شد. تو درس قبلی دیدیم که شوروی و آمریکا از دهه ۱۹۴۰ تا ۱۹۶۰ بارها و بارها مسئله ارسال انسان به فضا رو با پرتاب موجودات زنده دیگه شبیه سازی و تمرین کرده بودند. در این درس با هم نگاهی به تاریخچه ارسال انسان به فضا می اندازیم.

طی قانون نانوشته ای که بین روس ها و آمریکایی ها به وجود اومده بود، کشوری که می تونست اولین انسان رو به فضا بفرسته برنده رقابت فضایی تو جنگ سرد می شد. بلاخره انتظار بشریت برای شنیدن خبر ارسال اولین انسان به فضا، تو سال ۱۹۶۱ به پایان رسید. یوری گاگارین روسی با ماهواره بر وستوک-۱ به خارج از جو رفت و تو مداری بیضی شکل که حداقل و حداکثر ارتفاعش به ترتیب۱۶۹ و ۳۱۵ کیلومتر بود، بیشتر از یک ساعت به دور زمین گردش کرد و به سلامت به زمین برگشت. نکته جالب در مورد اولین سفر به فضا این است که روانشناسان اذعان کرده بودند که  نمیشه هیچ پیش بینی از تعادل روانی فضانورد بعد از دیدن شرایط بی وزنی و فضای بیکران عالم هستی داشت. بنابراین ممکنه فضانورد، دست به هر کاری بزنه. به همین دلیل فضاپیمای وستوک به گونه ای طراحی شده بود که پرواز را به صورت خودکار انجام بده. تنها در صورتی میشد کنترل فضاپیما رو به دست گرفت که رمزی در سیستم ناوبری وارد بشه. این رمز رو در پاکتی در داخل فضاپیما قرار داده بودند. تو این شرایط در صورتی فضانورد می تونست کنترل فضاپیما رو به دست بگیره که در شرایط روانی مناسبی داشته باشه.

YURI GAGARIN HEADLINE

انتخاب گاگارین از بین سیل متقاضیان سفر به فضا کار ساده ای نبود. نهایتا ۶ نفر به عنوان فضانوردان اون سال های شوروی انتخاب شدند.گفته میشه دلایلی مثل روحیه جسارت و شخصیت گرم و  همچنین سابقه ی کارگری خانواده گاگارین، این خلبان ریز اندام رو برای انجام این ماموریت بزرگ گزینه مناسبی کرده بود.

faza01

چندماه بعد، آمریکایی ها آلن شپارد رو به فضا فرستادند. آمریکایی ها که تو این رقابت شکست خورده بودند، برای به دست آرودن حیثیت از دست رفته، صورت مسئله رو عوض کردند. جان اف کندی، رئیس وقت آمریکا در سخنرانیش ادعا می کنه تا پایان دهه۱۹۶۰ میلادی فضانوردان آمریکایی بر روی ماه قدم می گذارند. فیلم زیر همان سخرانی هست. تاکید کندی بر این که در ارسال انسان به ماه اول خواهند بود جالب به نظر می رسه:

faza03

با گذشت زمان کم کم ترس آدمیزاد از فضا و شرایط ویژه ای که داره ریخت و در همین سال ها(دهه ۶۰ میلادی) خیلی از رکوردهای فضانوردی ثبت شد. از جمله این رکورد ها اولین راهپیمایی فضایی بود که در سال ۱۹۶۵ توسط “الکسی لئونوف” روسی انجام شد. این فضانورد با پوشیدن لباس فضایی، از فضاپیمای وسخود-۲ خارج شد و ۲۰ دقیقه ای هم در فضا گردش کرد. ارسال اولین زن فضانورد به فضا توسط روس ها یکی دیگه از رکوردهای ثبت شده است. “والنتینا ترشکوا” با فضاپیمای وستوک-۶ به فضا رفت و بعد از سه روز زندگی در کپسول زیستی ماهواره بر به زمین برگشت.

faza04

به غیر از رکوردهایی که گفته شد، موارد زیر هم به عنوان «ترین های فضایی» ثبت شده اند:

  • جوان ترین: گرمن تیتوف ۲۶ ساله که با وستوک-۲ عازم فضا شد.
  • پیرترین: جان کلن ۷۷، پیرمرد آمریکایی که در پروژه STS-95 شاتل شرکت کرد.
  • دورترین: دورترین مسافتی که نسبت به زمین تا به حال تجربه شده است، فاصله بیشتر از ۴۰۰ هزار کیلومتری که در ماموریت آپولو۱۳ تجربه شد.
  • طولانی ترین مدت اقامت: ۴۳۸ روز اقامت پیوسته در فضا به نام والری ولادیمرویچ پولیاکوف، فضانورد روسی ثبت شده است.
  • بیشترین تعداد سفر فضایی: فرانکلین چانگ دایازفضانورد کاستاریکایی-آمریکایی و جری راسفضانورد آمریکایی هرکدوم با ثبت ۷ بار پرواز به اعماق فضا به تاریخ فضانوردی پیوست اند.

طی دو دهه اخیر ایده ای با عنوان توریسم فضایی مطرح شد و دنیس تیتو، میلیاردر آمریکایی اولین کسی بود که در سال۲۰۰۱  با عنوان توریست فضایی عازم فضا شد. کمی بعد هم یعنی سال ۲۰۰۵ ، خانم انوشه انصاری اولین ایرانی بود که گرد بودن زمین رو با چشم خودش دید. البته این نوع سفرها برای هر کدوم از این دو نفر چیزی حدود ۲۰ میلیون دلار (تقریبا ۶۰ میلیارد تومن)هزینه داشته. به نظر می رسه ایده هایی مثل هتل فضایی یا توریسم فضایی، طرح های قریب الوقوعی باشند که سازمان های فضایی با هدف تولید سرمایه به صورت جدی تر اون رو پیگیری بکنند و تو سال های آینده دیدن آگهی سفر به فضا خیلی بعید نیست.

faza05

به علت گسترده بودن مطالبی که درباره ارسال انسان به فضا وجود داره، تو درس بعدی بیشتر در مورد سفر آمریکایی ها به فضا با شاتل، پروژه نمیکاره ی بوران، ارتباط با ایستگاه بین المللی فضایی و آینده ی رفت و آمد انسان ها به فضا صحبت خواهیم کرد.


 

 

2 دیدگاه در ”ارسال انسان به فضا(درس هفتم)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.