پروتون | هوافضای جوان

پروتون

ماهواره بر پروتون از جمله ماهواره برهای روسیه است که هم به منظور اهداف اقتصادی و هم به منظور پرتاب ماهواره های دولت روسیه تولید شده. این ماهواره بر یکبار مصرف اولین پرتاب خودش رو سال ۱۹۶۵ تجربه کرده. مدل های پیشرفته این موشک فضایی همچنان در سال ۲۰۱۵ مورد استفاده قرار می گیره و یکی از موفق ترین حامل های ماهواره در دنیاست.

خانواده پروتون

خانواده پروتون

طراحی اولیه موشک فضایی پروتون در دوران جنگ سرد انجام شده و خیلی از ماهواره های روسی رو این موشک به مدار رسونده. در مجموع پروتون ۴۰۹ عملیات انجام داده که ۳۶۲ تا از این عملیات ها با موفقیت همراه بوده. پروتون در مسکو تولید می شه و برای پرتاب به پایگاه پرتاب بایکانور منتقل می شه.

موشک پروتون

موشک پروتون

بسته به این که ماهواره در چه مداری قرار می گیره وزن محموله اش متغیر می شه. هر چه وزن محموله کمتر باشه پروتون می تونه ماهواره رو به مدارهای دورتر ببره. برای ماهواره هایی که می خواهند در مدارهای نزدیک زمین قرار بگیرند ظرفیتش ۲۲.۸ تن است در حالی که برای مدارهای دورتر می تونه ماهواره هایی با وزن ۶.۱ تن حمل کنه.

همون طور که از سال طراحی اولیه مشخصه، این موشک در ابتدا برای اهداف نظامی و حمل کلاهک هسته ای تولید شده که بعدا با تغییر در کاربری به حامل ماهواره تبدیل شد. اکنون یکی از کاربری های موشک پروتون، حمل ماهواره برای سفارش دهنده های مختلف است یعنی از این حامل ماهواره برای اهداف اقتصادی هم استفاده می شه. گفته شده که سود بسیار زیادی از همین پرتاب های تجاری نصیب روسیه شده است. سازندگان پروتون بیان کرده اند که تا سال ۲۰۳۰ این ماهواره بر بازنشسته می شه.

پایگاه بایکانورد قزاقستان

پایگاه بایکانور قزاقستان

انواع مدل :

با گذشت زمان و پیشرفت در تکنولوژی های مختلف پروتون هم پیشرفت کرده و از اون مدل های مختلفی ساخته شده که به معرفی مهم ترین های اون می پردازیم.

 • (Proton (2-stage :

اولین ماهواره بر این خانواده که در سال ۱۹۶۵ پرتاب شد. این مدل از پروتون تنها ۴ مرتبه پرتاب شده که یکی از اون ها هم ناموفق بوده. ماموریت همه این پرتاب ها حمل ماهواره های تحقیقاتی به فضا بوده. همون طوری که از اسم این مدل هم مشخصه این موشک از دو مرحله تشکیل شده که هر دو مرحله از موتورهای سوخت مایع استفاده می کنند.

 • Proton-K :

دو تا از قطعات مهم ایستگاه فضایی با این مدل پروتون حمل شده. این مدل نسبت به مدل قبلی ماهواره های سنگین تری رو حمل می کنه برای همین تعداد مراحل اون از دو به سه افزایش پیدا کرده. همه مراحل این ماهواره بر هم از موتورهای سوخت مایع استفاده می کنند. سال ۱۹۶۷ اولین پرتاب این مدل صورت گرفته. این مدل خودش به مدل های مختلفی تقسیم می شه که عکس زیر انواع این مدل رو نشون می ده.

انواع Proton-K

انواع Proton-K

اکثر ماموریت خانواده پروتون با این ماهواره بر انجام شده و در مجموع ۳۱۱ پرتاب داشته که ۲۷۵ تا از اون ها با موفقیت انجام شده. مدل K پروتون بازنشسته شده و دیگه مورد استفاده قرار نمی گیره.

 • Proton-M :

آخرین مدلی که از پروتون ساخته شده همین مدله و در مدارهای دور و نزدیک ماموریت های مختلفی داشته. از اون برای رسیدن به ایستگاه بین المللی فضایی هم استفاده می شه. سال ۲۰۰۱ اولین پرتاب این مدل انجام شد.

پروتون ام

پروتون ام

پروتون ام از سه مرحله تشکیل شده و همه این مراحل از موتورهای سوخت مایع استفاده می کنند. موتورهای این پرنده قابلیت حرکت دارند یعنی برای کنترل پروتون از تغییر حرکت موتورها و گازهای خروجی استفاده می کنه. سیستم هایی که برای ناوبری این موشک فضایی در نظر گرفته شده همگی دیجیتال هستند و نسبت به گذشته که به صورت آنالوگ ناوبری انجام می شد ارتقا پیدا کرده است.

مدل جدیدتری هم از این ماهواره بر برای انجام ماموریت های جدید در نظر گرفته شده که در آینده از اون ها رونمایی می شه.

منابع :

Proton-M/Briz-M

https://en.wikipedia.org/wiki/Proton_(rocket_family)

https://en.wikipedia.org/wiki/Proton-M

http://historicspacecraft.com/Rockets_Russian.html


 

 

4 دیدگاه در ”پروتون

 • ۱۱ دی ۱۳۹۴ در ۱:۴۹ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام
  لطفن راجب موشکهای ضدماهواره مطلب بزارین.

  پاسخ
  • ۱۲ دی ۱۳۹۴ در ۷:۵۲ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   در قسمت پدافند هوایی به معرفی این نوع موشک ها خواهیم پرداخت.

   پاسخ
 • ۱۳ دی ۱۳۹۴ در ۱۲:۵۶ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام محمد تقی, داداشی ممنونیم ازت.
  سیاره, قمر و اینا به هوافضا دخلی نداره؟؟؟؟؟

  پاسخ
  • ۱۳ دی ۱۳۹۴ در ۲:۲۵ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   حرکت سیارات و اقمار به مندسی هوافضا مربوط نمی شه و به علم نجوم بر میگرده.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.