CP-140 Aurora | هوافضای جوان

CP-140 Aurora

ترابری یکی از نیازهای اصلی بشر است که از دوران های قدیم وجود داشته. در دوران جنگ این ضرورت بیشتر احساس می شه بنابراین هواپیماهایی برای انجام ترابری های نظامی طراحی شدند. شرکت لاکهید مارتین هواپیمای CP-140 Aurora رو برای انجام عملیات ترابری طراحی و تولید کرد. در مجموع ۲۱ فروند از این هواپیما تولید شده است که هزینه هر کدوم اون تقریبا ۲۵ میلیون دلار است. از این ۲۱ فروند ۲ فروند بازنشسته شده اند.

CP-140 Aurora

CP-140 Aurora

نیروی هوایی کانادا تنها مصرف کننده این هواپیما است. CP-140 از لحاظ ظاهری بسیار شبیه به اریون P3 است ولی از لحاظ داخلی تغییرات گسترده ای داشته. کانادایی ها از این هواپیما به دو منظور استفاده می کنند یکی آموزش خلبان و دیگری هم جا به جایی بار و سرباز در زمین های ساحلی است.

کابین خلبان CP-140 Aurora

کابین خلبان CP-140 Aurora

سنسورهایی که تو این هواپیما به کار رفته قابلیت هواپیما رو برای انجام ماموریت های شناسایی و گشت زنی زیاد می کنه. این هواپیما برای ساعت های زیاد قابلیت گشت زنی داره. علاوه بر این عملیات های امداد و نجات و دارو رسانی به مناطق آسیب دیده یکی دیگه از وظایف این پرنده است.

CP-140 Aurora در حال گشت زنی

CP-140 Aurora در حال گشت زنی

سال ۱۹۹۸ پروژه مدرن سازی این هواپیما شروع شد. تجهیزات الکتریکی و ناوبری اون ارتقا پیدا کرد.. علاوه بر این از لحاظ سازه ای هم بهبودهایی داشته. این پروژه تا سال ۲۰۰۷ طول کشید. هدف از این ارتقا ایمن بودن و عملیاتی بودن این هواپیما تا سال ۲۰۲۰ اعلام شده.

CP-140 Aurora قابلیت حمل بمب ، موشک و راکت رو به صورت محدود داره تا در صورت نیاز از این تسلیحات استفاده کنه. موتورهای به کار رفته تو این هواپیما از نوع توربوپراپ هستند. قدرت هر کدوم از این موتور ها ۴۶۰۰ اسب بخار است. فیلم زیر نحوه عملکرد این هواپیما رو نشون می ده.

مشخصات فنی :

تعداد خدمه : ۱۲ تا ۱۵ نفر
ظرفیت : ۲۰ نفر
طول بدنه : ۳۵.۶۱ متر
طول دهانه بال : ۳۰.۳۸ متر
ارتفاع : ۱۰.۴۹ متر
حداکثر وزن برخاست : ۶۴,۴۱۰ کیلوگرم

مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت : ۷۵۰ کیلومتر بر ساعت
برد : ۹,۳۰۰ کیلومتر
سقف پروازی : ۳۵۱۰۰ پا
مداومت پروازی : ۱۷ ساعت

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Lockheed_CP-140_Aurora

http://www.airforce-technology.com/projects/cp-140-aurora-maritime-surveillance-aircraft/


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.