ایران از چین جنگنده می خرد | هوافضای جوان

ایران از چین جنگنده می خرد

اخیرا گمانه زنی‌هایی در برخی رسانه های خارجی درباره خرید جنگنده “جی ۱۰” ساخت جمهوری خلق چین مطرح شده است.

در چند ماه اخیر در فضای مجازی و رسانه های خارجی مطلبی منتشر شده با این عنوان که جمهوری اسلامی ایران با سفر رئیس جمهوری خلق چین به دنبال خرید جنگنده “جی ۱۰” بوده ؛ البته به صورت رسمی موضوعی در این زمینه مطرح نشده است.

IMG_20160124_183052

یک وبگاه تحلیلی چینی در گزارشی نوشت: جنگنده چینی “چنگدو جی-۱۰ (Chengdu J-10)” چند منظوره گزینه‌ای مناسب برای ایران است به ویژه اگر این قدرت منطقه‌ای تصمیم گیرد ناوگان فرسوده جنگنده نظامی خود را ارتقا دهد. به نوشته وبگاه «چاینا اینفورمیشن» «وانگ یانان» از تحلیلگران امور هوا، فضای چین در این زمینه گفت: ” هنگام لغو کامل تحریم‌ها علیه ایران، این کشور بطور یقین به نوسازی ناوگان نظامی و غیر نظامی خود اقدام می‌کند و در این بین جت “جی _ ۱۰ ” گزینه خوب برای ایران بوده ؛ زیرا این جنگنده قادر به اجرای کامل عملیات‌هایی است که آن‌ها می‌خواهند”.

این کارشناس امور هوا، فضا در ادامه افزود: “جی _۱۰ ” علاوه بر نبرد هوایی، در اجرای عملیات هوا به سطح و ضد کشتی نیز قابلیت دارد. از سویی ایرانیان باید متوجه شده باشند که چین در بین عمده صادرکنندگان تسلیحات نظامی، قابل اطمینان‌ترین تامین کننده تجهیزات نظامی است و چین در زمینه‌ پرداخت‌های مالی نیز انعطاف پذیر است”. وانگ گفت که همگام با توسعه نسل بعدی جنگنده‌های چین احتمال زیادی وجود دارد که صنایع هوایی این کشور فن‌آوری بکار رفته در جی _۱۰ را به خریداران انتقال دهد.

به نوشته این رسانه چینی، این اظهار نظرها زمانی عنوان می‌شوند که گمانه زنی‌های گسترده‌ای در رسانه‌های خارجی چون دبکا فایل (وبگاه تحلیلی اسرائیل) مبنی بر موافقت پکن با فروش ۱۵۰ “جت جی _ ۱۰ ” پیشرفته چینی به ایران به میان آمده بود. بر اساس این گزارش، “جی _ ۱۰” جنگنده نسل چهارم با قابلیت‌های چند منظوره‌ای است که کارشناسان نظامی از آن به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین جت‌های جنگنده یاد می‌کنند؛ به طوری‌که قابل رقابت با آخرین مدل جنگنده “اف _۱۶ فالکون” آمریکا است.

همچنین در شبکه های اجتماعی مطرح شده که در سفر امیرسرتیپ خلبان “حسن شاه صفی” فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به جمهوری خلق چین مقدمات فروش این جنگنده به ایران انجام شده است.

مطلب مرتبط: ادعای منابع صهیونیستی: سفارش ۱۵۰ جنگنده J10 توسط ایران


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.