میگ ۲۳ (MIG-23) | هوافضای جوان

میگ ۲۳ (MIG-23)

میگ ۲۳ جنگنده ای است متعلق به دوران شوروی سابق. میگ ۲۳ اولین تلاش روس ها برای ساخت جنگنده ای بود که برد موشک های متصل به اون بیشتر از دید انسان باشه. یعنی روس ها سعی کردند با ارتقا سیستم های راداری جنگنده موشک هایی رو به اون متصل کنند که برای هدف قرار دادن اهداف نیاز به نزدیک شدن زیاد به اون ها نداشته باشه. سال ۱۹۷۰ عملیات تولید اون شروع شد و بیش از ۵۰۰۰ فروند از اون ساخته شد.

میگ 23

میگ ۲۳

اگر چه کار تولید اون سال ۱۹۸۵ به پایان رسیده ولی هنوز کشورهای هستند که از این پرنده استفاده می کنند. کشورهای زیادی از این پرنده استفاده کرده اند که از جمله اون ها می شه به کشورهای آنگولا ، سودان ، سوریه ، کوبا ، زیمباوه ، سریلانکا ، کره شمالی ، لیبی ، قزاقستان ، آلمان ، مصر ، عراق و ایران و …. اشاره کرد. طراحی این پرنده بعدها پایه ای شد برای طراحی جنگنده میگ ۲۷.

در دوران ۸ سال دفاع مقدس عراقی ها از این جنگنده برای حمله به کشورمون زیاد استفاده کردند ولی به دلیل این که اف-۱۴ های ارتش آماده برای مقابله بودند جنگنده میگ ۲۳ موفق نبود. در دوران جنگ ۵۸ فروند از میگ ۲۳ های عراق با اف-۱۴ های ایران سرنگون شدند. در مجموع می شه گفت که این جنگنده در طول عمر خودش جنگ های زیادی رو تجربه کرده مثلا در حمله روس ها به افغانستان ، جنگ خلیج فارس و ….

میگ 23 متعلق به کشور لیبی

میگ ۲۳ متعلق به کشور لیبی

از جمله ویژگی هایی مهمی که این جنگنده داره اینکه زاویه بال اون در طول پرواز تغییر می کنه یعنی برای سرعت های مختلف شکل هواپیما عوض می شه مانند حرکت بال ها در اف-۱۴. یکی از نکات مهم در هنگامی طراحی این جنگنده این بود که طول باند برای نشست و بر خاست کوتاه باشه به خاطر این که تا اون زمان همه جنگنده های مافوق صوت شوروی برای پرواز نیاز به باندهای بلند داشتند. هدف از طراحی این پرنده سبک و چابک بودن اون بیان شده تا بتونه تو جنگ های هوایی از خودش نمایش خوبی داشته باشه.

موتورهایی که جنگنده های میگ ۲۳ از اون استفاده می کنند از نوع توربوجت هستند برای همین تراست بسیار زیادی از این موتورها دریافت می کنند ولی به خاطر مصرف زیاد سوخت نمی تونند برد زیادی داشته باشند. قدرت موتور این جنگنده به اون این اجازه رو می ده که تو ارتفاع ۱۰۰۰ متری تو ۱۲ ثانیه از سرعت ۶۰۰ به ۹۰۰ کیلومتر بر ساعت برسه. ایجاد چنین شتاب هایی نشون می ده که این پرنده از پس سوز استفاده می کنه. تو ارتفاع های ۱۰ تا ۱۲ کیلومتری می تونه تو ۱۶۰ ثانیه از سرعت ۱ ماخ به ۲ ماخ برسه.

میگ 23 با پس سوز روشن

میگ ۲۳ با پس سوز روشن

تسلیحات :

جنگنده میگ ۲۳ یک عدد توپ ۲۳ میلی متری با ۲۰۰ عدد فشنگ برای حمله به اهداف زمینی داره. علاوه بر این انواع موشک های هوا به هوا رو می تونه با خودش حمل کنه از جمله R-23/24 ، R-60 ، R-77 و … . موشک های هوا به زمین و بمب هم تسلیحاتی هستند که توسط میگ ۲۳ حمل می شه.

مشخصات فنی :

تعداد خدمه : ۱ نفر
طول بدنه : ۱۶.۷۰ متر
طول دهانه بال : ۱۳.۹۷ متر
ارتفاع : ۴.۸۲ متر
وزن خالی : ۹,۵۹۵ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست : ۱۸,۰۳۰ کیلوگرم
قدرت هر موتور : ۸۳.۶ کیلونیوتون

مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت : ۲.۳۲ ماخ
برد : ۱,۱۵۰ کیلومتر
سقف پروازی : ۶۰,۶۹۵ پا
نرخ اوج گیری : ۲۴۰ متر بر ثانیه

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Mikoyan-Gurevich_MiG-23#Operators

http://www.militaryfactory.com/aircraft/detail.asp?aircraft_id=151


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.