Heron | هوافضای جوان

Heron

پهپاد اسرائیلی Heron از دسته پهپادهای MALE محسوب می شه. این نوع پهپادها تو ارتفاع های متوسط حرکت می کنند و مداومت پروازی بالایی دارند. برای مثال این پرنده می تونه تو ارتفاع ۳۵۰۰۰ پایی به مدت ۵۲ ساعت پرواز داشته باشه. البته مقدار ساعت پرواز در حالت عملیاتی کمتر می شه.

پهپاد heron

پهپاد heron

سال ۲۰۰۵ از این پهپاد رونمایی شد و هزینه هر فروند از اون برای خریداران ۵۰ میلیون دلار بیان شد. با وجود قیمت بالای این پهپاد کشورهای زیادی هستند که از این پهپاد استفاده می کنند مثلا کشورهای جمهوری آذربایجان ، استرلیا ، آلمان ، اکوادر ، کانادا ، برزیل ، هند ، کره جنوبی ، آمریکا ، ترکیه ، مکزیک و سنگاپور.

برای ناوبری این پهپاد از سیستم GPS استفاده شده است و می تونه از قبل برنامه پرواز برای اون مشخص بشه و کاملا به صورت خودکار تیکاف کنه و مسیر مشخص شده رو طی کنه و در انتها هم در مکان از پیش تعیین شده فرود بیاد. البته این امکان هم وجود داره که این پهپاد به صورت دستی از طریق کنترل زمینی هدایت بشه و یا حتی به صورت ترکیبی از کنترل دستی و اتوماتیک پیروی کنه.

heron در حال فرود

heron در حال فرود

به دلیل این که یکی از اهداف این پرنده برای گشت زنی و جاسوسی از یه منطقه است این امکان وجود داره که ارتباطش با کنترل زمینی قطع بشه. برنامه ای که برای این پهپاد تعیین شده این است که در این مواقع به پایگاه اولیه خود برگرده. پرواز در تمامی شرایط آب و هوایی از قابلیت های دیگه این پرنده است.

مقدار محموله ای که برای Heron در نظر گرفته شده ۲۵۰ کیلوگرمه. محموله های این پرنده هم متناسب با ماموریتی که داره انواع دوربین های فیلم برداری و رادارها هستند. اطلاعات جمع آوری شده در هنگام انجام ماموریت می تونه به صورت آنلاین به مرکز کنترل زمینی مخابره بشه.

Heron آزمایش خودش رو به صورت عملی هم پس داده. در جنگی که رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۰۸ با نوار غزه شروع کرد از این پهپاد استفاده های زیادی شد. تو همون سال ارتش کانادا اعلام کرد تصمیم داره از Heron برای انجام عملیات در افغانستان استفاده کنه و در سال ۲۰۰۹ این گفته عملی شد و آمارها نشون می ده که تا سال ۲۰۱۳ ساعات پروازی Heron در افغانستان به ۱۵۰۰۰ ساعت رسیده است.

heron در حال گشت زنی

heron در حال گشت زنی

مشخصات فنی :

تعداد خدمه : ۲ خدمه زمینی
طول بدنه : ۸.۵ متر
طول دهانه بال  : ۱۶.۶۰ متر
حداکثر وزن برخاست : ۱,۱۵۰ کیلوگرم
توان موتور : ۱۱۵ اسب بخار

مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت : ۲۰۷ کیلومتر بر ساعت
برد : ۳۵۰ کیلومتر
سقف پروازی : ۳۲,۸۰۰ پا
نرخ اوج گیری : ۱۵۰ متر بر دقیقه
مداومت پروازی : ۵۲ ساعت
وزن محموله : ۲۵۰ کیلوگرم

منابع :

http://www.airforce-technology.com/projects/heron-uav/

https://en.wikipedia.org/wiki/IAI_Heron


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.