طراحی پهپادی برای عبور از شکاف‌های یخی | هوافضای جوان

طراحی پهپادی برای عبور از شکاف‌های یخی

مهندسان سوئیسی پهپادی را ساخته‌اند که برای جست‌وجو و نجات طراحی و برنامه‌ریزی شده است. بدنه این پهپاد به شکل کره‌ای است که به راحتی شکاف‌های یخی را طی می‌کند و راه خود را می‌یابد. این پهپاد هم‌اکنون در شکاف‌های عمیق کوه‌های آلپ در سوئیس آزمایش می‌شود.

به نقل از GizMag، اوایل سال گذشته میلادی، تیمی از مهندسان سوئیسی موفق به دریافت جایزه یک میلیون دلاری برای طراحی یک پهپاد ضدضربه و ضدبرخورد شدند که می‌توانست فضاهای خاص و محدود را طی کند. این پهپادها برای یافتن مین‌های کاشت شده در زمین و مناطق جنگل‌زدایی توسط انسان‌ها کاربرد دارند. این پهپاد که «گیم‌بال» (Gimball) نام دارد توانست در رقابت «پهپادها برای انجام کارهای خوب» که در امارات متحده عربی برگزار شد، مقام اول را کسب کند.
AndroidOnlineNewsImage (17)
حال این تیم مهندسی در حال آزمایش گیم‌بال در شکاف‌های عمیق کوه‌های آلپ در سوئیس هستند تا قابلیت‌های این هواپیمای بدون سرنشین را بسنجند.

کوهنوردی حتی با رعایت جوانب احتیاط نیز یک ورزش خطرناک به شمار می‌رود و موارد بسیاری وجود دارند که جان کوهنوردان را به خطر می‌اندازند؛ از شکاف‌های عمیق یخی که گاهی با پوششی از برف پنهان شده‌اند. زمانی که کوهنوردان در یکی از این شکاف‌های یخی و ناهموار بیفتد، تقریبا پیدا کردن و نجات وی ناممکن است.

اما مهندسان سوئیسی دقیقا برای نجات این افراد، پهپاد خود را طراحی کرده‌اند و آزمایش می‌کنند. این پهپاد که کاملا در یک بدنه کروی قرار گرفته و خودش کاملا ایمن است، به دلیل حرکتی که شبیه به غلت خوردن دارد، به راحتی می‌تواند از موانع بگذرد. البته غلت خوردن این پهپاد روی کف زمین نیست بلکه روی دیواره‌های شکاف‌هاست.


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.