ایران خط تولید هواپیمای سوپرجامبوی ای ۳۸۰ را با سفارش ۱۲ فروند ,زنده کرد | هوافضای جوان

ایران خط تولید هواپیمای سوپرجامبوی ای ۳۸۰ را با سفارش ۱۲ فروند ,زنده کرد

توافق ایران با ایرباس برای خرید ۱۲ هواپیمای ای ۳۸۰ که روز پنجشنبه اعلام شد، به همراه فروش ۳ فروند هواپیمای دو طبقه به شرکت آل نیپون ایرویز ژاپن که خبر آن روز ۱۲ ژانویه افشا و دیروز تایید شد، خبری خوب برای این شرکت هواپیماسازی بعد از ۳ سال است. در طی ۳ سال گذشته ایرباس حتی نتوانسته بود یک ایرلاین جدید برای فروش این محصولش بیابد.

این ۱۵ جت، که ارزش آنها به ۶.۵ میلیارد دلار می رسد، یک فضای تنفسی حیاتی برای این شرکت فرانسوی فراهم خواهد ساخت.

با توجه به میزان تولید متوسط ۳۰ هواپیما در سال، خط تولید ای ۳۸۰ ایرباس برای آماده سازی این سفارش های جدید حداقل باید ۶ ماه زمان صرف کند. ایرباس به دنبال کاهش هزینه های خود است تا سطح سر به سر تولید سالانه خود را به ۲۵ هواپیما یا کمتر برساند.

یان دروکلس، تحلیلگر موسسه اودو سکیوریتیز در پاریس گفت: «سفارش های جدید ممکن است نیاز به طراحی یک ورژن جدید برای موتورهای هواپیماهای ایرباس ای ۳۸۰ را به تعویق بیاندازد و ایرلاین های احتمالی مشتری این شرکت را تشویق به خرید های بیشتر نماید.»

خرید هواپیماهای جدید برای شرکت ایران ایر از این جهت برای ایرباس خبری خوب محسوب می شود که این شرکت به دنبال فروش هواپیماهای ای ۳۸۰ خود به شرکت هایی علاوه بر ایرلاین های شناخته شده ای بود که سال ها مشتری این شرکت بوده اند، اما تاکنون در این زمینه توفیق چندانی به دست نیاورده بود.

شرکت ایران ایر در دهه ۱۹۷۰ میلادی یک بازیگر جهانی در صنعت هوانوردی محسوب می شد و حتی سفارش خرید هواپیماهای سوپرسونیک کونکورد را ثبت کرده بود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران این سفارش لغو شد.

آخرین ایرلاین جدیدی که قبل از ایران ایر، از ایرباس ای ۳۸۰ خریداری کرده بود، شرکت ترانسائروی روسیه بودکه سال گذشته پس از توافق برای خرید ۴ هواپیمای منحل شد.


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.