ارائه ی پرنده ای که صنعت هوایی را متحول خواهد کرد + عکس | هوافضای جوان

ارائه ی پرنده ای که صنعت هوایی را متحول خواهد کرد + عکس

یک شرکت تحقیقاتی اتریشی به نام IAT21 در نمایشگاه هوایی پاریس نوعی هواپیما را ارائه داده که پتانسیل ایجاد تحول در زمینه ی ساخت پرنده ها را دارد.
پرنده ی D-Dalus نه بالی ثابت دارد و نه چرخان بلکه تنها از چهار توربین مکانیکی از نوع contra-rotating (چند ملخ که روی محوری ثابت بطور مخالف هم می چرخند) که هر کدام ۲۲۰۰ دور در دقیقه می گردند ، نیروی محرکه و نیروی برآی خود را می گیرد.

 d-dalus-revolutionary-uav-design-1  ddalus_mechanism
عامل کلیدی که باعث قابلیت بسیار زیاد مانور D-Dalus می شود، امکان تغییر زاویه ی پره ها برای کنترل نیروهاست، یعنی با این موتورها شما می توانید نیروهایی در هر جهت۳۶۰ درجه ای حول هر سه محوردریافت کنید. به زبان ساده تر می توان پرنده را مانند یک توپ به هر طرف چرخاند. ممکن است که کمی پیچیده به نظر بیاید ولی کنترل آن با الگوریتم های رایانه ای انجام می شود و از این نظر هدایت آن توسط کاربر راحت تر از هدایت هلی کوپتر است.

66d59d4a2f

axis_v2_yaw_01

axis_v2_roll_01

de2c769fe1

axis_v2_pitch_01

axis_v2_reverse_thrust_01

axis_v2_aerodynamic_01
در بالگرد های امروزی از امکانات (VTOL) فرود و صعود عمودی/کوتاه استفاده می شود که آن ها را آسیب پذیر می کند و در آب و هوای نامناسب ، مسافت زیاد و سرعت بالا و همچنین عدم تعادل باند فرود مثلا سطح کشتی با چالش مواجه می کند.
در حالی که این پرنده بطور ویژه برای چنین شرایطی مناسب است و می تواند با ایجاد نیروی مخالف به سکوی فرود بچسبد و این کار را بر روی وسایل نقلیه ی در حال حرکت نیز انجام دهد.
دی دالوس تقریبا بی صداست و تعادلی پویا برای ورود به ساختمان ها و کنترل در آب و هوای بد دارد که بالگردهای موجود نمی توانند به آن برسند. همچنین این پرنده دارای سیستم کنترل برخورد نیز است که به همراه آسیب ناپذیری کامل قسمت های خارجی مانند پره ها چنان شرایطی را ایجاد می کنند که پرنده می تواند در تنگه های تنگ و ازمیان دیوارها بخوبی پرواز کند. این قابلیت پرنده را برای استفاده در عملیات تحقیقاتی و امداد و نجات و عملیات نظارتی و جنگ های شهری کارآمد می کند.
بعلت آسیب ناپذیری و داشتن دید ۳۶۰ درجه ای نمونه های کوچک و کنترل از راه دور آن می توانند در داخل ساختمان ها حرکت کنند و از پنجره ها عبور کنند و از جهتی می توانند بار زیادی را حمل کنند، در حالی که پرنده های ملخ دار بدلیل داشتن پروانه دیدی محدود دارند و مانند دی دالوس قابلیت مانوردهی ندارند. به این دلیل علاوه بر موارد اشاره شده می توان از آن در پاکسازی اثرات رادیواکتیو و شیمیایی و حمل مخازن آب آتش نشانان استفاده کرد.
بدلیل ساختار مکانیکی ساده ای که دارد نگهداری و تعمیرات آن ساده است و متخصصی بیشتر از یک مکانیک خودرو نیازندارد.
اخیرا تست هایی با استفاده از موتورهای ۱۲۰ اسب بخاری KTM انجام شده است و آزمایش های بیشتر در آینده ای نزدیک انجام خواهد شد. شرکت سازنده در حال حاضر با دانشگاه کرندفیلد انگلیس برای ساخت موتورهایی قدرتمند تر ، طراحی بدنه و سیستم هدایت و کنترل پیشرفته همکاری می کند.

37

450aafd7a6

36722ad00f concept-drone-dalus-engine-fly,T-6-411882-22 ddalus10_drone
منبع: گیزمگ


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.