A-10 | هوافضای جوان

A-10

A-10 جنگنده ایست مخصوص حمله به اهداف زمینی. تنها محصول آمریکایی که برای حمله به تانک ها و نیروهای زمینی دشمن طراحی شده. این جنگنده به دلیل ماموریتی که داره به اهداف زمینی بسیار نزدیک می شه و در نزدیک هایی سطح زمین حملات خودش رو انجام می ده. عملیات طراحی این جنگنده سال ۱۹۷۰ شروع و بعد از گذشت ۶ سال وارد نیروی هوایی آمریکا شد و همچنان توسط این نیرو مورد استفاده قرار می گیره. پیش بینی هایی که برای ادامه حیات این هواپیما انجام شده نشون می ده که تا سال ۲۰۲۸ میلادی این جنگنده به خدمت خودش ادامه می ده. تا حالا ۷۱۶ فروند از این پرنده ساخته شده.

A-10

A-10

A-10 به دلیل این که به سطح زمین نزدیک می شه در معرض تیر دشمن قرار می گیره برای همین جنس بدنه اون رو طوری در نظر گرفته اند که در مقابل تیرهای دشمن با دوام باشه. ۴۵۰ کیلوگرم تیتانیوم در بدنه این هواپیما به کار رفته تا در صورت اصابت تیر بتونه به پرواز خودش ادامه بده.

طراحی این پرنده بسیار ویژه است و ویژگی های زیادی برای اون ذکر کردند از جمله این که تو باندهای کوتاه می تونه نشست و برخاست داشته باشد و همچنین به راحتی می شه این هواپیما رو تعمیر کرد به دلیل این که نیاز به تجهیزات زیادی نداره. استفاده از دو موتور و دو دم افقی و عمودی برای اینه که حتی در صورتی که یکی از این موارد توسط دشمن تخریب شد بتونه با یکی دیگه خودش رو به پایگاه برسونه.

A-10 با یک موتور آسیب دیده

A-10 با یک موتور آسیب دیده

این جنگنده بر خلاف اکثر جنگنده های دیگه از بال های مستقیم استفاده می کنه. استفاده از بال های مستقیم باعث می شه که مساحت بال هواپیما زیاد بشه و این اجازه رو به جنگنده بده که تو سرعت ها و ارتفاع های پایین مانورپذیری زیادی داشته باشه.

موتورهایی که در A-10 به کار رفته است از نوع توربوفن هستند و بالای بال های هواپیما قرار گرفته اند به دلیل اینکه در مقابل تیرهای دشمن که از طرف نیروهایی زمینی شلیک می شوند به موتورهای اون کمتر آسیب برسه. علاوه بر این پوششی که برای موتورها در نظر گرفته شده در برابر تیر مقاوم است. عبور اگزوز داغ موتورها از بین دو دم عمودی باعث می شه که این هواپیما در برابر موشک هایی که جستجوگر حرارتی دارند پنهان کار بشه.

A-10

A-10

مدل های مختلفی از این جنگنده ساخته شده که مهم ترین اون ها مدل های A و B هستند که تفاوت اون ها در تعداد صندلی برای خلبان است. در مدل A کابین تنها برای یک خلبان طراحی شده در حالی که در مدل B دو خلبان می تونند همزمان جنگنده رو کنترل کنند.

تسلیحات :

همون طوری که گفته شد اهداف زمینی ماموریت اصلی A-10 است بنابراین تسلیحاتی که با خودش حمل می کنه متناسب با همین ماموریته. در بال و بدنه این جنگنده ۱۱ نقطه طراحی شده که می تونه موشک ها و بمب ها به اون ها متصل بشوند.

A-10 مسلح شده

A-10 مسلح شده

 A-10 یک اسلحه ۳۰ میلی متر با ۱,۱۷۴ فشنگ داره که برای نیروی های زمینی به کار میاد. موشک هوا به زمین AGM-65 Maverick از جمله موشک هایی است که با خودش حمل می کنه علاوه بر برای دفاع از خودش موشک هوا به هوا AIM-9 Sidewinders داره تا در صورت رخ دادن جنگ هوایی از اون ها استفاده کنه. انواع بمب ها هم جز تسلیحات A-10 است مثلا بمب Mk 77 incendiary bombs و Paveway و ….

مشخصات فنی :

تعداد خدمه : ۱ نفر
طول بدنه : ۱۶.۲۶ متر
طول دهانه بال : ۱۷.۵۳ متر
متر : ۴.۴۷ متر
وزن خالی : ۱۱,۳۲۱ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست : ۲۳,۰۰۰ کیلوگرم
حداکثر وزن سوخت : ۴,۹۹۰ کیلومتر
قدرت هر موتور : ۴۰.۳۲ کیلونیوتون

 مشخصات عملکردی :

حداکثر سرعت : ۷۰۶ کیلومتر بر ساعت در سطح دریا
سرعت کروز : ۵۶۰ کیلومتر بر ساعت
سرعت استال : ۲۲۰ کیلومتر بر ساعت
سقف پروازی : ۴۵,۰۰۰ پا
نرخ اوج گیری : ۳۰ متر بر ثانیه
سه نمای A-10

سه نمای A-10

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Fairchild_Republic_A-10_Thunderbolt_II

http://www.airforce-technology.com/projects/a-10/


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.