شمشیر سوزان | هوافضای جوان

شمشیر سوزان

حمله به اوسیراک طی عملیاتی موسوم به «شمشیر سوزان» توسط سرلشکر خلبان جواد فکوری طراحی و تو تاریخ ۸ مهر سال ۱۳۵۹ (۳۰ سپتامبر ۱۹۸۰) اجرا شد. جنگنده‌های اف۴ ایران، تو این عملیات به خاک عراق نفوذ کرده و تأسیسات اتمی اوسیراک رو بمباران کردند. نیروگاه اوسیراک هنوز کامل نشده بود و تازه در شرف دریافت سوخت بود. بعد از عملیات شمشیر سوزان، یه عملیاتی هم توسط نیروی هوایی اسرائیل چند ماه بعد برای حمله به همین نیروگاه انجام گرفت و به طور کامل اون رو نابود کرد.

An_IRIAF_F-4E_takeoffs
به طور کل یکی از اهداف حملات نیروی هوایی ایران در طول هشت سال دفاع مقدس، حمله به تأسیساتی بود که عراق اونا رو غیرقابل نفوذ می‌دونست. یکی از این مناطق، تأسیسات اتمی اوسیراک تو یکی از مناطق دورافتاده‌ی عراق بود که عراق ادعا می‌کرد مثل یه سد نفوذناپذیره! این ادعا به خاطر پدافند قوی اطراف این نیروگاه بود. علاوه بر این عراق مدعی بود این نیروگاه در آینده‌ی جنگ نقش مهمی قراره ایفا کنه. زمان جنگ، فرانسه یکی از مهمترین هم‌پیمانان عراق بود. برای همین هم فرانسه، چند نفر نیروی متخصص برای زودتر راه افتادن این نیروگاه به عراق اعزام کرده بود. این نیروگاه به دنبال دانش هسته‌ای و آزمایشات هسته‌ای برای دستیابی به بمب اتم بود. این چیزیه که خود صدام بارها تو سخنرانیاش بهش اعتراف کرد و ادعا کرد عراق قراره اولین کشور عربی باشه که به بمب اتم دست پیدا می‌کنه! اما کیه که ندونه بمب اتم تو دست‌های دیکتاتوری مثل صدام چه تبعات منفی زیادی برای کشورهای منطقه و جهان میتونه در پی داشته باشه.

«شمشیر سوزان» طراحی شد تا جلوی این فاجعه‌ی جهانی گرفته شه. صبح روز هشتم مهرماه ۱۳۵۹ چهار فروند فانتوم به مقصد اوسیراک از پایگاه سوم شکاری همدان پرواز کردند. یک بار عملیات سوخت‌گیری هوایی با کمک یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۰۷ –که توسط دو فروند تامکت اسکورت شده بود- صورت گرفت. قبل از ورود از مرز دو دسته میشن و گروه اول ارتفاع خودشون رو افزایش میدن تا رادارهای عراقی اونا رو شناسایی کرده و از گروه دوم کم ارتفاع غافل بشن. وقتی گروه دوم به سلامت از مرز رد میشن و راه تاسیسات اوسیراک رو در پیش میگیرن، گروه اول ارتفاعشون رو به سرعت کم کرده و به سمت نیروگاه برق بغداد روونه میشن. وقتی گروه دوم به اوسیراک میرسن ارتفاع خودشون رو افزایش میدن و با یه شیرجه‌ی ناگهانی همه‌ی ۱۲ بمب همراهشون رو به یکباره و تو کمتر از ۶ ثانیه رو سر تاسیسات میریزن. این سرعت عمل باعث میشه پدافندهای زیادی که تو اطراف تاسیسات مستقر بودن فرصت شلیک به فانتوم‌ها رو پیدا نکنن. جالبه بدونین همزمان گروه اول موفق میشن نیروگاه برق بغداد رو منهدم کنن. جوری که چندروزی کل شهر بغداد بدون برق بمونه.

download

عملیات برای ایران هیچ تلفاتی در پی نداشت. تمام اهداف از پیش تعیین شده هم برآورده شد. این عملیات موفق شد چندماه پیشروی پروژه‌ی اوسیراک را به عقب برگردونه. اما عراق با وجود این حمله از ساخت رآکتور ناامید نشد. از کارشناسای فرانسوی کمک خواست تا دوباره نیروگاه رو بازسازی کنن.

OsiraqBldg

چند روز بعد از عملیات نیروی هوایی ایران تصمیم میگیره برای اینکه بدونه دقیقاً چقدر به عراق خسارت وارد کرده از منطقه‌ی عملیات به صورت هوایی عکس‌برداری کنه. یه فروند فانتوم شناسایی  RF-4E با اسکورت دو فانتوم مسلح به موشک‌های هوا به هوا، دوباره روونه‌ی اوسیراک شدن. بعد از ورود به خاک عراق فانتوم‌های اسکورت نظر رادارهای عراق رو جلب می‌کنن و تغییر مسیر میدن تا فانتوم شناسایی بدون مزاحمت ردگیرهای عراقی بتونه به سمت هدفش پیش بره. این فانتوم بدون هیچ مهماتی با سرعت بالا تو ارتفاع پایین از سمت جنوب وارد منطقه‌ی عملیات شد و از بالای سر تاسیسات به سرعت عبور کرد و تصویربرداری کرد. بعد از انجام این ماموریت هم به سمت ایران برگشت. نزدیک مرز به دو فانتوم اسکورت ملحق شد و با هم به سلامت تو پایگاه هوایی همدان به زمین نشستند. بررسی این عکس‌ها موفقیت‌آمیز بودن عملیات رو تایید می‌کنه.

نه ماه بعد، تو تاریخ ۸ ژوئن ۱۹۸۱ حمله‌ی اسرائیل به این تاسیسات تو عملیات اپرا با ۸ فروند F-16 باعث انهدام کامل این تاسیسات میشه. این حمله‌ی دوم فرانسوی‌ها رو هم میترسونه و فراریشون میده. اینجوری پرونده‌ی نیروگاه اتمی اوسیراک برای همیشه بسته میشه و داغ ساخت بمب اتم برای صدام برای همیشه به دلش میمونه…

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.