قدر ۱ | هوافضای جوان

قدر ۱

یکی از انواع موشک های دنیا، موشک های سطح به سطح هستند. موشک قدر۱ هم یکی از همین نوع موشک هاست. به خاطر این که از روی سطحی شلیک می شه و مقصد هم هدفی روی سطح است. این نوع موشک ها هم دسته های مختلفی دارند. کوتاه برد ، میان برد ، بلند برد و قاره پیما از جمله این دسته ها هستند.

موشک قدر۱ جزء موشک های بالستیک میان برد محسوب می شه. برد دقیق این موشک موجود نیست ولی گفته می شه که بردش تقریبا ۲۰۰۰ کیلومتر است. بنابراین نقاط دور دست هم با این موشک قابل هدف گیری هستند.

موشک قدر 1

موشک قدر ۱

این موشک از ارتقای موشک شهاب ۳ بدست اومده. یکی از تغییراتی که این موشک نسبت به شهاب ۳ داشته اینه که طول بلندتری نسبت به شهاب ۳ داره. یکی دیگه از تفاوت ها سر جنگی این موشک است که مثل شیشه شیر بچه می مونه در حالی که سر موشک شهاب ۳ یه مخرطی ساده است. تو شکل بالا می تونید سر موشک قدر رو ببنید.

بلندتر شدن این موشک عمود پرتاب باعث شده که سوخت بیشتری رو بتونه با خودش حمل کنه که همین موضوع عاملی شده برای این که ۵۰۰ کیلومتر نسبت به شهاب ۳ بیشتر برد داشته باشه.

از ویژگی های این موشک اینه که به صورت تک مرحله است و برای آماده سازی برای پرتاب هم زمانی کم تری مصرف می شه.

از مزیت هایی که این موشک نسبت به شهاب ۳ داره اینه که می تونه مانورهای بیشتری بده. هر موشک برای هدایت شدن نیاز داره یک سری مانور انجام بده اما این مانورها تو موشک ها اکثرا توسط سازه یا کنترل کننده محدود می شه. این محدودیت ها تو این موشک کمتر شده. علاوه بر مانور پذیری بیشتر قابلیت حمل سر جنگی سنگین تر رو داره بنابراین قدرت تخریبی که این موشک ایجاد می کنه بیشتره.

ماشین حمل کننده قدر 1

ماشین حمل کننده قدر ۱

موتور به کار گرفته شده تو این موشک از نوع سوخت مایع است. این نوع موتورها این طور کار می کنند که سوخت و اکسید کننده تو محفظه احتراق با هم ترکیب می شوند و می سوزند و با خروج از نازل نیروی پیشران رو تولید می کنند. به علت این که اکسید کننده ها مواد خورنده ای هستند برای سالم ماندن مخازن این نوع موشک ها برای مدت طولانی ، فقط هنگام پرتاب شارژ می شوند. بنابراین برای شارژ این نوع مخازن نیاز به دستگاهی برای شارژ اکسید کننده و سوخت وجود داره. شکل زیر ماشینی رو نشون می ده که وظیفش همین کاره. به دلیل مسائل ایمنی خودروی شارژ اکسید کننده و سوخت با هم متفاوت هستند ولی از لحاظ ساختار کاملا مشابه یکدیگرند.

ماشین سوخت رسانی قدر 1

ماشین سوخت رسانی قدر ۱

اکنون این موشک جزء موشک های عملیاتی کشور است و از این موشک تولید انبوه صورت گرفته.

مشخصات فنی این موشک به صورت کامل منتشر نشده است و تنها از روی تصاویر طول و قطر این موشک رو ۱۶ و ۱.۲۵ متر تخمین زده اند.


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.