قیام | هوافضای جوان

قیام

موشک “قیام-۱” اولین موشک بالستیک بدون بالک ایرانه که سال ۱۳۹۰ با موفقیت کامل آزمایش شد و به هدفش خورد.
موتور موشک “قیام-۱” با سوخت مایع کار می کنه که قابلیت جابجایی و متحرک بودن رو داره. برای هدایت این موشک از سیستم جدیدی استفاده شده به همین خاطر خودش رو منحصر بفرد کرده.

“قیام” می تونه از انواع لانچرهای خاص پرتاب بشه و سرعت آماده سازی اون به حداکثر رسیده است. برد این موشک متغیره، که وجود این قابلیت تو اون نکته‌ای حائز اهمیت بشمار می ره.علاوه بر ویژگی‌های متنوع رادارگریزی در “قیام” ، ویژگی‌های دیگری مثل جنس و مواد این موشک رو با بقیه موشک ها متفاوت کرده. قیام با راه اندازی نیروگاه بوشهر آزمایش شد. تو اون زمان به خاطر برخی حساسیت ها اطلاعات زیادی در مورد برد و کلاهک اون گفته نشد، اما بعدا اطلاعات کلی و سازمان یافته اون رو به رسانه های داخلی دادن و حتی در نمایشگاهی دفاعی تو تهران، بَنری که مختصات موشک روی اون نوشته شده بوده نصب شد.

موشک قیام

موشک قیام

ویژگی مهم موشک”قیام” اینه که احتمال ردیابی، شناسایی و مورد اصابت قرار دادنش با سیستم های ضد موشک(مانند پاتریوت، ارو و …) به خاطر سرعت بالاش موقع پرتاب، چرخشی شدن، استفاده از آلیاژ خاص و جذاب امواج رادار و به احتمال زیاد استفاده از کلاهک ۳ تکه MIRV خیلی کم می شه.

این موشک زمین به زمین یه ویژگی مهم داره اونم، عدم وجود بالکه که از لحاظ فنی، نداشتن بالک برای یک موشک بلند برد بسیار مهمه چون که تو دنیا کشوری که می تونه طراحی و ساخت موشکی بدون بالک با برد بالای هزار کیلومتر رو انجام بده، جزء کشورهای دارای تکنولوژی بسیار بالا قرار می گیره. همین ویژگی باعث می شه که علاوه بر زیاد شدن سرعت، بتونه از انواع لانچرهای خاص (پرتابگر ها) پرتاب بشه.

تو فناوری موشک، بالک خیلی تو تعادل تو هدایت مسیر موثره و معمولا پرتاب موفقیت آمیز موشک بدون بالک به سختی صورت می گیره برا همین نداشتن بالک تو موشک “قیام” ، پیشرفت شگرف ایران تو زمینه سیستم های هدایتی موشک رو نشون می ده.

ویژگی دیگه “قیام” ، سیستم نشانه روی هوشمند اونه که ساخت اون فقط برا صنایع دفاعی کشوره و زمان آماده سازی این موشک رو نسبت به بقیه موشک ها به طور قابل توجه و چشمگیری کاهش می ده، از فواید این سیستم پرتاب سریع و دور شدن از موقعیت پرتابه که احتمال شناسایی و مورد هدف قرار گرفتن پرتابگر رو کم می کنه. همین که موشک قیام بالک نداره باعث که بتونه از سیلو های مخصوص، پرتابگر، زیر دریایی و … پرتاب بشه.

با توجه به شکل ظاهری موشک قیام-۱ ممکنه تصور بشه که این موشک بر اساس فناوری بکار رفته در موشک شهاب-۲ ساخته شده ، اما نمی شه گفت قیام کپی شهاب-۲ هستش چون ابعاد و طول بیشتری داره و برد این موشک هم ۳۰۰ کیلومتر بیشتر از شهاب-۲ هست، در ضمن بالکهای معمول شهاب-۲ هم تو ساختار قیام وجود ندارد.

معمولا ۳ راه برای افزایش برد موشکها وجود دارد که عبارتند از: کم کردن جرم کلاهک و زیاد کردن میزان سوخت، کم کردن جرم بدنه و ساختار موشک با حفظ جرم کلاهک و افزودن به جرم سوخت و همچنین افزایش توان موتور موشک. برد ۳۰۰ کیلومتری اضافه شده تو موشک قیام نسبت به شهاب-۲ با وجود این که فقط چند کیلوگرم از جرم سرجنگیش کم شده تامین شده.

قیام رو باید نمونه باز طراحی شده موشک شهاب-۲ بدونیم که مزیت های بیشتری نسبت به اون داره. به نظر میاد که متخصصان کشورمان با حذف بالک و طراحی بدنه ای سبک تونستن فضای بیشتری برای سوختگیری آن به وجود بیارن.

تو این فناوری چند نکته مهم هستش :
– برد قیام ۸۰۰ کیلومتره و کلاهکی به جرم ۷۴۶ کیلوگرم را حمل می کنه در حالیکه موشک شهاب-۲ با کلاهک ۷۵۰ کیلوگرمی ۵۰۰ کیلومتر برد داره نکته قابل توجه تو این موشک اینه که با توجه به فناوری در موشک برای تامین ۳۰۰ کیلومتر برد اضافه نسبت به شهاب-۲ لازم است که حدود ۱۵۰۰ کیلوگرم از جرم ساختار موشک کاسته شده و همین میزان سوخت به آن تزریق بشه.

– بدنه شهاب-۲ از فولاد ساخته شده اما اطلاعاتی در مورد جنس بدنه قیام در دست نیست، البته به لحاظ ظاهری حذف بالکها کمک زیادی به کم کردن وزن بدنه موشک کرده.

– قیام از کلاهکی جداشونده استفاده می کنه، تصاویر این موشک نشان می ده که کلاهک قیام بسیار شبیه به کلاهکهاییه که تو موشکهای قدر- سجیل و شهاب-۳B هم وجود داره.

جدایی کلاهک تو این فناوری باعث زیاد شدن دقت اصابت به هدف تو این موشک می شه، البته در صورت جدا نشدن کلاهک از موشک هم دقت اون از موشک‌های شهاب-۲ به خاطر بدنه کوچکتر بیشتره.

این رو هم بگم اگر بدنه موشک از مواد سبک ساخته شده باشه باید کلاهک اون قبل از رسیدن به ارتفاع پایین از موشک جدا بشه.
طبق اطلاعات منتشره سرعت موشک قیام با سرعت شهاب-۲ برابره و این در حالیه که طول و برد اون بیشتره ، این نکته می تونه بگه که متخصصین کشورمون علاوه بر کاهش جرم بدنه توان موتور را هم افزایش دادن که با توجه به توانایی بالای کشورمون تو فناوری نظامی این کار چندان دور از ذهن نیست.

برد ۸۰۰ کیلومتری “قیام” توانایی استراتژیک جمهوری اسلامی ایران را برای هدف قرار دادن منافع دشمن در این محدوده به شکل قابل توجهی افزایش داده .

موشک قیام

موشک قیام

به خاطره تبلیغات منفی غرب علیه کشورمان، رسانه های خارجی طول قیام را کوتاهتر از شهاب-۲ معرفی کردن اما تو بنر نصب شده تو نمایشگاه دفاعی ایران طول آن ۵ متر بزرگتر از طول شهاب-۲ گفته شده و وزن اون هم فقط ۱۰۰ کیلوگرم بیشتر از شهاب-۲ هست.

اطلاعات منتشر شده طول موشک “قیام” را ۱۶ متر ذکر کرده، که ۵ متر از شهاب-۲ بزرگتره، پس این افزایش طول به خاطره زیاد شدن ظرفیت مخازن و حجم سوخت موشک برای پیمایش مسیر طولانی تره.

می شه گفت حذف بالکها به خاطر سبکتر کردن بدنه موشک صورت گرفته که این کم شدن وزن به کاربر اجازه سوخت گیری بیشتر داده و منجر به زیاد شدن طول مخازن نسبت به موشکهای نسل قبل شده. این کاهش وزن احتمالا باید حدود ۱ تن یا بیشتر باشه تا بتونه باعث افزایش ۳۰۰ کیلومتری برد موشک بشه.

قیام تو قسمت های مختلفی مثل موتور، سیستم های هدایتی و کنترل پروازی و کلاهک دچار تغییرات زیادی شده که این تغییرات با توجه به مصاحبه سردار وحیدی وزیر دفاع کشورمان به خاطره اینکه قیام بخشی از نسل جدید موشک های سطح به سطح ایران با سوخت مایعه که به طور کامل در داخل کشور طراحی و ساخته شده همخوانی داره.

مزایای “قیام” نسبت به شهاب-۲ عبارتست از: برد بیشتر، دقت بیشتر، سطح مقطع راداری کمتر و سکوهای شلیک متنوعتر.

همانطور که گفته شد موشک “قیام” قابلیت شلیک از سکوهای سیار و ثابت زمینی رو داره اما مهمترین قابلیتی که در آینده می شه برای اون در نظر گرفت اینه که این موشک تو دریا هم قابلیت شلیک داشته باشه. بدنه کوچک “قیام” برای حمل کانتیری بر روی کشتی‌های تجاری و نظامی و سکوهای پرتاب زیردریایی بسیار خوبه و می تونه مثل تجربه موشکهای آر-۲۷ روسی یا موشک دانوش نیروی دریایی هند در دریا نیز مورد استفاده قرار بگیره.

موشک قیام در لحظه شلیک

موشک قیام در لحظه شلیک

البته این حرف تا حد زیادی از سوی مقامات نظامی کشورمون تایید شده و با توجه به عزم جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به فناوریهای پیشرفته دریایی، حضور موشکهایی در کلاس “قیام” و یا کلاسهای بالاتر تو دریاهای آزاد و آبهای سرزمینی علاوه بر اینکه کاهش نیاز به موشکهای کلاس سجیل و شهاب، قدرت مانور موشکی ایران را هم به نحو موثری زیاد می کنه.

در آخر مش شه گفت با توجه به پیشرفت روز افزون فناوری های نظامی تو کشورمون به ویژه تو فناوری ساخت موشک، به نظر میاد که “قیام –۱” آخرین موشک از این دست ابتکارات نیست و احتمالا در آینده ای نزدیک شاهد نسل جدید و متفاوت موشک های ایرانی با ویژگی هایی مثل رادارگریزی، سرعت لود بسیار بالا، سیستم های هدایتی پیشرفته با بیشترین دقت، کلاهک هایی با سر انفجاری قوی و چند منظوره بودن باشیم.

مختصات کلی موشک قیام

طول کلی موشک:  ۱۶متر
طول موشک غیرمسلح:  ۱۴متر
قطرموشک:  ۰.۸۸ متر
نوع سوخت:
TM-185 /AK-27IKerosene /
۷۳%HNO3 +27%N2O4
نوع موتور موشک S5.2 (9D21)
میزان نیرومحرکه Thrust s.l. (kN): ۱۳۰.۶
Thrust vac (kN): ۱۴۹.۷
Isp s.l. (Ns/kg)
 : ۲۲۵۸
Isp vac Ns/kg): ۲۵۸۹
زمان سوزش موتور : ۶۵ ثانیه


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.