فالکون (falcon) | هوافضای جوان

فالکون (falcon)

خانواده راکت فالکون از جمله راکت های حامل ماهواره است که آمریکایی ها اون رو طراحی کرده و ساخته اند. بر خلاف اکثر موشک های فضایی این موشک اولین موشکی است که کاملا در قرن ۲۱ عملیات طراحی و پرتاب اون انجام شده. سال ۲۰۰۸ اولین پرواز فالکون  ۱ بعد از شکست در تلاش های اولیه با موفقیت انجام شد و امیدها رو برای اینکه این موشک بتونه در آینده پایه ای برای موشک های فضایی باشه بیشتر کرد.

با توجه به این که موشک فالکون مدت زیادی از عمرش نگذشته بنابراین نمی شه انتظار داشت که مدل های زیادی از اون وجود داشته باشه. فالکون ۱ و فالکون ۹ دو مدلی است که تا حالا از این موشک فضایی ساخته شده. البته این دو مدل خودشون به مدل های مختلفی تقسیم می شوند. تو عکس می تونید شکل انواع مدل ها رو ببینید.

خانواده فالکون

خانواده فالکون

فالکون ۱ موشک فضایی کوچکی است بنابراین نمی تونه محموله ها رو در مدارهای دورتر قرار بده. هدف از ساخت این موشک انجام تست هایی برای ساخت فالکون ۹ بود. با انجام تست های مورد نظر فالکون ۱ از گردونه خارج شد و دیگه به فعالیت خودش ادامه نداد. اولین تست این موشک در سایت پرتاب ریگان آمریکا انجام شده.

پایگاه پرتاب ریگان

پایگاه پرتاب ریگان

سال ۲۰۰۶ بود که اولین شکست در پروژه فالکون ۱ به دلیل پارگی در لوله های سوخت رسانی رخ داد بعد از گذشت ۱ سال آمریکایی ها دومین تلاش خودشون رو به آزمایش گذاشتند که تو این تست هم به دلیل این که نتونستند کنترل راکت رو به درستی در دست بگیرند سنسورهای مرحله دوم از کار افتاد و موتور مرحله دوم روشن نشد و پروژه با شکست مواجه شد. خلاصه این که در آزمایش چهارم ماموریت فالکون ۱ با موفقیت انجام شد.

مدل e فالکون ۱ در سال ۲۰۱۰ بعد آزمایش ها فالکون ۱ ساخته شد. برای این که بتونند محموله های بزرگتری رو به مدارهای دورتر ببرند مجبور شدند که طول فالکون ۱ رو به اندازه ۶.۱ متر بلندتر شد.

فالکون 1

فالکون ۱

در ادامه ساخت موشک های فالکون، ورژن اول فالکون ۹ ساخته شد. این پرنده تونست تا سال ۲۰۱۳ ۵ پرواز داشته باشه و بعد از اون بلافاصله بازنشسته شد. در همان دوران طرح “فالکون ۹ ایر (هوا)” ریخته شد ماموریت این مدل این طور بود که باید از روی هوا پرتاب می شد و خودش رو به مدار زمین می رسوند. این روش ویژگی های خاص خودش رو داره از جمله این که موقع پرتاب سرعت هواپیمایی که موشک به اون متصله به موشک اضافه می شه بنابراین انرژی کمتری برای رسیدن به مدار خودش نیاز داره.

فالکون ۹ از دو مرحله تشکیل شده و به دلیل این که از ۹ موتور استفاده می کنه به مدل ۹ نام گذاری شده. طول این موشک در مدل های مختلف فرق می کنه ولی تقریبا می شه گفت ۷۰ متر طول داره. ظرفیت محموله هایی که فالکون ۹ حمل می کنه از ۴,۵۴۰ تا ۱۳,۱۵۰ کیلوگرم است.

یکی از مأموریت های موشک فالکون رساندن محموله بار به ایستگاه فضایی با استفاده از فضاپیمای دراگون است. اگر این فضاپیما در این نقش خوب ظاهر بشه به زودی تأییدیه ناسا برای حمل انسان به ایستگاه فضایی و تبدیل شدن به سفینه حامل انسان کسب میکنه. (در “این لینک” تصاویری از چرخه زندگی این فضاپیما و موشک فالون ۹ را ببینید)

9 موتور فالکون 9

9 موتور فالکون ۹

مدل R فالکون ۹ سومین مدلیه که داره توسعه داده می شه. ویژگی مهمی که تو این مدل لحاظ شده اینه که بعضی از قسمت های این موشک چندبار مصرف هستند مثلا مرحله اول اون وقتی از راکت جدا می شه دوباره قابل استفاده است. این اتفاق باعث می شه که هزینه های تولید یه موشک حامل کمتر بشه.

فرود فالکون

فرود فالکون

در نظر گرفتن قابلیت فرود برای راکت های حمل ماهواره ایده جدیدی بود که تو راکت های فالکون اون رو پیاده سازی کردند فیلم زیر نحوه فرود این راکت رو نشون می ده.

منابع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Falcon_9

https://en.wikipedia.org/wiki/Falcon_(rocket_family)

http://www.spacex.com/falcon-heavy


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.