سفر مجازی به مریخ | هوافضای جوان

سفر مجازی به مریخ

 

 

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا ازساینس ،در حالی که امکان دیدن سطح سیاره مریخ تا چند سال آینده از سطح زمین، ممکن نیست، اما ناسا قول داده که جانشین هیجان انگیزی به جای آن ارائه کند.

ناسا اعلام کرده که به زودی نقشه ۳۶۰ درجه ای را که از عکس های ارسالی توسط ربات های مریخ پیما ساخته شده، ارائه می کند. در ویدویی که ناسا در صفحه فیس بوکش منتشر کرده، نشان داده شده که چطور کاربران می توانند بر روی بخش های مختلف نقشه کلیک کنند، جهت دوربین را عوض کنند و به طور مجازی در مریخ جولان دهند. سفری که می شود آن را حتی با تلفن های هوشمند انجام داد.


این تصویر ۳۶۰ درجه ای از ۵۷ تصویری که توسط کاوشگر مریخ در تاریخ ۱۹ ژانویه امسال (اوایل دی ماه) گرفته شده تشکیل شده است.
این تصاویر توسط یکی از’دست’ های این کاوشگر که یک ‘چوب سلفی گیر’ به آن وصل بوده گرفته شده اند.
این عکس ها از بخش ‘بگنالد دون’ که در بخش شمال غربی کوه ‘شارپ’ در مریخ قرار گرفته است به زمین فرستاده شده اند.
ناسا با تشویق کاربران فیسبوک به استفاده از این نقشه در تلفن های هوشمند نوشته است: از تلفن هایتان استفاده کنید و سطح مریخ را بپیمایید.
مارک زاکربرگ، مؤسس و رئیس فعلی فیس بوک، با انتشار مجدد این ویدو در صفحه شخصی خودش نوشته است که این تنها آغاز آن چیزی است که ما با فن آوری تکنولوژی مجازی می توانیم به انجام برسانیم.
زاکربرگ این تجربه را کاملاً شگفت انگیز خوانده است.
ناسا امیدوار است در تابستان امسال امکان تجربه این چنینی را برای بخش های دیگر مریخ هم فراهم کند.
مأموریت کاوشگر مریخ، یافتن نشانه هایی از حیات در گذشته کره مریخ بوده است و تاکنون توانسته شواهدی از رودخانه ها و دریاچه هایی را که در گذشته در سطح این سیاره جریان و وجود داشته اند پیدا کند.
کاوشگر بعدی قرار است در سال ۲۰۱۸ در سطح کره مریخ فرود بیاید و با حفر سوراخ هایی به عمق دو متر به بررسی حیات در گذشته و حال سیاره مریخ بپردازد. این کاوشگر از استاندارد پاکیزگی بالاتری نسبت به کاوشگر کنونی برخوردار است.


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.