حضور فضانورد روس بر سر مزار شهید تهرانی مقدم | هوافضای جوان

حضور فضانورد روس بر سر مزار شهید تهرانی مقدم

الکساندر لازوتکین یکی از فضانوردان و مهندسان بنام هوافضای روسیه پس از ورود به ایران بر سر مزار شهید تهرانی مقدم حاضر شد و به پدر موشکی ایران ادای احترام کرد.

وی یکی از مهندسان صاحب نام شرکت انرگیا است. شرکتی که در ساخت فضاپیماهای متعدد مانند سایوز فعالیت کرده است. لازوتکین از سال ۱۹۹۲ در مرکز تعلیم فضانوردان آموزش دیده و بعد به آموزش فضانوردان پرداخته است. در سال ۱۹۹۷ او مهندس پرواز سایوز۲۵ بود که به دلیل شجاعت و مهارت خود در این پرواز معروف شد. در این ماموریت دو اتفاق حساس بوجود آمد که یکی اطفاء آتش سوزی بوجود آمده و دیگری کنترل برخورد ناو باربری پروگرس بود که با مهارت وی و دوستانش به خیر گذشت.

لازوتکین پس از فضانوردی با تاسیس مرکز همکاری‌های فضایی “سیاره زمین” به ترویج فضانوردی همت گمارد.  او همچنین مدیر مرکز ترویج و آموزش فضای کودکان و جوانان روسیه می‌باشد و در کارنامه‌ی خود سه سال مدیریت موزه یادمان فضایی را نیز ثبت کرده است. هم اکنون وی یکی از مدیران اصلی موسسه زوزدا محسوب می‌شود.

لازوتکین دو هفته در ایران حضور خواهد داشت. به شهرهای دامغان، اصفهان و نهاوند سفر کرده و برای دوستداران فناوری فضایی سخنرانی خواهد کرد و بعد به تهران آمده و در برنامه‌های گوناگون عمومی و تخصصی به سوالات متخصصان و علاقمندان پاسخ خواهد داد .

aleksandr-lazutkin

1455181599228_Screenshot_2016-02-11-12-28-56

1455182722446_IMG_0110

منبع: ایسنا


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.