موشک رعد | هوافضای جوان

موشک رعد

موشک ها از لحاظ حرکت تو هوا به دو نوع کروز و بالستیک تقسیم می شوند. کروز ها هم مثل بالستیک ها به اقسام مختلفی تقسیم می شوند. که موشک رعد رو می شه بزرگترین و دوربردترین این مدل از موشک ها تو ایران دونست. به خاطر این که موشک ۳۵۰ کیلومتر برد داره. اصولا موشک های کروز سرعت خیلی کمتری نسبت به موشک های بالستیک دارند برای همین این موشک با سرعت ۰.۸ تا ۱ ماخ حرکت می کنه.

موشک رعد

موشک رعد

این موشک از لحاظ قیافه خیلی شبیه به هواپیماست چون هم بال داره و هم دم داره علاوه بر اون از موتور توربوجت هم استفاده می کنه. برای شروع به حرکت از یه بوستر سوخت جامد استفاده می کنه. بعد از حرکت این بوستر جدا می شه و موتور کار خودش رو ادامه می ده و بعد توسط رادارها هدایت می شه. این موشک که از این نوع موتور استفاده می کنه بهتره که در ارتفاع پایین حرکت کنه چون نوع موتورش جوریه که نیاز به هوا داره و چون با افزایش ارتفاع چگالی کم می شه هوا رسانی به موتور هم تو ارتفاع های بالا به مشکل بر می خوره.

گفته می شه این موشک از روی موشک کرم ابریشم چین ساخته شده. احتمال زیاد ویژگی های یکسانی داشته باشند. البته از موشک رعد اطلاعات زیادی منتشر نشده و ما نمی دونیم که این موشک چند کیلوگرم سرجنگی با خودش حمل می کنه. برای همین حدس می زنیم که مثل موشک کرم ابریشم باشه.

موشک رعد

موشک رعد

 ما از این موضوع هم اطلاعاتی نداریم که این موشک تولید انبوه شده یا نه ولی به دلیل این که چندین بار تو رژه ها به نمایش در اومده می شه حدس زد که تولید انبوه شده. با توجه به این که تجهیزات الکترونیکی در حال پیشرفته رادار اون در حال تغییره. در ابتدا از آنتن منحنی شکلی تو دماغه استفاده می کردند ولی احتمال داره که الان از آنتن های مسطح استفاده کنند و یا حتی از رادارهای آرایه فازی استفاده کنند. قبلا مهندسان از این تجهیزات الکتریکی پیشرفته تو موشک های شاهین و شلمچه استفاده کرده بودند.

موشک رعد

موشک رعد

موشک رعد نسبت به سایر موشک های کروز ایران برد بیشتری داره برای همین می شه پرتابگرشون رو دورتر قرار بدیم تا شناسایی اون برای دشمن سخت تر بشه. هم چنین فضای بیشتری برای تحرک داره و می تونه به یه منطقه دیگه تغییر مکان بده تا بتونه یه موشک دیگه پرتاب کنه.

موشک رعد

موشک رعد

موشک های کروز بیشتر برای ضد کشتی استفاده می شوند که این موشک هم به همین هدف ساخته شده. به همین دلیل از این موشک در سواحل بیشتر استفاده می شه این موضوع رو توی فیلم هم می تونید ببینید.

مشخصات فنی:

نوع:

موشک ضد کشتی

سرعت:

بین۰.۸ تا ۱ ماخ

طول:

۷.۸ متر

وزن:

۲۹۹۸ کیلوگرم

برد:

۱۳۵ تا ۳۵۰ کیلومتر

ارتفاع پرواز:

۳۰ تا ۵۰ متر

نوع سیستم راداری:

رادار مونو پالس (فعال)

وزن سر جنگی:

۵۱۲ کیلوگرم

موتور:

یک موتور سوخت مایع به همراه یک بوستر سوخت جامد


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.