پهپاد سایه | هوافضای جوان

اسکن ایگل (scan eagle)

بعد از این پهپاد اسکن ایگل به دست متخصصان ایرانی افتاد فرآیند مهندسی معکوس اون شروع شد تا به تولید انبوه اون رسید عکس زیر تولید انبوه این پهپاد رو نشون میده.

تولید انبوه پهپاد سایه

تولید انبوه پهپاد سایه

یکی از شرکت های وابسته به بوئینگ یه هواپیمای بدون سرنشین و سبک و ارزون به اسم اسکن ایگل ساخت. اسم اون شرکت «اینسیتو» هست.

 از این هواپیما اولش برای صنعت ماهیگیری و نظارت بر مناطق دریایی در هنگام ماهیگیری استفاده می‌شد اما بعدش تکنولوژی و قابلیت‌های اون خیلی زیاد شدن و امروز گونه‌های متفاوت اون برای تفنگداران دریایی آمریکا هزاران ساعت مأموریت رو تو عراق و مکان‌های دیگه انجام دادن.

شرکت بوئینگ اونقدر تکنولوژی اون رو زیاد کرد که از اون به عنوان یه هواپیمای بدون سرنشین قابل حمل برای نظارت و کنترل مستقل تو شرایط جنگی هم استفاده شد و از ماه اوت ۲۰۰۴ برای جنگ عراق در اختیار ارتش آمریکا قرار گرفت.

درحال حاضر اسکن ایگل مجهز به یک دوربین الکترو اپتیکال، یک دوربین مادون قرمز و یک برجک ثابت سبک وزن با دامنه ارتباطات بیشتر از ۱۰۰ کیلومتره و استقامت پرواز اون بیشتر از ۲۰ ساعته.

دوربین پهپاد سایه

دوربین پهپاد اسکن ایگل

این هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی آمریکا، بسیار کوچیک و غیرمسلحه و توسط نیروهای عملیات ویژه استفاده می‌شه.

این پهپاد با ۱.۱۹ متر طول و ۳.۰۵ متر عرض (دو سر بال) و ۱۸ کیلوگرم وزن برای پرواز نیاز به باند ندارد و در عوض با یک سیستم هوای فشرده به بالا پرتاب می‌شه و برای فرود هم یک جرثقیل با طناب و قلاب اون رو تو هوا می‌گیره که تفنگداران دریایی اون رو از روی ناوهای خودشون به پرواز در می‌یارن.

پرتاب پهپاد سایه

پرتاب پهپاد اسکن ایگل

پهپاد اسکن ایگل با سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت و سقف پروازی ۱۶۰۰۰ پا می تونه بیشتر از ۲۰ ساعت استقامت پروازی داشته باشه.

پهاد اسکن ایگل

پهاد اسکن ایگل

مورد دیگه ای که باعث مقبولیت و استفاده زیاد از این پهپاد تو مأموریت های مختلف می شه، به خاطر نحوه برخاست و فرود منحصر به فرد اونه که این امکان رو برای کاربرانش فراهم می‌کنه تا بدون استفاده از باند تو فضای نسبتا کوچکی اون رو به پرواز در بیارن و هم چنین بگیرنش. پهپاد اسکن ایگل برای آغاز پرواز از سامانه پرتابگر پنوماتیکی کاتاپولت  (منجنیق)(Pneumatic catapult) که نحوه کار اون به طور کلی انتقال نیرو و انجام کار توسط انرژی نهفته تو سیالی از نوع گاز است، بهره می‌بره. این سامانه به دلیل حمل و نقل نسبتاً آسان و همچنین نصب بروی انواع شناورها برگ برنده ای برای این پهپاد به شمار می‌ره.

پهپاد تاکتیکی اسکن ایگل برای انجام فاز فرود هم از روش ابداعی “SkyHook wing tip capture” استفاده می کنه. تو این روش از یک بازوی بلند که یک سیم (یا کش) به طور عمودی از آن آویخته شده ، برای به دام انداخت این پهپاد استفاده می‌شه. این سیستم در پهپاد هایی که بال با زاویه عقبگرد (sweepback) دارند قابل استفاده است. سیم آویخته شده پس از برخورد با بال پهپاد به قلاب انتهای بال هدایت می‌شه. این سامانه فرود خیلی زیاد تو عملیات‌های دریایی پرواز پهپاد اسکن ایگل استفاده می‌شه. البته یکی از موارد اصلی استفاده از این پهپاد تو عملیات‌های دریایی، بالا بردن توان شناسایی و ردگیری تو دریاست چون شناورهای دریایی به دلیل انحنای کره زمین با بهترین رادارهای خود هم نمی‌تونن به صورت مستقیم بیش از حدود ۳۰ کیلومتر از سطح دریا را رصد کنن و برای رفع این ضعف از ادوات و تجهیزات دیگری مثل پهپاد ها استفاده می‌کنن.

دریافت پهپاد اسکن ایگل

دریافت پهپاد اسکن ایگل

قبلا ازش کجا استفاده شده ؟

این پهپاد تو سال ۲۰۰۵ وارد ارتش آمریکا شد؛ به غیر از ارتش آمریکا، استرالیا در حال حاضر هم از این پهپاد استفاده می‌کنه، تو سال ۲۰۰۸ هم کانادا اعلام کرد از این پهپاد برای عملیات خود در افغانستان استفاده می‌کنه. این پهپاد از آوریل ۲۰۰۹ تا سال ۲۰۱۱ بیشتر از ۵۰۰ هزار ساعت پرواز داشته.

این رو هم بگم  Scan Eagleنامیه که این پهپاد آمریکایی رو تو ناتو با اون می‌شناسن؛ “عقاب تصویربردار” آمریکایی که از عرشه ناوگان دریایی آمریکا تو خلیج فارس با مأموریت جاسوسی مراکز نظامی حساس و هسته‌ای به حریم هوایی کشورمون وارد شده با این که جثه کوچیکش دوربین‌های پیشرفته جاسوسی داره و آخرین فناوری‌های روز جهان رو داره.

پس از شکار RQ170 آمریکایی توسط نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، آمریکا ساخت و به کارگیری بیشتر پهپادهای کوچک رو تو دستور کار خودش قرار داد تا از پوشش راداری ایران عبور کنه اما شکار این عقاب اسکنر آمریکایی ثابت می‌کنه که سامانه های راداری و پدافندی مدافعان هوشیار و بیدار آسمان ایران اسلامی، اجازه هیچ‌گونه تحرکی رو به پرندگان جاسوس و متخاصم دشمن نمی دن.

باید گفتش که اصولا ” اسکن ایگل ” تو بحث طراحی بدنه فاقد اصولا دقیق پنهان کاریه و مثل پهپاد ” RQ-170 ” نیست اما ترکیب سازه کوچک و موتوری با تشعشع فروسرخ پایین شناسایی اون رو سخت می کنه.

اما مسئله اصلی در مورد ” اسکن ایگل ” محموله ایه که با اون داره حمل می شه. این پهپاد یک محموله دو کیلوگرمی را حمل می کنه که در کنار ۴ کیلوگرم سوخت همراه آن وزن ۶ کیلویی قابل حمل اون رو تشکیل می ده. این محموله تو بخش دماغه جلویی این پهپاد نصب می شه که می تونه با توجه به ماموریت تغییر کنه. به صورت استاندارد این پهپاد یه دوربین تصویر برداری با قابلیت تهیه تصاویر فروسرخ و عادی با کیفیت ۶۴۰ در ۴۸۰ پیکسل رو داره.

تو ماموریتهای دیگه این پهپاد می توانه با سامانه های متفاوتی مثل: سیستم تشخیص عوامل شیمیایی و بیولوژیکی تو میدون نبرد، سامانه تشخیص میدان های مغناطیسی و حسگرهای الکترو اپتیکال نیز مجهز بشه. کار دیگه ای که اسکن ایگل می ته بکنه اینه که تو سالهای اخیر و با توجه به تجربیات اخیر تو جنگ تو خاورمیانه به اون اضافه شده بحث سامانه ای است که در زمان اسکورت کاروانها در صورت شلیک یک تک تیرانداز به کاربران اجازه می دهد که به سرعت مکان تیرانداز را کشف کنه.

اسکن ایگل از یک باند انتقال داده یو اچ اف با توان ۹۰۰ مگاهرتز و یک لینک باند اس با توان ۲.۴ گیگاهرتز برای انتقال تصاویر زنده استفاده می کنه. این توان ارسال زنده تصاویر در آوریل ۲۰۰۹ میلادی به کمک یگان عملیات ویژه نیروی دریایی آمریکا ” Navy Seal Team 6 ” در اقیانوس هند اومد.

 تو این اتفاق دزدان دریایی کاپیتان یک کشتی آمریکایی رو در درون یک قایق نجات به گروگان گرفته بودن که پهپاد اسکن ایگل با پرواز بر فراز این قایق تونست نمایش مناسبی رو از وضعیت گروگان و گروگان گیرها رو برای نیروی های سیل مشخص کنه و به آنها کمک کنه تا با ۳ شلیک همزمان دزدان دریایی رو از پای در بیاره و کاپیتان ” ریچارد فلیپس ” رو نجات بده.

دو برنامه دیگه ای که تو سالهای اخیر بر روی ” اسکن ایگل ” صورت گرفته از قرار نصب کوچکترین رادارهای روزنه مصنوعی دنیا بر روی اسکن ایگله که به اون این توانایی رو می ده تا تصاویر بسیار با کیفیتی رو از سطح زمین به صورت زنده به تیم کنترل کننده خود ارسال کنه.

حرکت دوم بحث نصب و ایجاد توان کنترل ” اسکن ایگل ” از دورن هواپیماهای آواکس سری ” E-3 ” نیروی هوایی آمریکا است. این مسئله اجازه می ده تا سایر بخش های نیروهای مسلح آمریکا هم تو کمترین زمان ممکن از اطلاعات بدست اومده از این پهپاد استفاده کنن.

مشخصات اسکن ایگل

مشخصات اسکن ایگل

مشخصات فنی پهپاد Scan Eagle :

استقامت پروازی:

۲۴ ساعت

سقف پرواز:

۵۰۰۰ متر

حداکثر سرعت افقی:

۱۲۶ کیلومتر بر ساعت

سرعت گشت زنی:

۹۱ کیلومتر بر ساعت

نیروی محرکه:

موتور ۲ زمانه. ۱٫۴ کیلووات؛ ۱٫۹ اسب بخار

سوخت:

گازوئیل

سیستم ردیابی:

جی پی اس

وزن سازه خالی:

۱۳٫۱ کیلوگرم.

حداکثر وزن در زمان پرواز:

۲۰ کیلوگرم.


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.