پاتریوت | هوافضای جوان

پاتریوت

یکی از موشک های زمین به هوای معروف دنیا پاتریوت است. این سیستم موشکی در کشور آمریکا تولید می شه ولی کشورهای زیادی تو دنیا از اون استفاده می کنند. این سیستم از سال ۱۹۸۱ کار خودش رو شروع کرده و تا حالا هم فعالیت اون ادامه پیدا کرده و هنوز بازنشسته نشده است. این سیستم پدافند هوایی برای ارتفاع های متوسط و بالا طراحی شده است و می تونیم اون رو جزء سیستم های دوربرد حساب کنیم.

سیستم پدافند هوایی پاتریوت

سیستم پدافند هوایی پاتریوت

سیستم پدافند پاتریوت قابلیت مقابله با موشک های بالستیک دشمن رو داره. سیستم های راداری بسیار قوی در کنار پرتاب کننده های موشک وجود داره که این اجازه رو می ده تمامی اجسامی که در برد رادار قرار داره به نمایش دربیاره و در صورت نیاز به سمت اون ها شلیک کنه.

رادارهای سیستم پاتریوت

رادارهای سیستم پاتریوت

این موشک برای این که بتونه با موشک های بالستیک یا جنگنده های دشمن مقابله کنه باید بتونه با سرعت های مافوق صوت حرکت کنه. با سرعت بالای این موشک قابلیت رهگیری اجسام پرنده وجود داره علاوه بر این فیوزی که در این موشک استفاده شده از نوع مجاورتی است یعنی وقتی که موشک به هدف نزدیک می شه منفجر می شه و تمامی اجسامی که در مجاورت اون قرار داره مورد اصابت قرار می ده.

آنچه که اهمیت داره اینه که این سیستم بتونه تو میدون های واقعی از عهده ماموریت خودش بر بیاد. در جنگ خلیج که سال ۱۹۹۱ اتفاق افتاد وقتی که از سمت عراق به سمت اسرائیل موشک بالستیک اسکاد کوتاه برد شلیک شد موشک های پاتریوت تونستند جلوی اصابت اون ها با زمین رو بگیرند. البته این به این معنی نیست که تونسته باشه جلوی همه موشک ها رو بگیره. با درصدی از قابلیت اطمینان می شه روی این موشک حساب باز کرد. تجربه نشون داده که مواردی بوده که پاتریوت از نتونسته جلوی اون ها رو بگیره.

از قابلیت های مهم این سیستم همراه بودن اون است یعنی این که قابلیت تحرک بالایی داره. تمامی موشک های پاتریوت که در کانتینر نگهداری می شوند از طریق خودروی حمل کننده به مناطق مختلف انتقال داده می شوند.

شلیک موشک پاتریوت

شلیک موشک پاتریوت

انواع مدل ها :

با توجه به ماموریت های مختلفی که برای سیستم پدافند هوایی وجود داره انواع مختلفی هم برای سیستم پاتریوت وجود داره :

۱- PAC-1 : بعد از تولید مدل اولیه این مدل تولید شد. ارتقا این سیستم بیشتر از لحاظ نرم افزاری بوده و از لحاظ ابعاد و اندزه تغییر توی اون به وجود نیومده.

۲- PAC-2 : توانایی مقابله با موشک های بالستیک توی این موشک دیده شده. البته از لحاظ تجهیزات راداری همراه با موشک تغییراتی داشته. اولین تست عملی خودش رو تو جنگ خلیج فارس گذرونده.

۳- PAC-3 : این مدل خیلی نسبت به مدل های قبلی تفاوت داره. از جمله این که موشک رو به سه مرحله تبدیل کرده اند. از لحاظ رهگیری هدف قابلیت های بیشتری برای این موشک در نظر گرفته اند.

همون طور که گفته شد از این سیستم در جاهای زیادی از دنیا استفاده شده به طور مثال می شه به کشورهای بحرین، مصر، آلمان، یونان، اردن، اسرائیل، ژاپن، کویت، هلند، قطر، عربستان صعودی، کره جنوبی، اسپانیا، تایوان و امارات اشاره کرد.

کانتینرهای موشک پاتریوت

کانتینرهای موشک پاتریوت

مشخصات فنی :

وزن : ۷۰۰ کیلوگرم
طول : ۵,۸۰۰ میلی متر
قطر : ۴۱۰ میلی متر
وزن سرجنگی : ۹۰ کیلوگرم
نوع موتور : سوخت جامد
برد : حداکثر ۹۶ کیلومتر
ارتفاع پروازی : ۷۹,۵۰۰ پا
حداکثر سرعت : ۴.۱ ماخ

منابع :
https://en.wikipedia.org/wiki/MIM-104_Patriot
http://science.howstuffworks.com/patriot-missile.htm


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.