خطوط گردابی روی موتور هواپیماها | هوافضای جوان

آشنایی با خطوط گردابی روی توربین موتور جت

 

همه ما بادیدن موتور جت متوجه خطوط مارپیچ و گردابی مانند روی توربین ورودی شده‌ایم ولی اغلب هدف از ایجاد این طرح روی اکثر موتورهای جت را که به شکل‌های گوناگونی میباشند، نمی‌دانیم.
برای این طرح‌های مارپیچی در صنعت هوانوردی اسم رسمی در نظر گرفته نشده و معمولا با نام spinner spirals شناخته می‌شوند. طراحی این خطوط به جنگ جهانی دوم برمیگردد که روی چند هواپیما اجرا شده بود.

همانطور که می‌دانیم نزدیک شدن به موتور جت در حال کار بسیار خطرناک است و می‌تواند فاجعه آفرین باشد. از آنجا که در رمپ یک فرودگاه هواپیماهای زیادی نزدیک هم پارک شده‌اند و صدای بسیار زیادی حاصل از کارکرد موتورهای جت به گوش میرسد فهمیدن اینکه موتور های کدام هواپیما در حال کار است امری مشکل است خصوصا در شب،پس اولین هدف از ایجاد این طرح ها بر روی موتور ایمنی برای پرسنل زمینی میباشد.

همچنین بسیاری بر این عقیده هستند که این خطوط باعث ترس پرندگان و دور شدن آن ها از موتور هواپیما میشود.مطالعاتی که بر روی این طرح صورت گرفته هیچ کدام به نتیجه ای مبنی بر ترس پرندگان از این طرح ها نرسیده اند اما در سال ۱۹۸۹ یک ایرلاین ژاپنی طرح wobbly ball را بر روی چندی از موتور های خود طراحی کرد و تاثیر آن برخورد کمتر پرندگان به موتور هواپیما بود که در قدم بعد این ایرلاین بر روی تمام هواپیما های خود این طرح را پیاده کرد.

اما با این وجود هنوز شرکت هایی نظیر بوئینگ و رولز رویز به این طرح اعتقادی نداشته و از آن استفاده نمیکنند.

همچنین جالب است بدانید این خطوط گردابی طرح های مختلفی دارند و هر ایرلاین معمولا طرح خودش را دارد.مثلا طرح تایفون مختص خطوط هوایی میباشد.

IMG_20160304_211200 IMG_20160304_211204 IMG_20160304_211207 IMG_20160304_211211 IMG_20160304_211215


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.