بالگرد شباویز | هوافضای جوان

راکت های سری فجر

در ابتدا می خواهم فرق بین راکت و موشک رو برای شما توضیح بدم. راکت همون موشکی است که قابل هدایت نیست. معمولا از راکت ها تو بخش توپخانه استفاده می کنند. یکی از معروف ترین توپخانه هایی که همه ما می شناسیم همون توپخانه­ی راکت های ۱۲۲ میلی متری سری کاتیوشاست. از کاتیوشا تو جنگ ایران با بعثی های عراق خیلی استفاده شد یعنی هم ما استفاده می کردیم هم اونا. تاریخ ساخت کاتیوشا به جنگ جهانی دوم برمی گرده که روس ها از اون برای مقابله با نازی ها استفاده می کردند.

همون طوری که تو تعریف راکت اومده از قدرت کنترل برخوردار نیست پس هر کاری داریم برای اصابت به هدف باید قبل از پرتاب انجام بشه چون وقتی پرتاب شد دیگه رفته به امونه خدا. پس از لحاظ دقت زیاد نمی شه روی این سامانه ها حساب باز کرد.

 تو دفاع مقدس کاربرد توپخانه خیلی برای کشورمون مشخص شد برای همین تو همون سال های جنگ به فکر ارتقا چنین سیستم هایی بودند و بعد از جنگ هم این کار ادامه پیدا کرد.

توپخانه سری فجر از همین قبیل راکت ها هستند که تو جنگ غزه و اسرائیل خیلی معرف شد. تو این سری از راکت ها اولین مدلی که ساخته شد فجر ۳ بود برد این راکت ۴۵ کیلومتر و کالیبر (قطر راکت) اون ۲۴۰ میلی متره. از این راکت هم حزب الله استفاده کرده هم حماس و موفقیت خودش رو به صورت عملی نشون داده. اگر به خواهیم به قدرت تخریب یه راکت پی ببریم یکی از فاکتورهایی که خیلی مهمه وزن سرجنگیه که این راکت حدود ۴۷ کیلوگرم سرجنگی داره. معمولا این راکت رو از روی کامیون و یا هر خورویی که قابلیت حمل محموله های سنگین رو داره پرتاب می کنند.

اما مشهورتر از راکت قبلی راکت فجر ۵ است که اون هم به صورت عملی تو جنگ غزه خودش رو نشون داد. این راکت از فجر ۳ بزرگ تره یعنی کالیبر اون به ۳۳۳ میلی متر می رسه و حدود ۸۰ کیلومتر هم برد داره و سرجنگی اون هم به ۱۷۵ کیلوگرم رسیده.

راکت سری فجر

راکت سری فجر

همون طور که تو تصویر بالا می بینید معمولا این راکت به صورت چهارتایی کنار هم قرار دارن و پرتاب می شه این مدل هم از روی کامیون پرتاب می شه. این نکته هم مهم است که این راکت می تونه به صورت تکی یا دوتادوتا پرتاب بشه و این یعنی سبک شدن حمل کننده. با این نکته ای که بیان شد مثلا می شه روی وانت نیسان یکی از این راکت اندازها رو قرار بدیم. وقتی سبک بشه قابلیت تحرک تاکتیکی افزایش پیدا می کنه.

استفاده از این راکت تو جنگ غزه گنبد آهنین رو زیر سوال برد البته این حرف دقیق نیست به دلیل این که هزینه پرتاب یک راکت ده ها برابر کمتر از پرتاب موشک های ضد موشک است بنابراین نباید انتظار داشت که همه راکت ها توسط اسرائیل نابود بشه. بنابراین اون راکت هایی که احتمال برخورد به نقاط حساس رو داره مورد اصابت قرار می دهند. فلسطینی ها قبل از پرتاب راکت های فجر ۵ از راکت هایی استفاده می کردند که بردشون ۱۳ کیلومتر بود و ۱۰ کیلوگرم هم سرجنگی داشت. با اضافه شدن این راکت ها به سبد تسلیحات گروه های مقاومت تو فلسطین وضعیت خیلی متفاوت شده.

خودروی راکت فجر

خودروی راکت فجر

یکی از مزایای این جور سامانه ها اینه که به حجم انبوه می شه روی هدف مهمات فرود اورد و همین نکته باعث می شه که اگر در بین مسیر تعدادی از این راکت ها مورد اصابت قرار گرفت تعداد دیگه ای بتونند عبور کنند. این ویژگی مهم رو کمتر می شه تو سامانه های بالستیک پیدا کرد.


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.