ناسا با موفقیت موتور قدرتمندترین راکت خود را آزمایش کرد | هوافضای جوان

ناسا با موفقیت موتور قدرتمندترین راکت خود را آزمایش کرد

ناسا در برنامه های آتی خود قصد اعزام فضانوردان به ماه، مریخ و اعماق فضا را دارد. برای رسیدن به این هدف ناسا شروع به ساخت یک موتور بسیار پر قدرت کرد و امروز ناسا توانست نخستین موتور RS-۲۵ که متعلق به بزرگترین راکت این سازمان یعنی SLS است را با موفقیت آزمایش کند. با کمک این موتور و راکت رویای سفر انسان به اعماق فضا از جمله مریخ محقق خواهد شد.

2029314

مهندسین ناسا توانستند به مدت ۵۰۰ ثانیه موتور RS-۲۵ را در مرکز فضایی «استنیس» شهر «می سی سی پی» با موفقیت آرمایش کنند. قدرت رانش هر کدام از موتورهای RS-۲۵ در حدود ۵۰۰ هزار پوند است و سوخت آنها هیدروژن مایع cryogenic و اکسیژن مایع است.

index

اولین پرتاب این راکت بصورت آزمایشی و بدون سرنشین برای پرتاب به فضا در سال ۲۰۱۸ میلادی اتفاق خواهد افتاد و بصورت رسمی در سال ۲۰۲۱ میلادی اولین ماموریت خود برای اعزام فضانوردان به ماه را انجام خواهد داد. همچنین در سال ۲۰۲۵ میلادی این راکت به سیارک ها و در سال ۲۰۳۰ میلادی به مریخ ارسال خواهد شد.

لازم به ذکر است که موتور های استفاده شده در این آزمایش همان موتور هایی است که شاتل فضایی از آن برای پرواز استفاده می کرد. پس از اتمام پروژه شاتل ۱۶ موتورRS-25 از آن باقی ماند که شرکت Aerojet Rocketdyne، پیمانکار اصلی این پروژه، موتور های شاتل را برای استفاده مجدد در راکت SLS اصلاح کرد.

در پایین تصویری از شاتل رو ملاحظه می کنید.

jootix.ir--1511934843

در زمان برنامه شاتل فضایی، موتورهای RS-۲۵ بر روی مدارگردهای شاتل به زمین بر می گشتند تا پس از مرمت، مجددا مورد استفاده قرار بگیرند اما بر روی راکت SLS این موتورها به زمین باز نخواهند گشت.

و در پایان این نکته رو هم اضافه می کنم که این راکت به عنوان قویترین راکتی است که تا کنون ساخته شده و از چهار موتور RS-۲۵ برای پرتاب به فضا کمک می گیرد.

 

 

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.