هلیکوپتر طوفان | هوافضای جوان

هلیکوپتر طوفان

هلیکوپتر نسبت به هواپیما قابلیت های ویژه ای داره که از همه مهم تر پرواز به صورت عمودی و معلق بودن اونه. البته از یه لحاظ هایی هم از هواپیما ضعیف تره مثل سرعت پرواز رو به جلو و قدرت مانوری. هلی کوپتر ها مصارف نظامی هم دارند که طوفان یکی از اون هلی کوپترهای نظامیه.

هلیکوپتر طوفان

هلیکوپتر طوفان

تو طراحی این هلی کوپتر تهاجمی از هلی کوپتر کبرا الهام گرفته شده یعنی این که این هلی کوپتر ترقی یافته ی کبراست. مثل هواپیماها و موشک ها این هلی کوپتر هم از مدل های مختلفی تشکیل شده. این هلی کوپتر فعلا از دو مدل تشکیل شده که طوفان ۱ و طوفان ۲ نام دارند.

طوفان ۱ رو سال ۱۳۸۹ رو نمایی کردند و طوفان ۲ رو سال ۱۳۹۱. پنها ۲۰۹۱ هم از تغییر یافته های هلی کوپتر کبراست. این که طوفان ۲ در راستای ادامه برنامه پنها ۲۰۹۱ هست یا نه هنوز معلوم نیست.

قبل از انقلاب ، ایران به شرکت آمریکایی بل سفارش ۲۸۷ فروند از هلی کوپتر کبرا رو داد و قرار دادی با اون ها امضا کرد. از حدود ۴۰ سال پیش این هلی کوپتر تو ایران وجود داره و به همین خاطره که مهندسان ایرانی روی این هلی کوپتر کار کرده اند و تونستند مدل های ارتقا یافته از این هلی کوپتر رو طراحی کنند و بسازند.

از هلی کوپتر هایی که قبل از انقلاب خریداری شده بود تو جنگ با عراق خیلی استفاده شد ولی به دلیل این که قطعات یدکی اون در دسترس نبود نمی شد به صورت کامل از اونها استفاده کرد تا بعد از جنگ که مهندسان ایرانی طوفان و پنها ۲۰۹۱ رو ساختند و نیازمندی به قطعات رو کم کردند.

طوفان ۱

از این مدل هلی کوپتر تا سال ۱۳۸۹ ده فروند ساخته شده که برای پره های اون کارخانه تولید انبوه درست شده.

هلیکوپتر طوفان 1

هلیکوپتر طوفان ۱

از ویژگی های این بالگرد اینه که به سلاح پیشرفته که ضد تانک هستند مجهزه. علاوه بر اون هم یه توپ ۲۰ میلیمتری و راکت انداز داره. چابکی و مجهز بودن به سیستم های پیشرفته از ویژگی های دیگه اونه.

طوفان ۲

بعد از دو سال از عملیات طوفان ۱ وزارت دفاع طوفان ۲ رو به نیروهای مسلح تحویل داد. یکی از ویژگی های این بالگرد استفاده از نمایشگرهایی تو کابین خلبان بود که این نمایشگر ها اطلاعات زیادی رو تو مدت خیلی کم به خلبان می داد. همین موضوع باعث شد که خلبان فشار کاری کمتری داشته باشه و نمایشگرهای کمتری تو کابین جلوی دست و پای خلبان رو بگیره.

از ویژگی مهم دیگه این هلی کوپتر می شه به دوربینی که در جلوی این هلی کوپتر نصب شده اشاره کرد. این دوربین به صورتیه که می تونه پایداری خودش رو حفظ کنه و تصاویر با کیفیتی رو ضبط کنه. از ماموریت های این هلی کوپتر عملیات شناساییه به همین دلیل این دوربین می تونه تا ۳۰ برابر زوم داشته باشه. علاوه بر اون تصاویر فروسوخ رو هم می تونه ضبط کنه. قابلیت تصویر برداری تو شب رو هم داره.

هلیکوپتر طوفان

هلیکوپتر طوفان

هلیکوپتر طوفان

هلیکوپتر طوفان

تو این هلیکوپتر از مسافت یاب لیزری هم استفاده شده. سیستم پیشرفته دیگه که تو این هلی کوپتر وجود داره هدف گیری چشمی هست. از طریق این نمایشگر چشمی اطلاعات مهمی در مورد شرایط پرواز به خلبان داده می شه. که این موضع رو تو شکل زیر می تونید ببینید.

هلیکوپتر طوفان

هلیکوپتر طوفان

باید منتظر باشیم و ببینیم در آینده چه مدل هایی به این مجموعه اضافه می شه و چه قابلیت هایی رو مهندس ها می تونند به این هلی کوپترها اضافه کنند.

مشخصات فنی :

نوع هلی کوپتر :

هلیکوپتر تهاجمی / پشتیبانی ضد زره

حداکثر سرعت:

۲۳۶ کیلومتر بر ساعت

حداکثر برد:

۶۰۰ کیلومتر

طول:

۱۶متر

ارتفاع :

۴ متر

قطر ملخ:

۱۳ متر

وزن خالی:

۲۸۰۲ کیلوگرم

حداکثر وزن برخاست:

۴۵۳۰ کیلوگرم


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.