مصاحبه با یک هوافضایی | هوافضای جوان

مصاحبه با یک هوافضایی

سلام خدمت همه هوافضایی ها و همراهان عزیز سایت هوافضای جوان.

دوستان عزیز ما این بار برای مصاحبه پیش آقای حجتی رفتیم و یک مصاحبه از ایشون گرفتیم.

پس همراه ما باشید و خوندن این مصاحبه رو از دست ندید. قطعا نظرات ایشون خیلی می تونه بهمون کمک کنه.

 

به نام خدا

 

برای شروع لطفا خودتون رو اجمالی معرفی بفرمایین, (سوابق تحصیلی و محل زندگی و….) ؟

با عرض سلام و ادب خدمت شما و همه همراهان سایت هوافضای جوان.

پیشاپیش فرا رسیدن سال  جدید رو خدمت شما و همه ی هوافضایی ها تبریک میگم.

علی حجتی هستم دانشجوی کارشناسی دانشگاه صنعتی شریف و از شهر زاهدان در این رشته قبول شدم .

 

از سوابق تون در بخش ساخت گلایدر دانش اموزی و تجربیات در شرکت در مسابقه بگین؟

من در دوره دانش آموزی تجربه ساخت گلایدر رو نداشتم و اولین بار ساخت گلایدر رو دردانشگاه تجربه کردم .و در دوره دانشگاه تجریه ساخت گلایدر، هم در بخش تئوری و هم در بخش عملی و کارگاهی خیلی برام مفید بود .

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

کمی در باره ی طرح گلایدر تون و یا موشک آبی (اگه داشتین) توضیح بدین؟ از چه زمانی شروع به ساخت کردین و اینکه چه مدت براش زمان گذاشتین؟

ساخت گلایدر برای شروع کار هوافضایی خیلی خوبه چون از بقیه پرنده ها ساختش آسون تر و کم هزینه تره و در کل اطلاعات خوبی در مورد این رشته و تئوری هاش میده .ما در این دوره سه روز کامل رو برای آموزش های تئوری و یادگیری نرم افزارها گذاشتیم و سه هفته (البته فقط پنج شنبه و جمعه) رو برای کارگاه و ساخت خود گلایدر و تست گذاشتیم .(البته در طول هفته ها هم فعالیتمون در زمینه گلایدر تا حدودی ادامه داشت )

 

از کی و چه زمانی به هوافضا علاقه مند شدین؟ فردی علت این علاقه مندی بود؟ توضیح بدین و چی شد هوافضا رو انتخاب کردین؟

در مورد علت انتخاب این رشته باید خدمتتون بگم که من تقریبا از اول دبیرستان به هوافضا خیلی علاقه مند شدم به خصوص به یخش فضاییش. ولی درسال سوم دبیرستان نظرم از این رشته برگشت و به رشته مکانیک جلب شد با اینکه هنوزم علاقه اصلیم رشته هوافضا بود. ولی به علت نبود اطلاعات کافی (به بهانه هایی مثل بازار کار و محیط کار و …) نظرم عوض شد  و تصمیم گرفتم رشته مکانیکو بخونم . ولی الان که وارد دانشگاه شدم و با یه سری افراد هوافضایی آشنا شدم می فهمم که اون دلایل قبلی که من به خاطر اونا رشته مکانیک رو انتخاب کردم همشون یه سری دلایل اشتباه بودن .

شاید بپرسید من که نظرم از هوافضا برگشت پس چطور الان دارم این رشته رو میخونم ؟؟!!!

خب بعد کنکور من اولویت انتخاب رشته ام با مکانیک بود و حتی رشته اولی که انتخاب کردم هم مکانیک بود و تقریبا میدونستم مکانیک شریف رو نمیارم و یکی از مشاوران مدرسه هم بهم گفت که الان میتونم دو کار بکنم .

یکی اینکه اولویت دوم رو مکانیک تهران یا امیرکبیر بزنم یا هوافضای شریف رو بزنم و به علت نزدیکیش به رشته مکانیک بعد دو ترم تغییر رشته بدم به مکانیک. و من چون برام بین این دو انتخاب دانشگاه مهم تر بود مورد دوم رو انتخاب کردم .(هر چند که خودمم یه خورده دلم با هوافضا بود)و وقتی اومدیم دانشگاه و ارتباطم با این رشته بیشتر شد تازه فهمیدم اون چیزی که من فکر میکردم در مورد این رشته اشتباه بوده و نظرم به این رشته بیش از پیش جلب شد .

DSC05349

در روز چقدر اخبار هوافضایی رو دنبال میکنین؟ بیشتر در چه زمینه ی هوافضایی بیشتر پیگیر هستین.

در روز اخبار هوافضایی رو بیشتر از شبکه های اجتماعی و پیج ها و کانال های مرتبط با هوافضا (مثل کانال تلگرام خودتون یعنی هوافضای جوان) دنبال میکنم و این اخبار اطلاعات خوبی در مورد این رشته در اختیارم قرار میدن.

 

سه تا از افراد هوافضایی (مشهور) که روی شما تاثیر گذاشتن رو , معرفی بفرمایین و علت این تاثیر رو برای ما باز گو کنین.

نمیدونم اسکات کلی تا چه حدی میتونه یه فرد هوافضایی تلقی بشه ولی خیلی منو تحت تاثیر قرار داده و خیلی با اشتیاق و علاقه خبر هاشو دنبال میکردم و میکنم.

ولی فرد دیگه ای که خیلی منو تحت تاثیر قرار داده یکی از استاد های دانشکده مون به نام دکتر دهقانی هستند که وقتی سر کلاس از تجارب صنعتیشون در زمینه هوافضا میگن خیلی مشتاق به فعالیت بیشتر در این رشته میشم .

qw

در مدرسه و محله تون, چه اقداماتی برای آشنایی با دانش هوافضا شده؟ چه کمبود هایی در این راستا حس میکنین؟

چه پیشنهادی در این باره داری.

دوم دبیرستان در مدرسه ما یک کلاس فوق برنامه تحت عنوان کلاس پرواز تشکیل شد و از اونجایی که من هنوز تا اون موقع نظرم با این رشته بود تصمیم گرفتم این کلاس رو شرکت کنم که هدف این کلاس ساخت رادیئ کنترل بود و به نتیجه های خوبی هم رسیدیم و موفق به ساخت شدیم .

البته اشکالی که میشه به اون کلاس گرفت این بود که استاد اون کلاس کمتر رو بخش تئوری کا میکرد و به توضیحات اولیه در مورد ایرفویل و سروو و الویتور و… بسنده کرد ولی بخش کارگاهی خیلی خوبی داشتیم وتونستیم در مدت سه ماه یه رادیو کنترل به نسبت خوب بسازیم .

ولی من اعتقادم اینه که چون این رشته در ایران جوونه و به نسبت سابقه کمتری داره ما باید در بخش دانش آموزی فعالیت های آشنایی و ساخت رو بیشتر کنیم و اطلاعات جامع تری رو در اختیار بقیه قرار بدیم تا مشکلی که من و امثال من باهاش مواجه بودند رو دیگه نداشته باشیم( نبود اطلاعات کافی در مورد این رشته و بازار کارش)

 

از آرزوها و اهداف تون در این زمینه برای ما صحبت کنین؟ انتهای این آمال و آرزوها رو کجا میدونین؟ یه آرزوی هوافضایی برای سال جدید برای کشور

راستش یکی از بزرک ترین آرزو هام اینه که یه روزی برسه که بتونیم کشورمونو به اون حدی از تکنولوژی که واقعا شایسته اش هست برسونیم البته همین الان هم پیشرفت های خوبی رو در این زمینه داشتیم ولی هنوووز جا برای کار زیااده و خیلی بیشتر از این باید کار کنیم

یکی از اصلی ترین دغدغه هایی که به نظر من باید مهندسین هوافضا داشته باشن پیشرفت در زمینه های فضایی و ماهواره و ماهواره بریه که متاسفانه زیاد بهش توجه نکردیم .

we

با سایت هوافضای جوان آشنایی دارین؟ نقطه نظرات خودتون رو برای سایت مون اعلام بفرمایین.

بله آشنایی دارم.

سایت خیلی خوبی دارین و تو زمینه هوافضا بنظرم یکی از بهترین سایت ها هستین. که اطلاعات جامعی راجب همه زمینه های هوافضا تو سایت تون پیدا می شه.

 

دوست داشتین چه سوالی می پرسیدیم که نپرسیدیم؟!! مطرح کنین و به اون جواب بدین؟

دوست داشتم این سوالم بین سوالاتون باشه که چه کار کنیم به دانش آموزان هوافضایی کشور بیشتر با این رشته آشنا بشن و تجربه های ساخت پرنده رو داشته باشن ؟؟؟

به نظر من برپایی کلاس های آموزشی و همچنین آشنا کردن همه دانش آموزان (نه تنها دانش آموزان هوافضایی ) با این رشته میتونه به عنوان یه کار مفید تلقی بشه .

rrrr

از نظر شما یه فرد هوافضایی باید چه ویژگی هایی داشته باشه؟

به نظر من یه فرد هوافضایی بایذ اطلاعات جامعی در مورد نه تنها رشته خودش بلکه در همه زمینه های مورد نیاز داشته باشه و یه فردی باشه که کار کارگاهیش هم خوب باشه.

 

صحبت پایانی تون برای دانش اموزان هوافضایی کشور

اگه بخوام چیزی بگم به دانش آموزان هوافضایی اینه که حتتما حتتما سعی کنید در دوره دبیرستان یا حتی راهنمایی تجربه ساخت و کار هوافضایی رو داشته باشید چون نه تنها علاقتونو به این رشته بیشتر میکنه بلکه یه تجربه مفیدی میشه براتون . در کنار این کار های عملی از بخش تئوری هم غافل نشید و اطلاعات اولیه تونو در مورد این رشته و تئوریاش بیشتر کنید.

امیدوارم موفق و سرزنده باشید

با تشکر از این فرصتی که بهم دادید…


 

 

6 دیدگاه در ”مصاحبه با یک هوافضایی

 • ۱ فروردین ۱۳۹۵ در ۴:۱۰ ب.ظ
  پیوند یکتا

  تاثیر گذار بود و از دل برآمده بود.

  ممنونم از شما هوافضایی های جوان

  پاسخ
  • ۱ فروردین ۱۳۹۵ در ۴:۵۴ ب.ظ
   پیوند یکتا

   ما هم از همراهی شما هوافضایی عزیز با سایت تشکر می کنیم.

   پاسخ
 • ۸ فروردین ۱۳۹۵ در ۹:۴۴ ق.ظ
  پیوند یکتا

  خیلی به دلم نشست, زنده باد آقای حجتی?

  پاسخ
  • ۸ فروردین ۱۳۹۵ در ۹:۵۹ ق.ظ
   پیوند یکتا

   از همراهیتون با سایت ممنونیم.

   پاسخ
 • ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ در ۶:۰۷ ب.ظ
  پیوند یکتا

  مصاحبه ی قشنگی شده و به دل میشینه.
  موفق باشین آقای حجتی

  پاسخ
 • ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ در ۲:۱۰ ب.ظ
  پیوند یکتا

  من کلاس هفتم و از الان با روزنامه گلایدر هایی درست میکنم. امیدوارم منم مانند بقیه دوستان در این زمینه موفق شوم

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی را وارد کنید. * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.